Polska vs. Turcja na ME U18: Thriller z happy endem w Orbicie [foto]

Michał Potocki
Polska vs. Turcja ME U18 Wrocław Orbita (25 lipca)
Polska vs. Turcja ME U18 Wrocław Orbita (25 lipca) Michał Potocki
25 lipca po dramatycznej walce Polacy wygrali z Turkami 62-59.

W pierwszym meczu drugiej rundy Mistrzostw Europu koszykarzy do lat 18 biało-czerwoni długo męczyli się o zwycięstwo. Turcy prowadzili przez ponad trzydzieści minut gry, jednak zacięte ataki zawodników z orzełkiem na piersi dały im zwycięstwo.

Zobacz: Koszykarskie Mistrzostwa Europy Mężczyzn U18 we Wrocławiu [serwis specjalny]

Polacy dobrze zaczęli mecz, jednak prowadzenie stracili trzy minuty po starcie. Pierwsze 10 minut zakończyło się wynikiem 24-18 dla Turków. W kolejnej kwarcie rywale wyraźnie wygrali walkę o zbiórki, szczególnie w ataku, gdzie zgarnęli 10 piłek. W obronie strefowej Polaków były wyraźne luki, co wykorzystali podkoszowi gości. Turcy powiększyli przewagę do dziesięciu oczek. Połowa zakończyła się wynikiem 41-31 dla przyjezdnych.

Po przerwie gra się wyrównała. Szymkiewicz dobrze grał za zmęczonego Grochowskiego, świetnie spisywał się również Gielo. Niewidoczny w ataku był za to Karnowski. Polacy odrobili sześć oczek.

Ostatnia kwarta to gonitwa gospodarzy za Turkami, którzy nadzwyczaj łatwo rozbijali obronę biało-czerwonych. Podopiecznym Jerzego Szambelana zdobywanie punktów przychodziło za to z wielkim trudem i przy asyście tureckich obrońców. Na pięć minut przed końcem Michalak dograł do Niedźwiedzkiego, który wyrównał na 57-57. Za chwilę trafił Tekin i prowadzili goście. Po wolnym Karnowskiego i "dwójce" Niedźwiedzkiego Polacy wygrywali.

Półtorej minuty przed końcem Ponitka rzucił z półdystansu i były to ostatnie punkty spotkania. Turcy nie trafili wyrównującej "trójki" i choć wolne spudłował Michalak, Polacy utrzymali prowadzenie i wygrali 62-59.

Podczas gry między zawodnikami obu drużyn iskrzyło, ale obyło się bez fauli technicznych. Najlepiej wśród Polaków zagrali Piotr Niedźwiedzki (12 pkt. i 9 zb.), Tomasz Gielo (10 pkt., 6 zb i 3 bl.) oraz Mateusz Ponitka (14 pkt. i 7 zb.). Po drugiej stronie boiska wyróżnili się Berkay Candan i Samet Geyik (po 11 pkt.).