Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Wybitna pisarka odwiedzi Festiwal Kryminału

SZUCH
Fotografia ilustracyjna.
Fotografia ilustracyjna. Piotr Warczak
Gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011 będzie Maj Sjöwall, nazywana "matką nowoczesnego szwedzkiego kryminału".

Szwedka przybywa do stolicy Dolnego Śląska, by odebrać Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku. Do tej pory jej laureatami byli m.in. Joanna Chmielewska, Borys Akunin, Tatiana Polakowa, Marek Krajewski czy Jo Nesbø.

Maj Sjöwall urodziła się 25 września 1935 roku w Malmö. Studiowała dziennikarstwo i grafikę; była dziennikarką i dyrektorem artystycznym wielu czasopism. W 1961 roku poznała Pera Wahlöö, również dziennikarza. Ona miała wówczas za sobą dwa nieudane małżeństwa i samotnie wychowywała córkę, on był żonaty. Niedługo potem zostali parą. Wahlöö pisał wcześniej książki polityczne, Sjöwall nie miała żadnego literackiego doświadczenia. Razem postanowili stworzyć w ciągu dziesięciu lat cykl dziesięciu powieści kryminalnych. Wspólnie tworzyli główną intrygę i zbierali informacje (bardzo dokładnie: sprawdzali na przykład, którędy będzie podróżował główny bohater i ile czasu mu to zajmie), rozdziały pisali na zmianę. W ten sposób powstały książki o Martinie Becku. Doskonała dokumentacja, detaliczność, wierne oddanie żmudnych procedur policyjnych – to główne cechy tych powieści, w których akcji jest czasami niewiele. Bo i intryga kryminalna jest w nich tylko pretekstem.

Cykle twórczości Sjowall stay się również podstawą serialu telewizyjnego Martin Beck (1993, różni reżyserzy) z Göstą Ekmanem w roli tytułowej i 24 filmów telewizyjnych nakręconych w latach 1997-2007, z Peterem Haberem w roli głównej.

Powieści cyklu szybko stały się międzynarodowymi bestsellerami – do tej pory przetłumaczono je na 35 języków i sprzedano w ponad 10 milionach egzemplarzy (według samych autorów, cykl był popularniejszy w Stanach Zjednoczonych niż w Szwecji).

Mówi się, że Maj Sjöwall i Per Wahlöö to rodzice nowoczesnego szwedzkiego kryminału, w którym tło społeczne jest równie ważne – jeśli nie ważniejsze – niż intryga kryminalna, a bez ich utworów nie zaistnieliby nigdy tacy bohaterowie, jak Kurt Wallander czy Michael Blomkvist.

Cykl o Martinie Becku (w nawiasach polskie wydania):
1. Roseanna, 1965 (Roseanna, 2009)
2. Mannen som gick upp i rök, 1966 (Mężczyzna, który rozpłynął się w powietrzu, 2009)
3. Mannen på balkongen, 1967 (Mężczyzna na balkonie, 2009)
4. Den skrattande polisen, 1968 (Śmiejący się policjant, 1973, 1992, 2010)
5. Brandbilen som försvann, 1969 (Jak kamień w wodę... Opowieść z życia policji, 1990; Wóz strażacki, który zniknął, 2010)
6. Polis, polis, potatismos!, 1970 (Morderstwo w Savoyu, 2010)
7. Den vedervärdige mannen från Säffle, 1971 (Człowiek z Säffle, 1976)
8. Det slutna rummet. Roman om ett brott, 1972 (Zamknięty pokój. Opowieść z życia policji, 1980, 1990)
9. Polismördaren, 1974
10. Terroristerna, 1975

Inne utwory:
- Kvinnan som liknade Greta Garbo (wspólnie z duńskim pisarzem Tomasem Rossem, 1990)
- Sista resan och andra berättelser, 2007

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto