Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy masz czyste powietrze. Jest specjalna strona

Maciej Sas
Maciej Sas
Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego
Od wczoraj, 16 września, każdy może się dowiedzieć, czy powietrze, którym oddycha, jest czyste. Ma temu służyć specjalna strona prezentująca wyniki pomiarów.

Pył zawieszony, wilgotność powietrza, temperatura – wiarygodne informacje z tym związane każdy może znaleźć na uruchomionej dzisiaj, czyli w czwartek stronie: jakość powietrza. Są na niej prezentowane wyniki pomiarów wykonywanych przy pomocy sieci specjalnych czujników, umieszczonych w 25 punktach Wrocławia i kilku miejscowości wokół niego oraz w 15 punktach Bydgoszczy i jej okolicy.
Wszystkie czujniki zostały specjalnie zaprojektowane do tego celu. – Chodziło o to, by zminimalizować potencjalne błędy, np. wpływ mgły na wskazania pomiarów – wyjaśnia kierownik projektu, dr Tymoteusz Sawiński z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. – Są dwa moduły mierzące równolegle i dopiero wynik z nich obu jest ostateczny. Jeśli jeden z nich się zepsuje, drugi wskazuje właściwe wartości – dodaje.
Również lokalizacja punktów pomiarowych nie jest przypadkowa. Sensory ustawiono tak, by wyniki pomiarów były reprezentatywne dla danego obszaru, np. osiedla. – One powinny być właściwie wyznaczone z metodycznego punktu widzenia – nie mogą działać tuż przy kominie czy przy ścianie budynku, bo wyniki tam uzyskane będą mało wiarygodne dla większego obszaru – tłumaczy dr Sawiński.
Strona z danymi powstała w ramach projektu „Czy wiesz czym oddychasz? – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza. LIFE-MAPPING/PL”. Całość jest finansowana w ramach instrumentu finansowego Unii Europejskiej „LIFE” oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym beneficjentem jest Uniwersytet Wrocławski, a partnerzy to: Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe Politechniki Wrocławskiej oraz miasto Bydgoszcz.
– My prowadzimy działania edukacyjne i informacyjne związane z jakością powietrza. Jednym z ich elementów jest blok informacji o jakości powietrza, w skład którego wchodzi ruszająca właśnie sieć pomiarów – mówi dr Tymoteusz Sawiński.
Natomiast WCSS zajęło się obróbką danych, przygotowało też stronę techniczną związaną z wizualizacją wyników spływających z całej sieci pomiarowej.
Wszystkie dane można już dzisiaj na bieżąco sprawdzać, a nieodległej przyszłości będzie można je również pobrać. Inny element systemu – strona z prognozami jakości powietrza (TUTAJ:Prognozy jakości powietrza) – działa już od 2019 roku. Oferuje prognozę na 72 godziny dotyczącą pyłu zawieszonego, stężenia ozonu, tlenku azotu itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto