Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Nowy Targ we Wrocławiu: Od średniowiecznego targowiska do betonowego centrum miasta. Co tu było przed betonozą?

Michał Perzanowski
Plac Nowy Targ we Wrocławiu w przeszłości i obecnie. Na zdjęciu 1906 rok
Plac Nowy Targ we Wrocławiu w przeszłości i obecnie. Na zdjęciu 1906 rok Zdjęcia pochodzą z archwium fotopolska.eu oraz Polska Press
Plac Nowy Targ we Wrocławiu, miejsce o bogatej historii, przeszedł długą drogę od średniowiecznego targowiska do betonowego centrum miasta. Teraz, po latach zmian i renowacji, pozostaje jednym z najważniejszych miejsc na mapie Wrocławia. Zobaczcie, jak wyglądał Plac Nowy Targ przed betonozą.

Spis treści

Historia handlu na Placu Nowy Targ

Zanim Plac Nowy Targ został włączony do Wrocławia, to miejsce tętniło życiem handlowym. Jego historia sięga średniowiecza, kiedy to był centrum handlowym miasta jeszcze przed wytyczeniem Rynku. Przed II wojną światową, plac był znany z legendarnego kramu kupieckiego i pięknej fontanny Neptuna, której woda tryskała z pysków czterech delfinów.

Działania wojenne i zniszczenie Placu Nowy Targ

W trakcie walk o Wrocław, Plac Nowy Targ doświadczył znacznych zniszczeń. Kamienice otaczające plac zostały zniszczone, a fontanna Neptuna nie przetrwała wojny. Jednak po włączeniu miasta do polskich granic, plac wrócił do swojego pierwotnego celu - stanowił centrum handlowe, gdzie można było kupić praktycznie wszystko.

Przebudowa Placu Nowy Targ i era betonu - witaj betonozo

W latach 60. XX wieku, po zakończeniu działań wojennych, rządy miasta podjęły decyzję o gruntownej przebudowie placu. Handlarze zostali przeniesieni na ulicę Krakowską, a w miejscu zniszczonych kamienic zaczęły powstawać nowoczesne budynki mieszkalne.

Część placu zamieniono na zielone tereny z trawnikami i drzewami, a na miejscu schronu powstał podziemny parking. W 2013 roku zakończyły się prace nad przebudową placu, który dziś jest miejscem spotkań wrocławian i turystów.

Plac Nowy Targ dzisiaj

Dzisiejszy Plac Nowy Targ jest miejscem nowoczesnym i funkcjonalnym, choć nie pozbawionym pewnych problemów. Nawierzchnia placu wykonana z kostek brukowych i płyt z konglomeratu betonowego, choć estetyczna, w upalne dni może się nagrzewać do bardzo wysokich temperatur. Mimo to, plac nadal jest ważnym punktem na mapie Wrocławia, przypominającym o bogatej historii tego miejsca.

Zobacz zdjęcia Placu Nowy targ we Wrocławiu od średniowiecza po czasy współczesne

Plac Nowy Targ we Wrocławiu w przeszłości i obecnie. Na zdjęciu 1906 rok

Plac Nowy Targ we Wrocławiu: Od średniowiecznego targowiska ...

Tutaj znajduje się Plac Nowy Targ we Wrocławiu, zaznaczyliśmy na mapie poniżej

Zobacz też

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto