MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo pociągi po dolnośląskich torach będą jeździć szybciej. Zaplanowane zostały naprawy tras

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Aneta Kolesińska / Polska Press
Dolny Śląsk przygotowuje się do znaczących inwestycji w infrastrukturę kolejową, które mają na celu skrócenie czasu podróży pociągami oraz poprawę jakości usług. Już po wakacjach mają ruszyć pierwsze prace. Jakie zmiany czekają mieszkańców Dolnego Śląska i jakie są plany na przyszłość?

Podczas niedawnego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, przedstawiciele władz i specjaliści od infrastruktury kolejowej omówili nadchodzące inwestycje, które mają wpłynąć na znaczące skrócenie czasu przejazdów pociągów na Dolnym Śląsku. Z planów wynika, że pasażerowie będą mogli korzystać z szybszych połączeń i lepszej jakości usług.

Planowane Inwestycje Kolejowe

Na Dolnym Śląsku planowane są inwestycje, które mają na celu nie tylko poprawę jakości, ale również szybkości kluczowych połączeń kolejowych. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak wyjaśnił, że Dolny Śląsk jest liderem w Polsce pod względem rozwoju kolejnictwa, a liczba pasażerów korzystających z pociągów wzrosła tutaj o 200% w ciągu ostatnich 15 lat.

"Planujemy wykonać prace na odcinku od Wrocławia przez Strzelin, Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko do granicy z Czechami, które pozwolą skrócić czas przejazdu np. w relacji z Wrocławia do Międzylesia o ponad 30 minut. To będzie czas przejazdu, którego do tej pory, historycznie nigdy nie było. 130 km z Wrocławia do Międzylesia najszybsze pociągi pokonają w 90 minut. Do tej pory był to czas nie krótszy niż 2 godziny" - mówił Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Remonty i rewitalizacje linii kolejowych

Nie tylko nowe inwestycje, ale także remonty istniejących linii kolejowych mają przyczynić się do poprawy standardu podróżowania pociągami. Już w przyszłym roku planowana jest rewitalizacja części linii z Legnicy przez Jaworzynę Śląską, Świdnicę, Dzierżoniów do Kamieńca Ząbkowickiego.

Dzięki tym działaniom, czas podróży na trasie Wrocław - Kudowa-Zdrój ma się skrócić do około 1 godziny i 45 minut. Poprawa infrastruktury kolejowej pozwoli na zwiększenie liczby pociągów i rozszerzenie oferty dla pasażerów, co jest szczególnie ważne w kontekście rosnącej popularności podróży kolejowych na Dolnym Śląsku.

Utrudnienia w ruchu

Początek prac planowany jest na wrzesień 2024 roku, jednak mieszkańców regionu oraz podróżnych czekają pewne utrudnienia. Na jednotorowym odcinku ze Strzelina do Kamieńca Ząbkowickiego o długości 37 km planowana jest 45-dniowa przerwa w ruchu oraz komunikacja zastępcza w postaci autobusów. wymiana torów będzie także konieczna na odcinku do Kudowy, gdzie również przewidziana jest przesiadka pasażerów.

Oprócz bezpośrednich inwestycji w linie kolejowe, poruszono także kwestie związane z budową czwartego toru estakady grabiszyńskiej, remoncie dworca Świebodzkiego oraz wykorzystaniem towarowej obwodnicy Wrocławia pod ruch pasażerski. Te działania mają na celu dalsze zwiększenie dostępności i komfortu podróży kolejowych na terenie Dolnego Śląska.

Inwestycje i remonty są odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców województwa dolnośląskiego oraz turystów, którzy coraz chętniej wybierają pociąg jako środek transportu. Dzięki tym projektom, podróżowanie pociągami na Dolnym Śląsku stanie się szybsze, wygodniejsze i bardziej atrakcyjne.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto