Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średniowieczny portal został odkryty przy ul. Szewskiej

Michał Potocki
Michał Potocki
Znalezisko nie jest wielkim zaskoczeniem. Rejon kościoła św. Macieja obfituje tego typu podziemne skarby.

Późnogotycki portal pochodzi z XV w. Przedstawia godło zakonu krzyżowców z czerwoną gwiazdą. Kamienica przy ul. Szewskiej 47a była dawnym kościołem dworskim pw. św. Jerzego, a potem cmentarnym pw. św. Agnieszki.

Taki symbol baranka jest charakterystyczny dla krzyżowców


- Podczas eksploracji posadzki piwnicznej jeszcze z czasów, gdy przystosowywano budynek do celów mieszkalnych odkryliśmy średniowieczny detal. Posadzka została wykonana z zaokrąglonych kamieni i kilkunastu masywnych elementów wśród których był portal. Zostały one celowo odwrócone przy montażu posadzki w latach 1811-1819 - mówi dr Roland Mruczek, kierownik prac architektonicznych.

Przy wydobywaniu portalu pracowali Paweł Srokowski i Ewelina Owsiana z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wykonają trójwymiarową rekonstrukcję znaleziska. Wydobyli kilka elementów portalu. Zlokalizowali także południową ścianę prezbiterium dawnego kościoła, która uważana była za rozebraną.

W pracach biorą udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej


- Ten obiekt nie jest w pełni znany, a taki odkrycie jest nierzadko spotykanym zdarzeniem. Wiadomo, że był tam kościół i można się było spodziewać znaleziska - komentuje Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, Miejski Konserwator Zabytków. - Na pewno portal musi zostać przebadany i opisany. W tej chwili nie wiadomo, co się z nim stanie. Najlepiej, jakby został wbudowany w elewację budynku, tak jak podobny element w kamieniczkę Małgosię - dodaje.

Portal może się okazać ważnym znaleziskiem. Prawdopodobne jest, że należy do unikatowej grupy w naszym regionie.
- Szczególnie ważna jest rekonstrukcja portalu, który może należeć do najstarszych tego typu na Śląsku i wiązać się z popularnością tej formy w sąsiednich Czechach jeszcze w drugiej połowie. XIV w., choć we Wrocławiu ta forma pojawia się dopiero w XV w. i jest szczególnie popularna ok. roku 1490/1500 - mówi Mruczek.

Widać jeszcze ślady czerwonej farby


Zakon krzyżowców z czerwoną gwiazdą powstał w Ziemi Świętej i trafił ok. 1237 r. do Pragi, stamtąd sprowadziła ich w 1253 r. do Wrocławia księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym. Pracowali głównie jako szpitalnicy, zajmowali się ludźmi starymi i chorymi. Ich kościołem była świątynia p.w. św. Macieja a św. Agnieszka była kościołem cmentarnym przy szpitalu.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto