Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W parku Szczytnickim stanął pomnik Diany (ZDJĘCIA)

Grzegorz Demczyszak
Pomnik Diany w parku Szczytnickim
Pomnik Diany w parku Szczytnickim Grzegorz Demczyszak
Diana - rzymska bogini łowów i przyrody wróciła na swoje miejsce. Do 1945 roku stała w parku Szczytnickim. Odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika obserwowało prawie 200 osób: przedstawiciele środowisk łowieckich, miłośnicy historii Wrocławia i uczniowie z wrocławskich szkół.

Rekonstrukcji pomnika podjęli się wspólnie Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Polski Związek Łowiecki i miasto Wrocław, a swój wkład finansowy mieli także wrocławianie, którzy wsparli projekt dobrowolnymi datkami. - To kolejny sukces wrocławian. Gdyby nie oni, rzeźba w ogóle by nie powstała. Darczyńcy w pełni pokryli koszty rekonstrukcji i udowodnili, że kochają Wrocław i jego sztukę - mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika wiceprezydent Adam Grehl.

W 1945 roku figura znikła w niewyjaśnionych okolicznościach. Do tego czasu stała przy dzisiejszym skwerze Zbyszka Cybulskiego przez 47 lat. W zeszłym roku Towarzystwo Miłośników Wrocławia, zwróciło się do prezydenta Wrocławia z prośbą o pomoc w odtworzeniu rzeźby. Magistrat postanowił, że będzie to inicjatywa czysto społeczna.

- Mam nadzieję, że Diana będzie cieszyć wszystkich spacerujących po parku wrocławian. To miejsce czekało na nią przez 70 lat - podkreślał wiceprezydent Grehl.

Rekonstrukcji rzeźby dokonał Ryszard Zarycki. - Wydaliśmy 8000 cegiełek. Projekt miał wielkich sponsorów, jak i drobnych darczyńców. Każda złotówka przyczyniła się do tego sukcesu. Uzbieraliśmy łącznie 290 tys. zł - wylicza przewodniczący Towarzystwa Miłośników Wrocławia Zbigniew Magdziarz.

Pomnik Diany, a właściwie Grupa Diany, jak nazywano przed wojną pomnik, był autorstwa Ernsta Segera. Stał w parku Szczytnickim u zbiegu ulic Mickiewicza i Wróblewskiego. Antyczna bogini trzymała w ręku włócznię i towarzyszyły jej dwa psy myśliwskie. Wbiegała na cokół ułożony z głazów, które imitowały górski krajobraz. Wokół zasadzono drzewa iglaste i roślinność alpejską. Tę część parku nazywano nawet Ogrodem Diany. Dziś bogini towarzyszą rzeźby ogarów polskich.

ZOBACZ TEŻ ZDJĘCIA PRZEDWOJENNEGO POMNIKA DIANY

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto