Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słynna Villa Colonia wciąż na sprzedaż. Miasto nie jest zainteresowane willą, w której podpisano akt kapitulacji Festung Breslau

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Miejsce oficjalnego poddania się niemieckich wojsk trzymano w tajemnicy przez 25 lat. Dziś nie ma chętnych, by złożyć ofertę kupna tej willi
Miejsce oficjalnego poddania się niemieckich wojsk trzymano w tajemnicy przez 25 lat. Dziś nie ma chętnych, by złożyć ofertę kupna tej willi SDP Nieruchomości
Słynna Villa Colonia, w której podpisano akt kapitulacji "Festung Breslau" od dłuższego czasu jest na sprzedaż. W ostatnim czasie agencja znacznie obniżyła za nią cenę. Czy to oznacza, że nie ma zainteresowania? Zapytaliśmy u źródła.

Villa Colonia to dom w stylu barokowym z elementami wiedeńskiej secesji. Czerpiąc z tradycyjnej niemieckiej grafiki, styl ten wykorzystuje precyzyjne i twarde krawędzie, co było elementem różniącym się od płynnych linii widocznych w innych miejscach. Według Leksykonu Architektury Wrocławia budynek został wzniesiony w 1911 roku i połączony ze starszym, jednopiętrowym domem przy dzisiejszym adresie ul. Wawrzyniaka 22.

Zobacz, jak wygląda w środku!

Budynek stanowi dużą wartość dla historii Wrocławia. To w tym miejscu stacjonował sztab 22. Korpusu Piechoty, który do dnia kapitulacji bronił ówczesnego Breslau. 6 maja 1945 roku w willi podpisano akt kapitulacji "twierdzy".

Miejsce oficjalnego poddania się niemieckich wojsk trzymano w tajemnicy przez 25 lat. Dopiero z relacji naocznych świadków oficjalnie potwierdzono, że przy ul. Rapackiego generałowie Hermann Niehoff (ostatni komendant oblężonego Wrocławia) i Władimir Głuzdowski (radziecki dowódca podczas II wojny światowej) złożyli podpis w celu zakończenia starć.

- Zainteresowanie obejrzeniem willi wśród potencjalnych klientów jest, zwłaszcza po opublikowaniu filmu na kanale History Hiking, w którym prowadzący oprowadził widzów po budynku i opowiedział jego historię. Najczęściej jednak kończy się na wizycie. Oficjalnych ofert nie mamy - odpowiedział Radosław Kuśmierz, agent, któremu powierzono sprzedaż budynku.

Odbiór filmu był bardzo pozytywny. Mieszkańcy i turyści często zaglądali do Villi Colonii. To duża wartość historyczna dla miasta. Mówi się nawet, że do dziś zachował się stół, na którym podpisano ten ważny dla polskiej historii dokument.

- W latach 1996-2009 przeprowadzono prace remontowo-rekonstrukcyjne w całym obiekcie, natomiast parter pozostał nienaruszony. Oznacza to, że wciąż są na nim meble, podłoga i ozdoby, które obserwowały wydarzenia z maja 1945 roku. Pani Maria, aktualna właścicielka obiektu, regularnie spotyka chętnych na zwiedzanie go. Nie tylko z Polski, bo na ulicę Rapacką regularnie zaglądają też niemieccy turyści. - tłumaczy Pan Radosław.

A może muzeum?

Agencja SDP Nieruchomości podjęła latem decyzję, aby obniżyć cenę. Z 5,2 mln złotych do 4,4 mln złotych. Mimo takiej "promocji" nadal nie ma ofert od prywatnych osób. W minionych latach pojawiła się inicjatywa, aby przekształcić willę w Muzeum poświęconym "Festung Breslau".

- Rozsyłaliśmy tradycyjną pocztą całe foldery z grafikami i koncepcjami zagospodarowania do instytucji związanych z kulturą, związanych z miastem. Nie było żadnej konkretnej oferty. Wielka szkoda, bo to duża wartość historyczna dla miasta i jego mieszkańców. - opowiada nam rzecznik prasowa SDP, Izabela Wójcik.

Dużym zainteresowaniem willa cieszy się wśród właścicieli biznesów.

- Często otrzymuję pytania, czy można inaczej zaaranżować budynek i przystosować go do założenia w nim kancelarii lub szkoły językowej. Możemy to zaoferować - dodał Radosław Kuśmierz.

Zestawienie powierzchni użytkowych i całkowitych poszczególnych kondygnacji:

  • Przyziemie: 189,06 m2
  • Parter: 122,82 m2 + taras 35,01 m2 (wiatrołap, hall, gabinet, salon, biuro, klatka schodowa oraz sanitariat)
  • Piętro: 113,55 m2 + loggie: 4,12 m2 (dwa pokoje gościnne, sypialnia, kuchnia, łazienka, wc, pralnia, korytarz z klatką schodową)
  • Poddasze (mierzone po podłodze): 121,61 m2, metraż w strefie 1,95 m: 93,66 m2 (dwa pokoje gościnne wraz ze schowkami gospodarczymi, wc, korytarz z klatką schodową)
  • Strych: ok. 20 m2 (dostępny z poddasza poprzez składane, schowane w stropie schody)
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słynna Villa Colonia wciąż na sprzedaż. Miasto nie jest zainteresowane willą, w której podpisano akt kapitulacji Festung Breslau - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto