MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Redukcja liczby taksówkarzy we Wrocławiu. Co za tym stoi? Czy taryfiarze mają się czego obawiać?

Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
W ostatnim czasie rynek taksówkarski we Wrocławiu zmierzył się z poważnymi zmianami, które wywołały znaczne konsekwencje dla zarówno kierowców, jak i użytkowników taksówek. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2024 roku, doprowadziły do znacznego spadku liczby taksówkarzy. Około 850 z nich przestało świadczyć swoje usługi, nie przeszło bowiem obowiązkowej weryfikacji. W tym artykule przyjrzymy się, jakie mogą być długoterminowe skutki tych zmian dla mieszkańców Wrocławia.

Nowe przepisy - radykalne zmiany na rynku taksówkarskim

Zgodnie z nowymi przepisami z ustawy o transporcie drogowym, 1 lipca 2024 r., ważność straciło 855 niezweryfikowanych licencji taksówkarskich. Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia wyjaśnia:

"Część z licencji należała do przedsiębiorców, którzy od dawna nie byli taksówkarzami, ale w tym gronie są także przedsiębiorcy, którzy nie poddali się weryfikacji w wyznaczonym ustawowo terminie, czyli do 31 marca".

Przyczyną wprowadzenia nowych przepisów były między innymi przypadki molestowań, do których dochodziło w taksówkach. Zmiany miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie spowodowały, że wielu kierowców straciło możliwość pracy.

Wyzwanie dla kierowców z zagranicy

Nowe regulacje stanowią szczególne wyzwanie dla kierowców nieposiadających polskiego obywatelstwa, którzy dotychczas stanowili znaczną część rynku. Z badań analityków Instytutu Finansów Publicznych wynika, że:

"Udział kierowców nieposiadających polskiego obywatelstwa, w ogólnej liczbie kierowców działających w tym segmencie, sięga obecnie 63 procent".

Aby móc kontynuować pracę, kierowcy ci muszą spełnić nowe wymagania, w tym posiadać polskie prawo jazdy, co wiąże się z koniecznością przebywania w Polsce przez minimum pół roku oraz zdaniem egzaminu teoretycznego.

Jak zmiany wpłyną na ceny i dostępność taksówek?

Spadek liczby taksówek o prawie połowę rodzi pytanie o wpływ na ceny usług. Analitycy z Instytutu Finansów Publicznych przewidują, że:

"Dla analizy zmian cen i liczby przewozów zasadnicze znaczenie ma jednak fakt, że w niektórych dużych miastach, np. w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu obecne ceny przejazdów są bardzo zbliżone do cen maksymalnych, ustalanych przez rady tych miast".

Mimo obaw, ceny przejazdów nie powinny gwałtownie wzrosnąć, choć mieszkańcy Wrocławia mogą spodziewać się dłuższego czasu oczekiwania na taksówkę.

Kontrole i przyszłość rynku taksówkarskiego

W odpowiedzi na nowe przepisy, władze Wrocławia przeprowadziły kontrole legalności przewozów. Tomasz Sikora podkreśla:

"Celem kontroli była przede wszystkim weryfikacja legalności przewozów tj. posiadanie odpowiedniej licencji oraz weryfikacja uprawnień kierowców, w szczególności, czy kierowcy posiadają polskie prawo jazdy".

W wyniku tych działań wykryto liczne nieprawidłowości, co skłoniło urzędników do planowania kolejnych kontroli we współpracy z innymi służbami. W celu ułatwienia pasażerom weryfikacji taksówek, uruchomiono program "Legalna Taksówka".

Zmiany te mają na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale również podniesienie jakości usług taksówkarskich we Wrocławiu. Choć krótkoterminowo mogą one powodować pewne niedogodności dla pasażerów, to długoterminowe korzyści powinny przeważyć, zapewniając bezpieczniejsze i bardziej niezawodne usługi transportowe.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto