Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielokulturowy Wrocław na zdjęciach Sylwii Paprzyckiej

Marta Soleniec
Jednym z bohaterów projektu jest Diego Pileggi - Włoch, aktor w Teatrze Jubilo.
Jednym z bohaterów projektu jest Diego Pileggi - Włoch, aktor w Teatrze Jubilo. Sylwia Paprzycka
Do 26 stycznia 2015 odwiedzać można wystawę pt. „Wielokulturowi wrocławianie”. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Zbiór fotografii to efekt projektu realizowanego przez Miasto Wrocław, którego celem jest przybliżenie sylwetek obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu, osób reprezentujących inne kultury, a także narażonych na wykluczenie z powodu rasy, religii, koloru skóry, wieku itd.

Każdy człowiek jest mikrokulturą, reprezentantem jakiejś mniejszości, choć może nie zdawać sobie z tego sprawy. Chcemy pokazać, że funkcjonowanie w obszarze mniejszości nie powinno i nie musi wykluczać z funkcjonowania w większej wspólnocie, jaką są na przykład wrocławianie.

Wrocław to miejsce spotkań wielu kultur, ale czy dzięki temu stał się przestrzenią sprzyjającą dialogowi? „Wielokulturowi wrocławianie” to projekt miejski dotyczący życia osób, które z powodu różnic kulturowych mogą spotkać się z brakiem zrozumienia czy nawet wykluczeniem społecznym.

Na wystawie poznamy sylwetki dziesięciu osób. Wśród nich znaleźli się m.in.: prof. Michael Fleischer, pracujący w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, Victor Campos Leal – tenor Opery Wrocławskiej pochodzenia meksykańskiego oraz Margaret Ohia – polsko-nigeryjska badaczka, która zajmuje się rasizmem w języku polskim. Czy we Wrocławiu czują się dobrze? Jak sobie radzą? Czy mogą nazwać nasze miasto swoim domem?

Projekt „Wielokulturowi wrocławianie” to także próba odpowiedzi na pytanie, jak my, wrocławianie, radzimy sobie z odmiennością. A może różnice wcale nie mają znaczenia, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy podobni?

Autorką fotografii jest Sylwia Paprzycka – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku kulturoznawstwo, a obecnie studentka prestiżowej uczelni czeskiej – Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Dotychczasowe publikacje: „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Le Monde Diplomatique”, „Rita Baum”, „Odra”, „Krytyka Polityczna”. Wystawy zbiorowe: „Portret rzeki” (Oława, 2014); „It’s a Man’s World” (Wrocław, 2009); „Something Different” (Nowy Jork, 2009) i inne.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ TUTAJ (KLIKNIJ)

Wystawa znajduje się w „Dobrej Karmie” we Wrocławiu przy ulicy Cybulskiego 17.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto