Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja zabytkowej elektrowni pod Wrocławiem. Zobacz, jak może wyglądać

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wizualizacja widowni w holu wejściowym. Świetliki jako nawiązanie do architektury tureckich łaźni.
Wizualizacja widowni w holu wejściowym. Świetliki jako nawiązanie do architektury tureckich łaźni. Patrycja Janiszewska
Grupa PGE buduje nową elektrociepłownię, ma ona zastąpić ponad wiekową, węglową elektrownię w podwrocławskich Siechnicach.Tymczasem wrocławska Kogeneracja wraz z Politechniką Wrocławską i władzami Siechnic ogłosiły konkurs na projekt adaptacji starej elektrowni. Oto jedna z nadesłanych koncepcji.

Jak poinformowano nas we wrocławskiej Kogeneracji jury konkursowe już dokonało wyboru, który ma być ogłoszony po 15 listopada. Wtedy też pokażemy nagrodzone projekty. Tymczasem więcej miejsca chcemy poświęcić jednej z prac – autorstwa Patrycji Janiszewskiej studentki Politechniki Wrocławskiej, która znalazła się wśród wyróżnionych projektów.

Termy w zabytkowej elektrowni

Projekt, który był też pracą magisterską wrocławskiej studentki zakłada przekształcenie Czechnicy w łaźnię publiczną wraz z wewnętrznymi i zewnętrznymi basenami. Jury doceniło pracę za klarowność i pomysłowość w wykorzystaniu zabytkowego kompleksu. Trzeba podkreślić, że głównym celem miejscowych władz jest „_przywrócenie kompleksu do dawnej świetności _poprzez zaadaptowanie i modernizację obiektu na centrum rozrywkowe, kulturalne oraz edukacyjne przy jednoczesnym zachowaniu autentyczności zabytku”.

Patrycja Janiszewska zaproponowała przekształcenie kompleksu Czechnicy w łaźnie publiczne będące nawiązaniem do łaźni starożytnego Rzymu. Jak czytamy w opisie - termy rzymskie były miejscem służącym nie tylko kultowi religijnemu czy utrzymaniu higieny, ale stanowiły bardzo ważny punkt życia społecznego, oferujący szeroką gamę różnych atrakcji i uciech, charakteryzował je także silny związek z kulturą i sztuką. Projekt zakłada zaprojektowanie nowego budynku w miejscu przeznaczonych do wyburzenia dwóch hal (T6 i T12), zaadaptowanie i renowację konstrukcji chłodni kominowej T7 na centrum kulturalne, a także zagospodarowanie terenu wokół kompleksu łaźni oraz propozycje nowych funkcji dla budynków istniejących.

Baseny, siłownie, sauny, boiska i biblioteka

Zaprojektowany na nowo kompleks ma spełniać dwie odrębne funkcje: zespołu basenów ze zjeżdżalniami oraz siłowni. Goście wchodzący do głównego holu wejściowego, mieszczącego kawiarnię oraz widownię, mogliby schodzić jedynie w dół po „brudnej ścieżce” (schody nożycowe). Podziemna kondygnacja miałaby mieścić szatnie siłowni, administrację (doświetlona światłem naturalnym przez patio), szatnie basenowe, pomieszczenia do obsługi budynku oraz Strefę Ducha mieszczącą: sauny (kąpiele parowe), basen lodowy, basen ognisty oraz basen kwiatowy. Basen lodowy zaprojektowany został w bezpośrednim kontakcie z saunami oraz basenem ognistym i ma być przeznaczony do morsowania. Przez cały rok jego temperatura wody wynosiłaby około 10-15 stopni Celsjusza. Basen ognisty ma być najgorętszym spośród wszystkich basenów (40-45 °C), nad nim zaprojektowano otwory w stropie (zabezpieczone sztywną, metalową siatką) tak, by powietrze miało temperaturę taką jak na zewnątrz. Basen kwiatowy (30-35 °C) opierać się ma na aromaterapii, przez wypustki w ścianach wpuszczane są kwiatowe aromaty, które mają na celu relaksować i leczyć. Kompleks ma pomieścić bibliotekę, galerię sztuki, pokoje do gry np. w kości, szachy czy w planszówki oraz część gastronomiczną i handlową.

Na zewnątrz Patrycja Janiszewska zaplanowała siłownię pod chmurką i boisko do siatkówki, a także wielką fontannę przed głównym wejściem do kompleksu.

Elektrownia Czechnica została zaprojektowany na początku XX wieku i dostarcza prąd od 1910 roku. Budowa elektrociepłowni Nowa Czechnica będzie kosztować blisko 1,3 mld złotych. W pełni zastąpi starą elektrownię w 2024 roku, wtedy też będą mogły w niej ruszyć ewentualne prace rewitalizacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto