Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Spotkanie z Polską Akcją Humanitarną w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

AS
Polska Akcja Humanitarna była dzisiaj gościem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Studenci mieli okazję zapoznać się z problemami Sudanu Południowego o których opowiadał Piotr Sasin - koordynator misji PAH w tym regionie. Głównym tematem spotkania były konflikty wynikające z ograniczonego dostępu do wody pitnej. Przedstawiono także codzienne życie ludzi pozbawionych dostępu do "niebieskiego złota", a więc ponad połowy mieszkańców Sudanu Południowego.

Piotr Sasin podkreślił, że w niektórych regionach, m.in. w hrabstwie Uror, gdzie PAH wspólnie z Cisowianką budują studnie, odsetek ten sięga nawet 90 procent. Prezentacja dotyczyła także efektów działań fundacji, która do tej pory wybudowała ujęcia wodne z których korzysta ponad 70 tys. ludzi, a także działań w zakresie rolnictwa, czy promocji higieny.

Studenci mieli także okazję wesprzeć działania Fundacji poprzez zakup gadżetów Kampanii Wodnej oraz butelek Cisowianki 0,33 z których sprzedaży cały zysk przeznaczany jest na rzecz budowy studni. Było to kolejne spotkanie w ramach organizowanych w całej Polsce Dni Sudanu.

Spotkanie zorganizowała Polska Akcja Humanitarna, Dolnośląska Szkołą Wyższa, National Geographic Channel oraz Cisowianka.

INFORMACJE O PROBLEMIE

Woda jest bezcennym surowcem, bez którego niemożliwe jest życie. Z 71 proc. wszystkich zasobów wody na ziemi tylko 2,5 proc. to woda słodka, a mniej niż jedna setna to woda zdatna do picia.

Brak dostępu do wody jest jednym najpoważniejszych problemów globalnych współczesnego świata. Przyczyn jej niedoboru jest wiele: globalizacja gospodarki, zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, ubóstwo, konflikty zbrojne, wzrost populacji i urbanizacja, nadmierne zużycie w krajach wysokorozwiniętych. Kurczące się zasoby wody stają się coraz częstszym źródłem konfliktów, w szczególności w regionach Afryki i Azji. Dziś aż 884 milionów ludzi na ziemi jest pozbawionych dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości. Co siódmy człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia oraz chorób spowodowanych spożyciem skażonej wody. Według WHO półtora miliona dzieci umiera rocznie z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Afryce, a jednym z regionów najbardziej dotkniętych brakiem wody jest Sudan Południowy.

Po długoletnich wyniszczających wojnach Sudan Południowy jest regionem, w którym sytuacja wodna jest bardzo trudna. Od 2006 Polska Akcja Humanitarna prowadzi w tym regionie misje. Prowadzimy programy rolnicze, budujemy studnie i uczymy ich eksploatacji. Studnia to dla wioski dostęp do czystej wody, który umożliwia rozwój rolnictwa, edukację oraz ochronę zdrowia. - mówi Piotr Sasin z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Przyczyn niedoboru wody pitnej jest wiele: globalizacja gospodarki, zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, ubóstwo, konflikty zbrojne, wzrost populacji i urbanizacja, nadmierne zużycie w krajach wysokorozwiniętych.
Przyczyną zmniejszającej się ilości zasobów wodnych na świecie jest także postępujące ocieplenie klimatu. 70 proc. wody zdatnej do picia stanowią lodowce, których powierzchnia, z powodu ocieplającego się klimatu, od 1960 roku zmniejszyła się już o 4 tys. km kw., a tempo ich topnienia wciąż rośnie. Wzrost średnich temperatur o jedynie 4° Celsjusza może w niedługim czasie doprowadzić do całkowitego ich zaniku. Konsekwencją zmian klimatycznych będą coraz częstsze susze i powodzie, a co za tym idzie kolejne społeczności będą traciły źródła wody pitnej.

Każdego dnia do światowych zasobów wody trafiają 2 miliony ton zanieczyszczeń. To sprawia, że prawie połowa największych rzek na Ziemi jest brudna albo zagrożona wyschnięciem. W krajach rozwijających się dodatkowy problem stanowi sposób wykorzystywania wody na potrzeby rolnicze. Znaczna jej część przeznaczana na nawadnianie upraw jest bowiem marnowana ze względu na niską jakość systemów irygacyjnych. Nawet lasy, będące naturalnym czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu odpowiedniej jakości i ilości światowych zasobów wody, nie są ratunkiem wobec galopującej rabunkowej gospodarki, która wciąż zmniejsza ich powierzchnię. Prognozy wskazują, że o ile w 1995 r. zużycie wody w przemyśle wyniosło 725 km³, to w roku 2025 sięgnie już 1.170 km³.

Rozwiązań problemu wodnego poszukuje się obecnie w skali globalnej, na forum najważniejszych organizacji międzynarodowych. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2003 Międzynarodowym Rokiem Słodkiej Wody. Kwestia kryzysu wodnego włączona została także do założeń Milenijnych Celów Rozwoju. Do roku 2015 planowane jest zmniejszenie liczby ludzi nie posiadających dostępu do wody pitnej o połowę.

________________________________________

INFORMACJE O AKCJI

Akcja "Woda dla Sudanu" to część Kampanii Wodnej - programu Polskiej Akcji Humanitarnej, którego celem jest zapewnienie dostępu do wody pitnej w różnych regionach świata. Pod koniec 2008 roku do kampanii włączyła się Cisowianka, a w sklepach pojawiły się charakterystyczne butelki z motywami afrykańskimi i logotypem PAH. Są one w całości dedykowane budowie ujęć wodnych w Sudanie Południowym, a więc sięgając po małą Cisowiankę możemy być pewni, że całość zysku z jej sprzedaży zostanie przekazana na ten konkretny cel. Już teraz w Sudanie funkcjonują studnie, z których każdego dnia korzysta 5000 osób. Zostały one sfinansowane z funduszy zebranych poprzez akcję Woda dla Sudanu. Oznacza to, że dostęp do wody otrzymało kilka tysięcy osób.

W ramach akcji "Woda dla Sudanu" prowadzone są także działania edukacyjne, m.in. debaty akademickie, takie jak ta organizowana we Wrocławiu. Spotkania ze studentami odbywają się w miastach w całej Polsce. Na temat problemu braku wody dyskutowano już m.in. w Lublinie, Olsztynie, czy Krakowie. Studenci licznie uczestniczyli w zorganizowanych spotkaniach, chętnie wspierali także akcję poprzez zakup Cisowianki 0,33 z której sprzedaży cały zysk przekazywany jest na rzecz budowy studni, a także specjalnych gadżetów Polskiej Akcji Humanitarnej. Działania edukacyjne skierowane są również do szkół. Nauczyciele mogą skorzystać ze specjalnie opracowanych materiałów i na ich podstawie przeprowadzić ciekawą i wartościową lekcję poruszającą kwestię braku wody.

Źródło: Materiały prasowe

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto