Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wrocławskich szpitalach powstaną Pokoje Życzliwości

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
dzień życzliwości
dzień życzliwości Paweł Biernacki
Trzy pierwsze pokoje pełne życzliwości mają powstać we Wrocławiu. Stąd pomysł ma rozprzestrzenić się na całą Polskę.

Pokoje Życzliwości to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Pozytywne.com, które od 2006 roku wspólnie z Biurem Promocji Miasta organizuje Dzień Życzliwości. Tym razem przedstawiciele organizacji chcą stworzyć przytulne świetlice dla dzieci przebywających w szpitalach. Inicjatywa ma charakter ogólnopolski. Według założeń projekt ma objąć co najmniej 50 specjalistycznych klinik w całej Polsce.

- W tym roku chcemy stworzyć trzy Pokoje Życzliwości. Zaczynamy od Wrocławia. Pokoje powstaną w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza przy ulicy Warszawskiej oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Kamieńskiego - mówi Maciej Olbert, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Pozytywne.com. - Prowadzimy też rozmowy z dyrekcją jednego ze szpitali w Krakowie.

Stowarzyszenie Pozytywne.com nie chce poprzestać na 50 pokojach.

- Chcemy, żeby ten Dzień Życzliwości trwał cały rok, żeby ludzie chcieli sobie pomagać i dzielić się uśmiechem z innym. Za dużo jest w naszym świecie frustracji - dodaje Olbert.

Akcję popierają wrocławianie, którzy pomysłem Pokoi Życzliwości są pozytywnie zaskoczeni.

- Wcześniej nic nie słyszałam na ten temat - mówi Monika Rottenbuś. - Takie miejsca są potrzebne, żeby dzieci nie myślały tylko o swojej chorobie, ale mogły pobawić się, zająć sobą. To bardzo dobry pomysł.

Powstaje jednak pytanie: Jak ma wyglądać Pokój Życzliwości?

Pokój Życzliwości - jaki powinien być?

Stowarzyszenie Pozytywne.com postanowiło ogłosić konkurs. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Pokoju Życzliwości. Ma to być nowoczesne, relaksacyjne i edukacyjne miejsce dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

- Chciałbym, żeby to było wnętrze przytulne barwne, bo życzliwość jest w pastelowych kolorach - twierdzi Maciej Olbert. - Mam nadzieję, że znajdzie się w nim spora biblioteczka, bo chcielibyśmy też zachęcać dzieci do czytania.

Autorzy najlepszego projektu nie mogą spodziewać się nagród finansowych, bo też nie o to chodzi.

- Nagrodą są tysiące uśmiechów chorych dzieci i symboliczna tabliczka z informacją o autorze projektu. To też dla niego promocja - wyjaśnia Olbert. - Nie ma tutaj żadnych nagród pieniężnych, bo idea jest taka, żebyśmy byli dla siebie życzliwi, a życzliwość nie wymaga specjalnych gratyfikacji.

Uczestnicy powinni przesłać wizualizację projektu oraz jego kosztorys. Mają czas do 15 czerwca (wyślij zgłoszenie - oficjalna strona projektu Pokoje Życzliwości). Zwycięski projekt zrealizują przedstawiciele stowarzyszenia z pomocą wykonawcy wyłonionego w przetargu.

Dzień Życzliwości na niebiesko w każdym kalendarzu?

Pokoje Życzliwości to nie jedyna nowa inicjatywa stowarzyszenia. Przedstawiciele organizacji chcą, by Dzień Życzliwości figurował jako oficjalny dzień państwowy - co prawda nie będzie on wolny od pracy, ale jego nazwa miałaby zostać umieszczona w każdym kalendarzu.

W tym celu członkowie stowarzyszenia 1 czerwca rozpoczną zbiórkę podpisów poparcia tego pomysłu. Przy tej okazji organizują akcję, w ramach której każdy przechodzień ma zostać obdarowany uśmiechem lub przytuleniem (free hugs). Dzieci otrzymają balony.

- Potrzebnych jest 100 tys. podpisów - mówi Olbert. - Chcielibyśmy zdążyć przed 21 listopada, kiedy będziemy obchodzić Dzień Życzliwości.

W Dzień Dziecka, 1 czerwca, podpisy zbierane będą na ul. Świdnickiej (w godz. 15. - 18.). W wakacje członkowie stowarzyszenia namawiać będą do poparcia inicjatywy uczestników różnych ogólnopolskich festiwali, takich jak np. Opener.

Sonda MM Wrocław

Zapytaliśmy wrocławian, jak oni sobie wyobrażają Pokój Życzliwości i czy popierają inicjatywę Stowarzyszenia Pozytywne.com.

Elżbieta Woźniak-Łojczukz Klubu Mamuśki
Wcześniej nic nie słyszałam na ten temat. Moim zdaniem w takim pokoju musiałby się znaleźć jakiś wygodny fotel, wnętrze powinno być w ciepłych kolorach. To jak najbardziej dobra inicjatywa, ale trudno mi powiedzieć, czy pojęcie życzliwości nie jest zbyt abstrakcyjne, przynajmniej dla tych najmłodszych dzieci pewnie jest.
Marta Grajko
Pewnie byłoby w nim dużo koloru zielonego. To musiałoby być bardzo przytulne wnętrze. To dobrze, że ktoś wyszedł z taką inicjatywą. Chore dzieci będą miały odskocznię. Trzymam kciuki.
Ewa Kaczyńskaz Klubu Mamuśki
Kiedy usłyszałam "Pokój Życzliwości", to od razu skojarzyło mi się to z hospicjum. Media w tej chwili nadużywają słowa "życzliwość". Teraz częściej wiąże się to z pochylaniem się nad potrzebującymi niż z codziennym życiem. Idea jest bardzo dobra, ale w nazwie użyłabym innego słowa.

Czytaj też:



Photo Day 18.0 w Arsenale



Twórz z nami MM Wrocław


Wrocławskie Wyścigi Rowerkowe


Hakuna matata! Konkurs na zdjęcia

**

**

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto