Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowa spóldzielnia, by walczyć z bezrobociem

Redakcja
Niebawem swoją działalność we Wrocławiu rozpocznie innowacyjny projekt wykorzystujący potencjał ekonomii społecznej i przemysłu kreatywnego, którego celem będzie zmniejszenie lokalnego bezrobocia w oparciu o powstanie nowej, lokalnej marki. Organizatorzy zdradzają szczegóły działalności Spółdzielni PaNaTo i zapraszają wrocławian do współpracy.

Pomysł Spółdzielni PaNaTo zrodził się w trakcie warsztatów/gry miejskiej, realizowanych w ramach międzynarodowego projektu Future City Jobs (FCJ). Głównym operatorem projektu FCJ jest British Council, natomiast lokalnie realizuje go Instytucja Kultury Wrocław 2016 oraz pięciu międzynarodowych partnerów z Glasgow, Pragi, San Sebastián, Södertälje (Szwecja) oraz Tallinna. Założeniem projektu FCJ jest próba wypracowania alternatywnego sposobu wykorzystania przemysłu kreatywnego i kulturalnego (CCI) w procesie tworzenia miejsc pracy i przeciwdziałania bezrobociu, zwłaszcza wśród osób dopiero wchodzących na rynek pracy lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.

O projekcie PaNaTo
Spółdzielnia PaNaTo docelowo stać się ma miejscem pracy osób, które mimo posiadanych talentów i kompetencji nie potrafią znaleźć stałego zatrudnienia. Specyfika współczesnego rynku pracy sprawia, że poszukujący pierwszej pracy młodzi projektanci, bądź osoby specjalizujące się w marketingu zazwyczaj rekrutowane są przez wielkie korporacje oferujące im niestabilne warunki zatrudnienia. Z drugiej strony na rynku funkcjonuje znaczna liczba rzemieślników, posiadających niekiedy ginące wręcz umiejętności, skazanych jednak na tryb pracy od zlecenia do zlecenia.

Przykłady dobrych praktyk pokazują, że ogniwo korporacyjne może być pominięte, a dzięki połączeniu sił i umiejętności, utalentowane osoby mogą same stworzyć znakomicie prosperujące małe przedsiębiorstwa. Tym samym skojarzenie ludzi posiadających zacięcie artystyczne, samouków-rzemieślników, początkujących designerów czy absolwentów szkół artystycznych z doświadczonymi rękodzielnikami oraz osobami specjalizującymi się w marketingu i sprzedaży, może okazać się niezwykle korzystne. Atutem Spółdzielni PaNaTo ma być zatem dobrze zaplanowana współpraca przebiegająca w przyjaznej i twórczej atmosferze; solidna oferta usług i produktów oraz skuteczna promocja oparta o lokalną markę.

Jak się przyłączyć?
Ludzie są najważniejszym elementem każdego projektu. Ze względu na demokratyczny charakter Spółdzielni PaNaTo, profil osób zaangażowanych w jego tworzenie jest kwestią fundamentalną. Z jednej strony poszukiwane są osoby, które zgodnie ze swoim wykształceniem i kompetencjami pełnić będą role projektantów, rękodzielników, specjalistów od marketingu, a także administratorów. Z drugiej strony nie mniej istotne będą ich cechy charakterologiczne. By projekt miał szansę zakończyć się sukcesem niezbędne jest by byli to ludzie samodzielnie myślący, zaangażowani, otwarci i nie unikający wyzwań. Zarazem otwarta pozostanie możliwość uczestnictwa w projekcie ludzi samozatrudnionych lub współprowadzących prywatną działalność gospodarczą. Dzięki partnerskim umowom, wspólnej organizacji pracy, działaniu we wspólnej przestrzeni oraz pod wspólną marką, możliwa będzie płynna współpraca między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami.

Osoby zainteresowane współpracą zarówno z pozycji spółdzielcy, jak i partnera projektu, a także wszyscy ci, którzy mają pomysł na włączenie się w działalność PaNaTo, proszone są o kontakt mailowy na: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto