Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kolejny Maraton Amnesty International

ip
Materiały prasowe
Już w najbliższy weekend wrocławianie będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku odbędzie się już po raz dwunasty w dniach 10-11 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

"Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów jest tego dowodem. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby," mówi Anna Luchowska z wrocławskiej grupy Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce. We Wrocławiu będziemy pisać w księgarnio-kawiarni Falanster przy ul. Św. Antoniego 23. Maraton rozpocznie się o godz. 14.00, natomiast o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na prelekcję i pokaz zdjęć Tomasza Błońskiego, który opowie o Aminetou Mint Moctar – mauretańskiej działaczce na rzecz praw kobiet. O godz. 20.00 rozpocznie się pokaz filmów o prawach człowieka, który potrwa do późnych godzin nocnych.

W tym roku po raz kolejny akcję Amnesty International we Wrocławiu wspierac będą znane i lubiane osoby. Swój udział zapowiedzieli m.in. prof. Jan Miodek, europosłanka Lidia Geriger de Oedenberg, Alicja Janosz oraz drużyna futbolistów amerykańskich Giants.

Film promujący Maraton:

Jak napisać taki list?

To jest bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto