Port węglowy przy ul. Na Grobli wybudowany został w 1842 roku. Początkowo funkcjonował jako zimowisko dla parostatków, później przez port dostarczano materiały budowlane do budowy zakładu wodociągowego "Na Grobli". Gdy budowa została zakończona, służył głównie do przeładunku węgla, który ogrzewał wodę w zakładzie "Na Grobli" oraz zasilał urządzenia przepompowni wody na Świątnikach. Port nie był użytkowany od lat 70. XX wieku. Teraz przejdzie kompleksową rewitalizację. O tych planach pisaliśmy już w 2020 roku:
Miejsce ma powierzchnię około 20 tys. mkw., która zostanie zagospodarowana przez Wrocławski Park Wodny na potrzeby mieszkańców. Wieloletni projekt obejmuje sporo zmian. Początkowo powstanie miejska plaża "Beach Bar Port Węglowy", która zostanie otwarta w czerwcu tego roku. Będą znajdowały się na niej leżaki, parasole, duży namiot, scena muzyczna, gastronomia, zieleń i plac zabaw dla dzieci z dużym statkiem pirackim. Na razie trwa sprzątanie terenu, oczyszczanie nabrzeża i likwidacja starych zabudowań.
Władze Aquaparku zakładają, że ma to być miejsce spotkań dla wrocławian, gdzie m.in. prezentowana będzie twórczość dzieci z wrocławskich Domów Kultury i inicjatywy kulturalne.
- Tworzymy tę przestrzeń dla wrocławian, ale i przyjezdnych turystów. Chcemy wzbogacić ofertę rekreacyjną naszego miasta w historycznym i pięknie położonym miejscu. Wierzę, że Beach Bar Port Węglowy, przyciągnie wszystkich. Od maluchów po seniorów. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami, ale i mieszkańcami. Już teraz wysyłamy informacje do wrocławian: Wykorzystajcie tę przestrzeń na wasze pomysły w zakresie kultury, sztuki, sportu i rekreacji. Będziemy Was wspierać i udostępniać tę przestrzeń - mówi Grzegorz Kaliszczak, prezes Aquaparku Wrocław.
W dalszych latach planowane jest stworzenie miejskiego portu jachtowego z Y-bomami i slipem do wodowania jachtów i motorówek, wypożyczalni sprzętu wodnego, parkingu dla camperów. Dodatkowo powstanie stacja benzynowa, na której mogłyby tankować jachty motorowe i statki pasażerskie. Pojawią się także noclegi w domkach kempingowych i miejsce przeznaczone na zimowanie jachtów oraz sprzętu wodnego.
Jak dowiedzieliśmy się, port ma być czynny od maja do września. Poza sezonem będzie sukcesywnie przebudowywany. Nie wiadomo, kiedy zakończone zostaną kolejne etapy budowy.
Port węglowy znajduje się tutaj:
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto