Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romowie na naszym podwórku

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Nauka polskiego, kursy zawodowe i warsztaty czekają na Romów mieszkających we Wrocławiu. A dla wszystkich - Festiwal Filmowy Kultury Romskiej.

W stolicy Dolnego Śląska mieszka ponad 2 tys. Romów. Największe skupiska ludności znajdują się na ul. Czajkowskiego, ul. Bolesława Chrobrego i na Brochowie.

- Brochów jest najbardziej kojarzony ze społecznością romską, bo działa tam stowarzyszenie "Romanica". Społeczność romska jest tam najlepiej zorganizowana, ma własną salę nagrań i zdobyła środki na stworzenie świetlicy - mówi Beata Pierzchała, dyrektorka wrocławskiego Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

Program "Romowie i Gadziowie na jednym podwórku" to cykl szkoleń, który ma służyć między innymi aktywizacji społeczności romskiej we Wrocławiu.

Szycie, pisanie i liderowanie

Wśród szkoleń znalazły się kursy zawodowe, takie jak szycie na maszynie, gotowanie, kurs prawa jazdy i języka polskiego dla 40 osób. Jest też kurs liderów, w którym wezmą udział tylko cztery osoby.

- Liderzy są w społeczności romskiej, chcemy tylko wzmocnić ich kompetencje tak, aby dobrze zarządzali swoimi społecznościami. Będziemy ich uczyć, jak kontaktować się z administracją publiczną, czy składać wnioski do urzędów - wyjaśnia Beata Pierzchała.

Program ma także pomóc "Gadziom" czyli ludziom spoza kręgu Romów, w rozumieniu kultury romskiej.

- Mieszkam we Wrocławiu od dziecka, moi rodzice przybyli tu z Rosji po drugiej wojnie światowej. Uczestniczę w kursach przygotowanych dla Romów, którzy chcą się uczyć czytać i pisać - mówi Zofia Łakatosz, Romka. - Zainteresowanie jest bardzo duże, ja kieruję zespołem jedenastu osób. Przyznaję, że chętnie się uczą, piszą, starają się nie opuszczać zajęć. Kursy są bardzo potrzebne, bo wielu Romów ma problemy z czytaniem i pisaniem, a takie umiejętności przydadzą im się w przyszłości.

Kusturica na festiwalu

Od 8 do 15 kwietnia we Wrocławiu potrwa Festiwal Filmowy Kultury Romskiej.
Rozpocznie go pokaz filmu "Diabły, diabły" Doroty Kędzierzawskiej w sali NOT. Na imprezę składają się filmy europejskie, które mówią o o społeczności romskiej i jej problemach. Oprócz filmu Kędzierzawskiej zobaczymy też "Transylwanię" czy "Czarny kot, biały kot" Emira Kusturicy.

- Mam nadzieję, że to przybliży wrocławianom sam problem, całą historię i tradycję romską, która jest bardzo bogata i długa. W ramach festiwalu mieszkańcy Wrocławia będą też mogli podziwiać muzykę romską. 8 kwietnia w Mleczarni wystąpi natomiast Gypsy Jazz, a 14 kwietnia w Firleju zespół Dikanda.

Projekt "Romowie i Gadziowie na jednym podwórku" jest pierwszym programem mającym pomóc wrocławskiej społeczności romskiej, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Cały koszt projektu to 1 305 460 zł.

Program Festiwalu Filmowego Kultury Romskiej:

08. 04. 2010,  godz. 17:00, Diabły, diabły reż. Dorota Kędzierzawska

wydarzenie specjalne: godz. 20.00 Gypsy jazz – Romscy muzycy z Wrocławia i Michał Zygmunt, klub Mleczarnia, ul. Włodkowica 5

09. 04. 2010,  godz. 18:00, Gadjo Dilo reż. Tony Gatlif

10. 04. 2010,  godz. 18:00, Transylwania reż. Tony Gatlif

11. 04. 2010,  godz. 18:00, Czarny Kot, biały kot reż. Emir Kusturica

12. 04. 2010,  godz. 17:00, Tabor wędruje do nieba reż. Emil Loteanu

13. 04. 2010,  godz. 18:00, Gucza! Pojedynek na trąbki reż. Dusan Milić

14. 04. 2010,  godz. 18:00, Księga rekordów Szutki  reż. Aleksandar Manic
wydarzenie specjalne: godz. 20.00 – koncert zespołu DIKANDA, klub muzyczny ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56

15. 04. 2010,  godz. 17:30, Opowieści cygańskiego taboru reż. Jasmine Dellal oraz wydarzenie specjalne: prezentacja filmu zrealizowanego metodą poklatkową przez dzieci romskie i polskie.

Wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne. Wstęp na koncert zespołu Dikanda za okazaniem bezpłatnych biletów wstępu, które są do odebrania w:
ODA Firlej – ul. Grabiszyńska 56
Kino Warszawa, sala NOT – ul. Piłsudskiego 74
Klub Mleczarnia – ul. Włodkowica 5
Wrocław-Info souvenirs – Sukiennice 12.
Dolnośląska Informacja Kulturalna – Rynek-Ratusz 24.


Czytaj też:
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto