Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa stadionu na Euro. Trwają prace nad infrastrukturą

Amoralia
Amoralia
Wczoraj miasto oficjalnie podpisało umowę z konsorcjum firm z Mostostalem Warszawa na czele. Budowa rusza w samą porę. Dziś do Polski przyjechał szef UEFA Michel Platini.

Konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A., J&P Avax S.A., „Wrobis" S.A. oraz Modern Construction Design Sp. z o.o wygrało przetarg na budowę wrocławskiego stadionu 20 stycznia. Z powodu odwołań i protestów konsorcjum Maxa Boegla, ostatecznego wykonawcę stadionu poznaliśmy dopiero 9. kwietnia, po decyzji wrocławskiego sądu okręgowego.

- Jutro rozpoczynają się prace. Generalny wykonawca sprawdzi, co już zostało wykonane na etapie prac przygotowawczych, zostanie przeprowadzona inwentaryzacja i przekazanie placu budowy. W przyszłym tygodniu spodziewamy się otrzymać pozwolenie na budowę - mówi Sławomir Wojtas, prezes spółki Wrocław 2012.

Wtedy na plac budowy będą mogli wejść robotnicy. W ciągu miesiąca ma powstać zaplecze, a jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu nad przyszłym stadionem zostanie umieszczona kamera internetowa.

Konsorcjum zamierza postawić w pobliżu placu budowy wytwórnie betonu, co ma oszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na jego transport. W „miasteczku” stanowiącym zaplecze stanie 240 kontenerów. Na budowie pracować ma na dwie zmiany około 2000 osób, 12 wysokich żurawi i 200 maszyn budowlanych.

We Wrocławiu trwają również prace nad konieczną do organizacji Euro infrastrukturą. Budowa nowego terminalu wrocławskiego lotniska jest już opóźniona o 12 miesięcy. Pod koniec marca pozwolenie na jego budowę wydał Wojewoda Dolnośląski.

- Do drugiego, finalnego etapu przetargu na wykonawstwo terminalu wybraliśmy pięć konsorcjów. 6. maja poznamy oferty cenowe – mówi prezes wrocławskiego portu lotniczego Dariusz Kuś.


Prezes Wrocławskiego Portu Lotniczego prezentuje projekt nowego terminalu

Nowy terminal ma mieć około 40 tys. m. kw. powierzchni, w tym 3 tys. m. kw. stanowić będzie powierzchnia handlowa. Rocznie terminal obsługiwać ma 2 mln pasażerów. Koniec jego budowy przewidziano na czerwiec-wrzesień 2011 roku. Jego koszt to 376 mln złotych. Przebudowany zostanie również istniejący już terminal. Pochłonąć ma to 12 mln złotych. Tam, według planów, rocznie przewijać się będzie 1,5 mln pasażerów. Na lotnisku wybudowana zostanie również nowa płyta postojowa dla 17 samolotów oraz droga szybkiego zjazdu z pasa startowego – ta ma być gotowa w II kwartale 2011 r.

- Według opracowanego planu operacyjnego na „dzień meczu”, w ciągu godziny wykonać będzie można na lotnisku 36 operacji. Oznacza to start lub lądowanie co półtora minuty. Mieścimy się więc w najbardziej pesymistycznym scenariuszu UEFY. Oprócz zespołu zarządzającego projektem przewidzieliśmy również pracowników na lotnisku, którzy ubrani w pomarańczowe koszulki, będą pomagać poruszać się po terminalu i przygotowywać do kontroli. Dzięki temu przepustowość na lotnisku także wzrośnie – mówi Tomasz Lenart z Portu Lotniczego Wrocław.

Trwają także prace nad inwestycjami drogowymi związanymi z Euro. Jest to między innymi przebudowa ulic sąsiadujących ze stadionem (m.in. Królewiecka, Drzymały), ulicy Lotniczej, Granicznej, budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego oraz połączenia obwodnicy śródmiejskiej z portem lotniczym. Koniec tych inwstycji przewidziano na lata 2011 i 2012. Ważna dla Euro jest także Autostradowa Obwodnica Wrocławia.


Trwają prace nad Autostradową Obwodnicą Wrocławia

- AOW znajduje się stosunkowo blisko stadionu. Jest to węzeł, z którego można dostać się najszybciej na stadion z poza Wrocławia, nie licząc autostrady A4 od południa – podkreśla Marek Szempliński, rzecznik prasowy Wrocławskich Inwestycji.

W sumie inwestycje drogowe w ramach Euro mają kosztować 2 mln złotych. Łączna długość dróg ma wynieść 35 kilometrów. Oprócz tego powstaną 34 obiekty takie jak mosty, wiadukty, tunele, kładki i przejścia dla zwierząt.

Również w ramach przygotowań do Euro, na ulicy Strzegomskiej powstaje Centrum Zarządzania Miastem. W jego skład wejdą Centrum Zarządzania Kryzysowego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Centrum Zarządzania Ruchem oraz Centrum Monitoringu Miasta.

- Będą tu pracować dyspozytorzy wszystkich służb: policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, straży miejskiej oraz dyspozytorów służb miejskich. W sumie znajdzie się tutaj 25 stanowisk dyspozytorskich – mówi dyrektor centrum Stanisław Kosiarkiewicz.

Euro to również baza noclegowa. Obecnie we Wrocławiu jest 41 obiektów hotelowych, w których znajduje się 6,5 tysiąca miejsc. Do 2012 roku liczba tych miejsc ma wzrosnąć o 65 proc.

- Kluczowe znaczenie ma zapewnienie miejsc noclegowych dla tzw. rodziny UEFA. Chodzi tu o delegatów, drużyny, VIP-ów i sponsorów. Trwają właśnie rozmowy z firmą TUI, która ma odpowiadać za zabezpieczenie zakwaterowania tej grupy gości Euro – mówi Michał Zając z Convention Bureau.

Do 2012 roku ma powstać pięć nowych hoteli 5-gwiazdkowych i cztery 4-gwiazdkowe. Do dyspozycji kibiców będzie również ponad 160 obiektów hotelowych na Dolnym Śląsku w promieniu 2-godzin jazdy od Wrocławia.

- Niedługo przed mistrzostwami zostanie uruchomiony także system rezerwacji noclegów dla mniej zamożnych kibiców. W 2012 roku powinniśmy mieć około 60 tysięcy przystępnych cenowo miejsc. Na pewno ich nie zabraknie – mowi Michał Zając.

Niedługo okaże się, czy Wrocław rzecywiście będzie gościł Euro 2012. Komitet Wykonawczy UEFA ma w maju wyznaczyć sześć lub osiem miast w Polsce i na Ukrainie, w których rozegrane zostaną mistrzostwa. Przebywający w tej chwili w Kijowie szef UEFA Michel Platini, zapowiedział, że będą to miasta najlepiej do tego przygotowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto