Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolne sklepiki trzeba zlikwidować. Dolnośląscy uczniowie coraz bardziej otyli!

Sylwia Foremna
Wrocław: Uczniowie z podstawówki nr 83 uczyli się, jak przygotować posiłki smaczne, ale też zdrowe
Wrocław: Uczniowie z podstawówki nr 83 uczyli się, jak przygotować posiłki smaczne, ale też zdrowe fot. Tomasz Hołod
W większości dolnośląskich szkół działają sklepiki z chipsami i colą oraz stołówki korzystające z firm kateringowych. Specjaliści z Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Szkoła na Widelcu twierdzą, że m.in. z tych powodów, z roku na rok wzrasta liczba otyłych dzieci w regionie.

Obecnie z otyłością w naszym województwie zmaga się ponad 16 proc. chłopców i ponad 15 proc. dziewczyn w wieku 8-18 lat. W Polsce otyłych jest 19 proc. chłopców i 14 proc. dziewcząt.

Beata Pawłowicz, dolnośląski kurator oświaty, uważa, że to niepokojące statystyki. - Zdrowie dzieci i ich prawidłowe jedzenie jest bardzo ważne. Dlatego staramy się, by dyrektorzy szkół, nauczyciele i intendenci byli wciąż edukowani, a tę wiedzę przekazywali rodzicom i uczniom - tłumaczy Pawłowicz.

ZOBACZ TEŻ: PREZENT NA DZIEŃ MATKI (POMYSŁY)

W środę, wspólnie z ok. setką dolnośląskich nauczycieli, kurator Pawłowicz wzięła udział w konferencji "Szkolne Smaki - Szkoły Dobrego Żywienia", zorganizowanej przez Fundacje Banku Ochrony Środowiska i Szkoła na Widelcu.

Czy programy profilaktyczne, wdrażane w szkołach, przynoszą efekt? To zależy od dyrektorów placówek i rad rodziców oraz ich portfeli. Zdrowe jedzenie do tanich nie należy. Za taki obiad trzeba zapłacić w granicach 6-7 zł, a nie ok. 4,50 zł, bo tyle się płaci za standardowy.

- Wspólnie z rodzicami podjęliśmy decyzję, że w tym roku szkolnym chipsy, cola i lizaki w sklepiku szkolnym zostaną zamienione na suszone owoce, świeże soki czy na miejscu pieczone zbożowe ciastka - opowiada Monika Schmidt-Rauchut, wicedyrektor SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej we Wrocławiu. W szkolnej stołówce dzieci jedzą "zupę Shreka" ze szpinaku i brokułów oraz "pomarańczową z kokosem". To zupa marchewkowa posypana wiórkami kokosowymi. - Odkąd mamy zdrową kuchnię dwukrotnie wzrosło zainteresowanie obiadami. Dzieciom czasem nie smakują brokuły czy soczewica. Ale rodzice i nauczyciele tłumaczą, że tak jest zdrowo - wyjaśnia Schmidt--Rauchut.

Od 1 września nie ma sklepiku w Szkole Podstawowej nr 83 przy al. Boya-Żeleńskiego we Wrocławiu. - Sklepiku nie ma i nie będzie. Promujemy zdrowe żywienie i małymi krokami zmieniamy na zdrowszy jadłospis stołówki - mówi dyrektor Ewa Nadzieja. Dodaje, że szkolny psycholog i pedagog prowadzą zajęcia na temat zdrowego żywienia i trybu życia.

Nie jest dobrze

Spośród przebadanych uczniów ze 105 dolnośląskich szkół (podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) 21 proc. z nich deklaruje, że w szkołach za krótkie są przerwy śniadaniowe. 20 proc. zaś twierdzi, że za krótkie są także przerwy obiadowe.

Spośród 800 przebadanych uczniów dolnośląskich podstawówek, gimnazjów i szkół średnich 20 proc. zdeklarowało, że śniadania w domu je tylko 1-3 razy w tygodniu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto