Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum XII: Rozliczyli Gierka i Gomułkę

Przemysław Wronecki
Na VI Przeglądzie Twórczości Zakazanej w PRL wygrał ich kabaret
Na VI Przeglądzie Twórczości Zakazanej w PRL wygrał ich kabaret fot. archiwum zespołu szkół nr 23
Odwiedziliśmy Technikum XII przy ul. Jana Władysława Dawida. Tutaj uczniowie poznają tajniki spedy-cji i logistyki. Swoje umiejętności trenują na programach, które wykorzystują w swojej pracy profesjonalne firmy. Mimo technicznego profilu szkoły, uczniowie tworzą teatr. O ich życiu pisze Przemysław Wronecki

Kiedyś zespół Czerwone Gitary w piosence "Matura" wyliczał, jak wyglądał rok przygotowań do egzaminu dojrzałości lekkomyślnego ucznia. "Minęła studniówka z wielkim hukiem, czas ucieka i matura coraz bliżej" - tak śpiewał Krzysztof Klenczon z kolegami. Jednak maturzystom z Technikum XII przy ul. Dawida do balu zostało jeszcze 9 dni.

Przygotowania idą pełną parą. W najbliższy piątek czeka ich ostateczna próba poloneza. Będzie prawie tak, jak w ten wyjątkowy wieczór. Najpierw zatańczą w parach. Potem uczniowie do tańca poproszą swoich nauczycieli. Zabraknie tylko wieczorowych sukni u pań, a panowie wystąpią bez garniturów czy fraków.
Młodsze roczniki już szykują niespodziankę dla czwartoklasistów. - Organizujemy dla nich coś podobnego, jak teleturniej "Jeden z dziesięciu". Tylko pytania będą dotyczyły szkoły i zagadnień maturalnych - tłumaczy Edyta Majkowska, opiekunka samorządu szkolnego.

W tym roku uczniowie będą mieli studniówkę w zoo.
- Oczywiście nie w ptaszarni czy pawilonie zwierząt Madagaskaru. Ale na terenie ogrodu jest bardzo dobra restauracja, to w niej będą się bawić nasi maturzyści - tłumaczy Danuta Winiarska, wicedyrektor szkoły.

Dużo praktykują i super dogadują się po angielsku
Tu kształcą się przyszli logistycy czy spedytorzy. A od września dojdą jeszcze trzy kolejne zawody, m.in. technik eksploatacji portów i terminali lotniczych czy technik transportu kolejowego. - Technikum musi szybko reagować na potrzeby zmieniającego się rynku pracy, stąd zmiany - wyjaśnia Stella Gaz-dulska, dyrektor szkoły.

W szkole, poza normalnymi zajęciami z języków obcych, młodzież ma dodatkowe godziny, na których uczy się terminów przydatnych w ich zawodzie.
- Jak byłam na praktykach w firmie De Laval przy ul. Robotniczej, gdzie pracuje się na programach anglojęzycznych, nie miałam problemów z ich obsługą, bo z lekcji znałam wszystkie słowa - wspomina Natalia Kuczera z czwartej klasy. Dodaje, że dużo dały też jej ćwiczenia na przedmiotach zawodowych. Na nich nauczyła się obsługi programów, z jakich korzystają jej potencjalni pracodawcy.

Technikum ma bardzo dobrze wyposażone laboratoria do przedmiotów zawodowych. - Jako jedyni na Dolnym Śląsku posiadamy bramkę RFiD. To urządzenie, które za pomocą fal radiowych rejestruje, jakie towary wjechały do magazynu, a jakie z niego wyjechały, bez potrzeby każdorazowego ich liczenia. Wystarczy, że mają odpowiedni nadajnik - chwali szkołę Edyta Majkowska, nauczycielka przedmiotów zawodowych.

Uczniowie chętnie przychodzą na lekcje do laboratorium spedycyjnego. Tutaj mogą spróbować swoich sił w planowaniu trasy przewiezienia ładunku, np. z Polski do Niemiec. Pomaga im w tym program e-mapa.

- Dzięki niemu mogą wyliczyć czas, długość trasy oraz koszt jej przejechania - objaśnia Antoni Winiarski, który uczy w pracowni. Nauczyciel wyjaśnia, że jego podopieczni na początku analizują np. swoją drogę z domu do szkoły i zastanawiają się, dlaczego autobus, zamiast jechać 10 minut, jedzie 25. - Odpowiedź jest prosta: we Wrocławiu są duże korki - dodaje z uśmiechem.

Teatr to jest to!
W szkole działa grupa teatralna "Panta rei" (opiekun: Małgorzata Szydłowska, historyk), która pod koniec zeszłego roku na VI Przeglądzie Twórczości Zakazanej w PRL zdobyła pierwsze miejsce w kategorii kabaret za przedstawienie pt. "Wieczyste rozliczenia", którego akcja toczy się przed bramami nieba.

- Do św. Piotra przychodzą Gierek i Gomułka. Ten ich zatrzymuje i tłumaczy im, dlaczego bramy raju są dla nich zamknięte - opowiada Wojtek Skowroński z klasy III, który wymyślił przedstawienie. To nie był jedyny sukces młodzieży na przeglądzie, bo drugie miejsce w kategorii recytacja dostała Dorota Madalińska, a wyróżnienie za wykonanie "Dylematów" Kaczmarskiego zdobyła Monika Durlej.

Technikum XII
Technikum jest częścią Zespołu Szkół nr 23. Mieści się on w ponad 100-letnim gmachu. Na początku wieku XIX działał tu Zespół Szkół Ludowych. A podczas II wojny światowej budynek przeznaczono na szpital. W 1946 roku zaczęło tu działać Liceum Komunikacyjne.Dziś placówka dysponuje 27 gabinetami, w tym trzema pracowniami zawodowymi dla kie-runków technik logistyk i technik spedytor. ZS nr 23 dyspo-nuje internatem na 120 miejsc, w pokojach dwu- i trzyoso-bowych. Każdy z jego mieszkańców może korzystać z bez-przewodowego internetu. W szkole prężnie działa samorząd uczniowski, który organizuje projekt Liga Klas, a z okazji Dnia Nauczyciela wręcza pedagogom Złote Pióra. Realizuje się tu też projekt "Szkoła Kluczowych Kompetencji", który ma dać absolwentowi umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Adres internetowy szkoły: www.zs23.wroclaw.pl

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto