Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadiony Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin zamknięte dla kibiców?

Redakcja
Najbliższe mecze tych drużyn odbędą się przy pustych trybunach. ...
Najbliższe mecze tych drużyn odbędą się przy pustych trybunach. ... Grzegorz Kwolek
Decyzję wojewody dolnośląskiego poznamy w piątek, 13 maja, o godz. 13.

aktualizacja 13.05.: Wojewoda zamknął stadiony Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin


Czy w sobotę, 14 maja, kibice nie wejdą na stadion przy ul. Oporowskiej na mecz Śląska Wrocław z GKS-em Bełchatów? Tego jeszcze nie wiadomo. Wojewoda Aleksander Marek Skorupa zwołał 12 maja konferencję w tej sprawie. Powód? Wniosek wojewódzkiego komendanta policji o zamknięciu stadionów Śląska Wrocław i Zagłębia po burdach pseudokibiców 10 maja w Lubinie. 

- Musimy przeprowadzić sanację na stadionach i ukrócić burdy pseudokibiców - mówił wojewoda. - Decyzja o zamknięciu stadionów będzie trudna i jest uzależniona od opinii służb porządkowych.

Wojewoda podejmie decyzję, czy zamknąć obiekty obu drużyn i ewentualnie na jaki okres. Aleksander Skorupa sytuację we Wrocławiu porównał do finału Pucharu Polski w Bydgoszczy.

- Przed spotkaniem Legii i Lecha też wpłynął podobny wniosek do wojewody. Stadion do meczu został dopuszczony. Wszyscy widzieliśmy, jak się skończyło. Naszym celem jest powściągnięcie zachowań podobnych do tych w Bydgoszczy. Zamknięcie stadionów Legii i Lecha powinno być sygnałem dla kibiców. Jak się okazało na meczu w Lubinie, nie było - wyjaśniał Skorupa.

Kara za derby

Najwięcej zastrzeżeń komendant policji miał wobec meczu Śląska i Zagłębia 10 maja w Lubinie. Podczas Derbów Dolnego Śląska zatrzymano pięć osób, w tym 16-latka - uciekiniera z ośrodka wychowawczego. Jeden z kibiców będzie musiał zapłacić grzywnę, dostał też czteroletni zakaz wstępu na wszystkie mecze Śląska i Zagłębia Lubin, reprezentacji Polski i mecze Euro 2012.

Kibice w trakcie i przed meczem Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin


- Pseudokibice obu drużyn zostali zatrzymani m.in. za posiadanie i odpalanie rac i petard, posiadanie środków odurzających, niestosowanie się do poleceń służb porządkowych i policji - wyjaśnia Paweł Petrykowski z wrocławskiej policji. - W grę wchodzą też próby wtargnięcia na teren stadionu bez biletu, m.in. przez ogrodzenie obiektu, czy zrywanie hamulca bezpieczeństwa w pociągu, którym podróżowali.

Kibice nie chcą kar zbiorowych
Kibice odpierają zarzuty, tłumacząc, że wybryki miały miejsce na wyjeździe, a nie na stadionie przy ul. Oporowskiej.

- Na meczu Śląska nie było rac od kilku lat. A hamulce, z tego co się orientuję, są poza stadionem - zauważa Przemysław Piwowarski ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk. 

Wniosek policji jest dla niego niezrozumiały. Piwowarski przypomina, że obiekt Śląska Wrocław został wyróżniony w 2010 r. tytułem najbezpieczniejszego stadionu w lidze.

- Stadion Śląska Wrocław jest najbezpieczniejszy w Polsce - uważa. - Jestem przeciwnikiem kar zbiorowych, ponieważ przypomina mi to okres w dziejach Polski, który na szczęście minął. Niesprawiedliwym jest karanie wszystkich kibiców za wybryki jakiejś garstki. Prawo w Polsce w tej materii jest surowe, ale nie egzekwowane - dodaje.

Najbliższy, sobotni mecz Śląska Wrocław z GKS Bełchatów przy Oporowskiej rozpocznie się o godz. 17. Z kolei Zagłębie 25 maja zagra u siebie z Wisłą Kraków.


Czytaj też:

Matura 2011 - serwis specjalnyJuwenalia bez KultuWrocław: Koncerty i festiwale 2011
Matura 2011 geografiaRozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Bajerski po meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Orzeł Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto