Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław pamięta o rotmistrzu Pileckim: To bohater, którym możemy się chwalić (PROGRAM)

Marcin Walków
Pomnik Rotmistrza Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu
Pomnik Rotmistrza Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
- Gdyby był bohaterem Stanów Zjednoczonych, Spielberg z pewnością by nakręcił o nim film - uważa Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej. Od dzisiaj do 25 maja organizuje "Wrocławskie dni z rotmistrzem Pileckim". Dzisiaj przypada 113 urodzin. 25 maja natomiast rocznica wykonania na nim wyroku śmierci przez władze komunistyczne.

- Rotmistrz Witold Pilecki to jedna z najbardziej wyjątkowych w postaci całej historii Polski. Uznawany jest za jednego z sześciu najważniejszych ludzi II wojny światowej. Możemy się nim chwalić - dodaje Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej. Sama jest zafascynowana postacią tego ż, w domu trzyma jego zdjęcie.

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, po wojnie - żołnierzem wyklętym.

Jako więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz organizował ruch oporu. Jego raporty uznawane są za pierwsze na świecie raporty o Holokauście. W 1943 wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim oraz 2. Korpusie Polskim we Włoszech. Na rozkaz gen. Andersa w 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą.

W 1948 r. został stracony przez władze komunistyczne pod zarzutem m.in. prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa. Oskarżenia zostały anulowane dopiero w 1990 r. Rotm. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego oraz awansowany na stopień pułkownika.

- Patrząc na jego życiorys, widzimy go jako postać niezłomną i krystaliczną. To autorytet, na którym możemy budować współczesny patriotyzm - dodaje Arendt-Wittchen. Podkreśla, że Pilecki był nie tylko żołnierzem, ale i dobrym ojcem, społecznikiem, malarzem i poetą.

- W każdym momencie życia zachował się z honorem i godnie. Mimo to, z pamięcią o nim w społeczeństwie nie jest najlepiej - stwierdza współorganizatorka "Wrocławskich dni z rotmistrzem Pileckim". Podczas ankiety przeprowadzonej przez Inicjatywę Historyczną w jednym z liceów ogólnokształcących we Wrocławiu, trzech na czterech uczniów nie wiedziało, kim był rotmistrz Pilecki. Zaledwie 20 proc. potrafiło powiedzieć cokolwiek.

Dlatego od 13 do 25 maja Inicjatywa Historyczna organizuje we Wrocławiu dni poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W programie obok oficjalnych uroczystości pod jego pomnikiem przy Promenadzie Staromiejskiej, przewidziano również spotkania artystyczne i projekcje dwóch filmów. Pierwszy pt. "Witold" to jedyny film dokumentalny o nim, nakręcony na początku lat 90. Zawiera nagrania, na których występuje wdowa po rotmistrzu i jego bliscy współpracownicy. W ubiegłym roku powstał film "Ucieczka z piekła", poświęcony historii ucieczki z Auschwitz.

W stolicy Dolnego Śląska rotmistrz Pilecki został upamiętniony pomnikiem przy Promenadzie Staromiejskiej, rondem przy ul. Granicznej, któremu nadano jego imię. Nosi je również Gimnazjum nr 39 przy al. Aleksandra Bruecknera.
- Miesiąc temu otworzyliśmy kącik pamięci naszego patrona w gabinecie historycznym. Jako szkoła staramy się uczestniczyć w uroczystościach przy pomniku, ale również się nim opiekujemy. Wystąpiliśmy z inicjatywą do Zarządu Zieleni Miejskiej w sprawie przycięcia koron drzew nad pomnikiem, bo był bardzo zanieczyszczany przez ptaki. ZZM przychylił się do prośby i teraz pomnik jest już godnym miejscem pamięci - mówi Dorota Pisklewicz, dyrektorka Gimnazjum nr 39. W tym roku szkoła nie organizuje własnych obchodów. - Właśnie przeglądamy program uroczystości miejskich, by wybrać wydarzenia, w których będą uczestniczyć delegacje uczniów - dodaje.

ZOBACZ PROGRAM NA NASTĘPNEJ STRONIE

WROCŁAWSKIE DNI Z ROTMISTRZEM PILECKIM - ZOBACZ PROGRAM:

13 maja (wtorek)
godz. 10 złożenie wieńca przed Pomnikiem Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej

14 maja (środa)
godz. 18 wykład prof. Tomasza Balbusa: "Dwie strony barykady". Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11/13

16 maja (piątek)
godz. 18.30 otwarcie wystawy o rotmistrzu Pileckim w Bazylice św. Elżbiety (czynna do 30 maja)
godz. 20.30 koncert zespołu Forteca: "W hołdzie Rotmistrzowi". Klub Tawerna, ul. Wróblewskiego 9 (wstęp wolny)

17 maja (sobota)
godz. 11 "Marsz Rotmistrza" przejdzie spod Pręgierza na Rynku, ulicą Świdnicką w kierunku Opery na Promenadę Staromiejską
godz. 12 odśpiewanie hymnu przy Pomniku Pileckiego, złożenie kwiatów, przemówienia

18 maja (niedziela)
godz. 14-16 kącik z historią dla najmłodszych - gry edukacyjne i zajęcia dla dzieci. Klub Konspira, pl. Solny 11

19 maja (poniedziałek)
godz. 19 "Ucieczka z piekła" - pokaz filmu. Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11/13

21 maja (środa)
godz. 19 "W imieniu Rzeczpospolitej" - recital Wojciecha Popkiewicza. Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10

24 maja (sobota)
godz. 13 odsłonięcie Kamienia Pamięci Rotmistrza Pileckiego w Sobótce niedaleko Domu Turysty PTTK "Pod Wieżycą"
godz. 19 "Rotmistrz Pilecki jako artysta" - wieczór "u Pieśniarzy". Pokaz filmu dokumentalnego "Witold". Szewska 68A
godz. 19 Koncert Andrzeja Kołakowskiego. Easy Rider Club, pl. Orląt Lwowskich 20B

25 maja (niedziela)
godz. 9 Msza św. w intencji Odnowy Ducha Narodu Polskiego w rycie trydenckim. Kościół NMP na Piasku
godz. 17 "Z otchłani" - spotkanie autorskie i promocja książki Tadeusza Płużańskiego, pokaz filmu "Witold". Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 4
godz. 20.30 "Nazwijmy ich po imieniu" - międzynarodowy projekt, pokaz filmu, wieczorne spotkania przy Pomniku Pileckiego, dyskusje z udziałem T. Płużańskiego

13-25 maja
godz. 16-18 stolik edukacyjno-informacyjny przy wejściu na Promenadę Staromiejską na ul. Świdnickiej

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto