18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezurekcja nocą - powrót do tradycji z dawnych wieków

Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Ciągle nie wszyscy wrocławscy wierni przyzwyczaili się do obowiązującego od dwóch lat zarządzenia arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, zgodnie z którym procesje rezurekcyjne nie mogą odbywać się już o świcie w niedzielę wielkanocną, lecz późnym wieczorem w Wielką Sobotę

Sobotnie procesje rezurekcyjne kończą wieczorne ceremonie tzw. Wigilii Paschalnej.

- A jak się nazywają święta? Wielkanoc, nie Wielki Dzień - mówi ksiądz Paweł Cembrowicz, specjalista od liturgii z wrocławskiego Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Tłumaczy, że procesje tradycyjnie urządzano w nocy po uroczystościach Wigilii Paschalnej.
- Przeniesiono je na rano w czasach zaborów, gdy obowiązywała godzina policyjna i w nocy zakazywano zgromadzeń - dodaje ksiądz Cembrowicz.

Jako pierwsza w Polsce do tradycji wieczornych procesji wróciła kilka lat temu diecezja tarnowska. W ślad za nią poszły inne.

Decyzja o tym, kiedy zorganizować wielkanocne uroczystości, należy do biskupów. Mszał obowiązujący w Kościele w Polsce od 1986 roku daje do wyboru organizowanie procesji rano albo w nocy.

Obowiązujące od dwóch lat zarządzenie arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego wprowadza w całej archidiecezji wrocławskiej obowiązek organizowania procesji po uroczystościach Wielkiej Soboty, ale wcześniej niż o godz. 21.30. Podobna zasada obowiązuje w diecezji legnickiej.

Inaczej jest w diecezji świdnickiej i zielonogórsko- gorzowskiej (do której należy Głogów).
- U nas nie ma zarządzenia. Procesje są raczej tradycyjnie, rano - mówi ks. Edward Szejda, dziekan dekanatu Świdnica-Zachód w diecezji świdnickiej.

- Procesja rezurekcyjna to polski zwyczaj. Nie ma go w kościołach innych krajów - mówi nam ksiądz Paweł Cembrowicz. - Kiedyś pracowałem w parafii we Włoszech i próbowałem wprowadzić tam taki zwyczaj, ale się nie udało. Raz była procesja, a potem już nie. Włosi nie rozumieli symboliki tego obrzędu.

Najważniejsza msza w całym roku
Wigilia Paschalna to najważniejsza część uroczystości wielkanocnych.
W Kościele katolickim to też najważniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele zasadami, zaczyna się w sobotę, gdy zapadnie noc. Musi się skończyć przed świtem w niedzielę.

Uroczystości rozpoczynają się od Liturgii Światła. Przed kościołem - w którym gaszone są wszystkie światła - zapala się ognisko. Prowadzący uroczystości ksiądz święci ogień. Później od tego ognia zapala się świecę paschalną - symbol Chrystusa.

Podczas uroczystej mszy powinno się przeczytać dziewięć fragmentów z Biblii. Po przeczytaniu fragmentu z Ewangelii i kazaniu, odbywa Liturgia Chrzcielna: święcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz - jeśli są kandydaci - chrzest "katechumenów", czyli osób dorosłych wstępujących do Kościoła.

Czy Kościół słusznie wraca do tradycji urządzania rezurekcji nocą?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto