MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza wieża widokowa na Wieżycy koło Dobromierza to ulubiona wieża Dolnoślązaków. Wykonywano tu wyroki śmierci ZDJĘCIA, FILM

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wideo
od 16 lat
Wieża widokowa na Wieżycy w gminie Dobromierz wygrała właśnie konkurs branżowego portalu "Wieże widokowe Dolnego Śląska” na ulubioną wieżę Dolnoślązaków. Co ciekawe zebrała dużo głosów, ale wielu mieszkańców regionu nigdy tu nie było ani o niej nie słyszało. Stoi na górze szubienicznej, gdzie w przeszłości kat ze Świdnicy wykonywał wyroki... Ma bogatą historię, a zbudowano ją po to, by lepiej dostrzec wroga w czasie bitwy. Roztacza się z niej rozkoszny widok na panoramę Przedgórza Sudeckiego i cudowne jezioro w Dobromierzu.

Spis treści

Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu

Z pewnością jest to jedna z najładniejszych i najbardziej klimatycznych wież na Dolnym Śląsku. Murowana z krętymi schodami w środku, zabytkowa. Robi wrażenie. Wieża widokowa na Wieżycy, czyli górze wyrastającej 395 metrów n.p.m. położona jest wśród drzew, a widoki z jej szczytu zapierają dech. Niemal na wyciągniecie ręki jest Jezioro w Dobromierzu, którego woda przy słonecznej pogodzie mieni się tysiącem refleksów. Znajduje się ono w urokliwym Książańskim Parku Krajobrazowym. Widać panoramę Przedgórza Sudeckiego, czyli wzniesień, które są przedsmakiem przed tym, co czeka turystów jadących z Wrocławia w Karkonosze.

Wieża na Wieżycy to świetny punkt widokowy na Jezioro w Dobromierzu
Wieża na Wieżycy to świetny punkt widokowy na Jezioro w Dobromierzu. Przy słonecznej pogodzie jego tafla mieni się tysiącem refleksówDariusz Gdesz

Wieżyca w XVI wieku góra szubieniczna, współcześnie ulubione miejsce spacerów i randek...

Co ciekawe w przeszłości, na górze gdzie stoi Wieża na Wieżycy, dokonywano egzekucji. Wieżyca była górą szubieniczną, gdzie w XVI wieku przyjeżdżał kat z pobliskiej Świdnicy i wykonywał wyroki. Dziś jest to ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców, randek zakochanych, którzy chcą ukryć się przed wzrokiem innych i celem wędrówek przyjezdnych turystów. Dzięki rankingowi portalu Wieże Dolnego Śląska już zyskała na zainteresowaniu większej liczby Dolnoślązaków i mieszkańców dalszych zakątków Polski. Uznano ją ulubioną wieżą w regionie.

Mieszkańcy i turyści chętnie spacerują wokół wieży na Wieżycy
Mieszkańcy i turyści chętnie spacerują wokół wieży na Wieżycy i robią sobie tu piękne zdjęciaCzerwona Strzała

Początki Wieży na Wieżycy w Dobromierzu i bitwa pod Dobromierzem

Istotną datą w historii tego miejsca jest 1745 rok. Wtedy wojska austriackie chciały odbić z rąk pruskich zajęte tereny. Przywódcy uznali, że góra koła Dobromierza idealnie nada się do obserwacji okolicy. Książę austriacki nie dostrzegając ukrytych w lesie wojsk pruskich, kazał dalszy przemarsz swojej armii. W dużej bitwie pod Dobromierzem polegli Austriacy. 100 lat później postawiono na szczycie Wieżycy pomnik upamiętniający pruskich żołnierzy, którzy przelali tu krew. Idea była taka, aby wyglądał jak wieża widokowa. Budowa trwała aż siedem lat (ze względu na problemy finansowe), nazwę góry z szubienicznej, zmieniono na Wzgórze Zwycięstwa. Miejsce cieszyło się sympatią mieszkańców i gości, dlatego zbudowano tutaj restaurację, gospodę, a nawet hotel!

Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu cudowne widoki i niezwykła historia
Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu cudowne widoki i niezwykła historiaFotopolska.eu

Na Wieżycy w Dobromierzu działała restauracja, gospoda i hotel!

Ostateczny kształt temu miejscu nadano w latach 1877-1879, przebudowano wieżę wg. projektu prof. Karla Lüdecke z Wrocławia. Nowa wieża miała styl neogotycki, dwa piętra z okrągłym holem i zadaszeniem, które jest tarasem widokowy. zamontowano też tutaj tablice upamiętniające sześć bitew.

Świetność Wieży na Wieżycy przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu obiekt zaczął popadać w ruinę. Ciekawostką jest, że planowano tutaj w 1945 roku duże obchody rocznicy bitwy pod Dobromierzem, w których miał wziąć udział Adolf Hitler, nie doszło do nich, bo Niemcy przegrali II wojnę.

Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu cudowne widoki i niezwykła historia
Pocztówka przedstawiająca wieżę widokową na Wieżycy w 1914 roku oraz dawną gospodę Carla Hahna "Zum Schwarzen Adler". Fotopolska.eu

Wieża widokowa na Wieżycy popadła w ruinę. Na ratunek przyszedł Edward Hałdaś, emeryt i pasjonat

Wieża marniała z roku na rok, aż do lat 90. XX wieku. W 1991 roku wieżę kupił miłośnik regionu i historii Dobromierza emeryt Edward Hałdaś, który własnym sumptem rozpoczął remont. Stara się też propagować jej historię. Mimo skromnych środków przywraca temu miejscu dawny blask. Cena za wstęp jest symboliczna, bo to tylko 2 zł, ale warto dać nieco więcej, by pasjonat mógł dbać nadal o wieżę. Pan Edward odwiedza to miejsce niemal codziennie i udostępnia turystom do zwiedzania. Przy dobrej pogodzie można podziwiać stąd przepiękne widoki i z otwartą buzią słuchać opowieści pana Edwarda.

Wieżę remontuje Edward Hałdaś, emerytowany miłośnik historii regionu
Wieżę remontuje Edward Hałdaś, emerytowany miłośnik historii regionu - skarbnica wiedzy o okolicyStan Zag

Polecamy posłuchać właściciela Wieży widokowej na Wieżycy, pana Edwarda Hałdasia, który jest miłośnikiem historii regionu i wielkim jej pasjonatem. Własnym sumptem odnawia też wieżę. Ciekawie opowiada również o historii przepięknego Dobromierza. Polecamy materiał video poniżej przygotowany przez dziennikarzy Gazety Wrocławskiej.

Jak dotrzeć na Wieżę widokową na Wieżycy w Dobromierzu, wstęp i godziny otwarcia?

Przy dobrej pogodzie wieża czynna jest codziennie do godziny 17.00. Wstęp kosztuje 2 zł. Aby upewnić się czy kustosz wieży pan Edward na pewno tam jest i udostępnia wieżę, warto zadzwonić pod nr tel. 602784353. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy, gdzie znajduje się Wieża na Wieżycy w gminie Dobromierz w powiecie świdnickim, należy kierować się na ulicę Podgórną.

Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu cudowne widoki i niezwykła historia
Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu cudowne widoki i niezwykła historiaViola Maziec Krzechka

Ulubione wieże widokowe Dolnego Śląska

Odwiedzanie punktów widokowych i wież to fajny pomysł na weekendowe, tanie wycieczki. Zwiedzanie wielu wież widokowych na Dolnym Śląsku jest bezpłatne, albo pobierane są symboliczne opłaty. Widoki przecudne, a cel wędrówek przyjemny i dodatkowo można zadbać o kondycję fizyczną.

Prezentujemy wyniki drugiego plebiscytu na Ulubioną Wieżę Widokową Dolnego Śląska, w którym zwyciężyła Wieża Widokowa na Wieżycy w Dobromierzu.

Top 10 wież widokowych w dolnolnośląskim:

  1. Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu
  2. Wieża widokowa na Trójgarbie
  3. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
  4. Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina (najnowsza wieża na Dolnym Śląsku)
  5. Wieża widokowa na Śnieżniku
  6. Wieża widokowa Zamku Księcia Henryka
  7. Wieża widokowa na Borowej
  8. Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze
  9. Wieża widokowa na Orlicy
  10. Wieża widokowa na Jagodnej

Czytaj też:
Dolnośląskie wieże widokowe. Powstał nowy, darmowy katalog najlepszych punktów widokowych Dolnego Śląska. Co obejmuje i jak go zdobyć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto