Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Testament kardynała Gulbinowicza został otwarty. Co stanie się z jego majątkiem?

Marcin Rybak
Marcin Rybak
fot. Janusz Wójtowicz
Co było zapisane w ostatniej woli duchownego? Przeczytajcie szczegóły!

Z części majątku, jaki pozostawił po sobie kardynał Henryk Gulbinowicz, zostanie wpłacona darowizna na rzecz Fundacji św Józefa, która zajmuje się pomocą ofiarom nadużyć seksualnych w Kościele. W ten sposób – już po śmierci kardynała – zostanie wykonana jedna z kar, nałożonych na niego przez Watykan w ostatnich dniach życia.

We wtorek (17 listopada) otwarto testament zmarłego kardynała

W 99 procentach ma charakter duchowy – mówi nam ksiądz Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii. - Wspomnienia swojego życia, dzieciństwa, wdzięczność dla rodziców, odniesienie do swojej relacji z Bogiem.

Tylko niewielki fragment testamentu odnosi się do majątku - wszystko zostało przekazane na pomoc ubogim, na wrocławski Caritas. Zdecydowano jednak, że z tego, co kardynał po sobie zostawił, część zostanie wpłacona na kościelną fundację św. Józefa działającą na rzecz ofiar księży pedofilów. O tej decyzji poinformował nas dziś ksiądz Rafał Kowalski. Nie ma na razie mowy o szczegółach, takich jak kwota darowizny. Te decyzje zostaną podjęte później, już po uroczystościach pogrzebowych.

W testamencie nie ma żadnego odniesienia do stawianych mu zarzutów i powodów jego ukarania ,czyli molestowania, czynów homoseksualnych czy wspołpracy z komunistyczną Służbą Bezpieczenstwa. Testament został napisany w styczniu 2019 roku i potem ksiądz kardynał niczego nie dopisywał. Wszelkie zarzuty pojawiły się później. W maju 2019 roku poeta Karol Chum oskarżył kardynała o molestowanie. Miało to być wtedy, gdy mężczyzna był nastolatkiem i uczniem Niższego Seminarium Duchowego Franciszkanów.

Niedawno pojawiły się też kolejne zarzuty - nieformalnych i tajnych kontaktów kardynała z SB.

Przypomnijmy, na kilka dni przed śmiercią na kardynała Gulbinowicza Watykan nałożył bardzo surowe kary: zakaz uczestniczenia celebracji lub spotkaniu publicznym, zakaz używania insygniów biskupich. Odebrano mu prawo do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w Katedrze. Było też zobowiązanie do wpłacenia pewnej sumy na Fundację św. Józefa, utworzoną przez Episkopat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto