MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W nowoczesny sposób leczą kamicę nerkową we Wrocławiu. Zobacz szczegóły!

r
dr n. med. Michał Wróbel
dr n. med. Michał Wróbel materiały prasowe
Wysoka skuteczność, niskie ryzyko powikłań i szybka rekonwalescencja – to cechy nowoczesnej metody leczenia kamicy nerkowej i nowotworów układu moczowego RIRS, która 5 marca br. po raz pierwszy została przeprowadzona we wrocławskim Szpitalu EuroMediCare, należącym do Grupy EMC.

RIRS (Retrograde Intrarenal surgery) jest miniinwazyjną metodą leczenia kamicy nerkowej oraz niektórych nowotworów układu moczowego za pomocą giętkiego aparatu optycznego, wyposażonego w laser holmowy, wprawadzanego do nerki pacjenta przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, bez naruszania ciągłości tkanek.

– Laser, który kruszy kamienie nerkowe, jest wprowadzany do układu moczowego bez konieczności naruszania tkanek czy rozcinania miąższu nerek – mówi dr n. med. Michał Wróbel, urolog – specjalista FEBU (posiadający certyfikat Europejskiego Towarzystwa Urologicznego), który 5 marca przeprowadził pierwszy tego typu zabieg w szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu. – Dzięki temu zabieg znacznie ogranicza ingerencje lekarza w organizm pacjenta, a co za tym idzie, długość pobytu w szpitalu, rekonwalescencji oraz możliwość wystąpienia ew. powikłań – dodaje.

Giętki endoskop pozwala lekarzowi na dokładną, wzrokową ocenę zarówno moczowodu, jak i całego układu kielichowo- miedniczkowego nerki w czasie rzeczywistym i dotarcie do kamieni położonych w miejscach niedostępnych dla innych metod leczenia. Zabieg RIRS pozwala również na leczenie nowotworów górnych dróg moczowych o niskim stopniu zaawansowania.

Celem RIRS jest zniszczenie kamieni znajdujących się w górnych drogach moczowych, zlikwidowanie objawów z nimi związanych, oraz zagrożeń wynikających z ich obecności, takich jak nawracające zakażenia układu moczowego, dolegliwości bólowe, czy urosepsa. W przypadku nowotworów górnych dróg moczowych, celem jest ich zlikwidowanie oraz zapobieżenie dalszemu rozwojowi.

- RIRS doskonale radzi sobie także z dużymi kamieniami, z którymi problem ma tradycyjna metoda ESWL (kruszenie złogu falą generowaną pozaustrojowo). Lekarz, operujący laserem, ma możliwość kruszenia złogu na mniejsze fragmenty, które wydalane są przez pacjenta po zabiegu. RIRS pozwala także na leczenie kilku złogów jednej nerki w trakcie jednego zabiegu a nawet przeprowadzenie zabiegu obustronnego – dodaje dr Wróbel.

RIRS, jako metoda małoinwazyjna, którą charakteryzuje brak potrzeby nakłuwania nerki i uszkadzania miąższu nerkowego powoduje, że czas hospitalizacji pacjenta wynosi raptem 1 – 2 dni, wobec 3-5 w metodzie tradycyjnej.

Dzięki temu RIRS może być stosowany w leczeniu złogów nerkowych u pacjentów:

• otyłych (BMI > 30),

• z zaburzeniami krzepnięcia,

• ze złogami odpornymi (twardymi) lub nietypowo zlokalizowanymi.

Przed operacją pacjent przechodzi konsultacje oraz niezbędne badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj do godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Kamica nerkowa inaczej moczowa to choroba charakteryzująca się obecnością nierozpuszczalnych złogów w drogach moczowych. Są one zbudowane z substancji chemicznych, które zwykle znajdują się w moczu. Przy sprzyjających warunkach zbijają się w kryształki utrudniające przepływ moczu.

Schorzenie to częściej dotyczy mężczyzn, zwłaszcza w wieku 30–50 lat. Mężczyźni ciepią na kamicę cztery razy częściej niż kobiety. Panie są zagrożone kamicą w czasie ciąży, bo wtedy częściej dochodzi do zastoju moczu oraz bakteryjnych infekcji dróg moczowych. Bakterie alkalizują mocz, a w środowisku zasadowym szybciej wytrącają się sole wapnia, co sprzyja tworzeniu się kamieni.

W zdecydowanej większości przypadków schorzenie ma charakter nawrotowy. Na jego rozwój mają wpływ: czynniki genetyczne, mała objętość przyjmowanych płynów, dieta wysokobiałkowa, praca w suchym i gorącym środowisku. Chorobie sprzyja również długotrwałe przyjmowanie niektórych leków oraz suplementów, np. wapnia, witaminy D oraz witaminy C (w bardzo dużych dawkach przekraczających dzienne zapotrzebowanie).
Kamica nerkowa zazwyczaj przez wiele lat nie daje żadnych objawów, choć oczywiście może być wykryta przypadkiem, w trakcie np. prześwietlenia bądź USG jamy brzusznej. Chory zazwyczaj dowiaduje się, że ma problem z kamieniami w nerkowymi, gdy dopada go atak kolki nerkowej.

Dochodzi do niego, gdy kamień zamyka światło przewodu moczowego, powodując obrzęk nerek lub nerki. To stan wymagający natychmiastowej interwencji specjalisty. Po pierwsze trzeba szybko uśmierzyć ból, który jest nie do zniesienia - jego natężenie jest tak duże, że często towarzyszą mu nudności i wymioty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto