Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Tysiące lat tradycji

Paweł Kuś
Ciągle rosnące ceny energii i surowców to duży problem dla piekarni. Mimo tego na Dolnym Śląsku wciąż znajdziemy ludzi, którzy odnoszą sukces w tej branży. Przykładem jest Stanisław Kibało, prowadzący z dobrymi wynikami własny zakład już od ponad trzydziestu lat.

Rzemieślnicza piekarnia Stanisława Kibały została założona w 1978 roku. Od 20 lat jej siedziba mieści się we wrocławskiej Leśnicy. W piekarni początkowo zatrudniano dwóch pracowników i wytwarzano około sześciu asortymentów pieczywa. Teraz zatrudnionych jest około czterdziestu osób, a piekarnia oferuje klientom około 120 asortymentów piekarskich i cukierniczych.

W firmie szczególny nacisk kładą na produkcję chleba według tradycyjnego procesu technologicznego. Jest nim wielofazowe ukwaszanie ciasta z dużą ilością mąki żytnej.

- Produkcja chleba na zakwasach towarzyszy człowiekowi od pięciu tysięcy lat - tłumaczy Kibało. - Pieczywo wyprodukowane z tak przygotowanego ciasta ma walory zdrowotne wynikające z obecności, obok drożdzy, także bakterii mlekowych. Kwas mlekowy wspomaga proces trawienia oraz zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym, które powodują zaburzenie pracy jelit - wyjaśnia.
W ciągu trzydziestu lat zakład został rozbudowany i zmodernizowany. Pozwoliło to na stworzenie wielu miejsc pracy, między innymi dla osób niepełnosprawnych.

Rozbudowa i modernizacja pozwoliły na wyposażenie zakładu w wysokiej jakości maszyny i urządzenia, które eliminują ciężką, fizyczną pracę piekarza. Pozwoliło to również uruchomić pracownię cukierniczą, a tym samym powiększyć ilość asortymentów oferowanych klientom.

A sytuacja w branży wcale nie jest najlepsza. Oprócz rosnących kosztów surowców i energii, sporym problemem jest wyniszczająca wojna cenowa . Piekarze przez wiele lat ponosili koszty wzrostu cen zboża i mąki, obniżając marże. To nie jest dobry czas na inwestycje czy zatrudnianie pracowników - piekarnie starają się głównie przetrwać. Dlatego tak ważne jest poszerzenie asortymentu na przykład o galanterię piekarniczą, czyli drożdżówki i bułki. - Wszystkie negatywne zjawiska dotyczą także nas, dlatego dbamy o wysoką jakość naszego pieczywa. Tylko unikatowym produktem i tradycją jesteśmy w stanie wyróżnić się na tle innych zakładów - tłumaczy Kibało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto