Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Propagator Fair trade: "To działanie polityczne"

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
O idei fair trade, wspierającej kraje Trzeciego Świata, z Mariuszem Sibilą ze stowarzyszenia sprawiedliwy-handel.pl rozmawia Kinga Czernichowska.

Czy na imprezy z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu cieszą się zainteresowaniem, czy raczej przychodzi na nie stałe grono fascynatów?

- Trudno powiedzieć. Zainteresowanie jest duże. Na pewno popełniliśmy błąd z niektórymi warsztatami – za późno poinformowaliśmy o nich. Było kilka imprez, które bardzo się udały. Pojawiło się wiele nowych twarzy. W ramach obchodów odbył się też jarmark ekologiczny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. To dla nas zaskoczenie, ale jesteśmy bardzo z tego zadowoleni.

Sama idea sprawiedliwego handlu ma szansę się przebić? Wiadomo jest, że produkty fair trade są drogie...

To jest mit, który należy obalić. Chodzi głównie o to, że produkty, które są sprzedawane w ramach dystrybucji fairtradowej mają określoną jakość. Produkty o tej samej jakości w supermarketach, są w porównywalnej bądź wyższej cenie. Nie można porównywać kawy fair trade do najtańszej kawy w hipermarkecie. To nie jest ten sam produkt, chociaż podobnie się nazywa.

Ale przyzna Pan, że większość ludzi wybiera jednak te tańsze produkty, z niższej półki?

Jednak idea sprawiedliwego handlu ma szansę się przebić. Bardzo niedawno powstała Ogólnopolska Koalicja Sprawiedliwego Handlu. Szerzeniem tej idei było zainteresowanych kilkanaście różnych organizacji. O czymś to świadczy... Główną bolączką fair trade jest brak funduszy na promocję. Inna sprawa, ważniejsze nawet od ceny produktów, to świadomość konsumencka. Cena produktu nie przeszkodzi. Jeżeli ta świadomość będzie rosła, ai tematyka fair trade będzie poruszana ogólnie, to z pewnością wpłynie to na rynek.

Jak statystycznie można przedstawić efekt pomocy ludziom w Afryce, Indiach, Meksyku, którzy za swoją pracę zwykle nie otrzymują godziwej zapłaty?

Nie chodzi o to, żeby pomóc komuś, chociaż spora część entuzjastów i działaczy tak się wypowiada, ale chodzi o to, by stworzyć inne pojęcie funkcjonowania gospodarki i ekonomii w świecie. To jest bardziej działanie polityczne niż filantropijne. Oczywiście, istnieją pewne statystyki, ale chodzi bardziej o jakiś ferment, który pozwoliłby politykom na zmianę dotychczasowego myślenia.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Propagator Fair trade: "To działanie polityczne" - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto