Najstarszy dworzec kolejowy w Polsce znajduje się we Wrocławiu. Dworzec Górnośląski to dziś ruina!

Dworzec Górnośląski we Wrocławiu popada w coraz większą ruinę.
Dworzec Górnośląski we Wrocławiu popada w coraz większą ruinę. Magdalena Pasiewicz/Polska Press
Wrocław ma dwa dworce kolejowe w jednym miejscu - Główny oraz ten zlokalizowany tuż obok, przy ulicy Małachowskiego 13. Niestety, podczas gdy Dworzec Główny przeszedł piękny remont i jest główną arterią komunikacyjną, drugi pozostaje opuszczony i zaniedbany. Rzeźbione z drewna drzwi wejściowe są zabite gwoździami, a elewacja niszczeje w zastraszającym tempie.

Spis treści

Dworzec Górnośląski powstał w 1842 roku

To Dworzec Górnośląski, który został postawiony bardzo szybko, w ciągu zaledwie jednego roku. Kamień węgielny pod budowę położono 2 maja 1841 roku, a już rok później, 1 maja, przeprowadzono pierwszą jazdę próbną. Oficjalne otwarcie linii kolejowej z Wrocławia do Oławy miało miejsce 21 maja 1842 roku.

Dworzec został tak nazwany, ponieważ z czasem linię kolejową przedłużono aż do połączenia Wrocławia z zagłębiem górnośląskim. 3 sierpnia 1842 roku otwarto 15-kilometrowy odcinek z Oławy do Brzegu, a niespełna rok później, 28 maja, fragment do Opola. Trzy lata po otwarciu linia kolejowa docierała już do Mysłowic, a połączenie wynosiło okrągłe 200 kilometrów.

Szybko z niego zrezygnowano

W budynku Dworca Górnośląskiego znajdowały się:

  • kasa biletowa,
  • poczekalnie dla pasażerów pierwszej, drugiej i trzeciej klasy,
  • restauracja,
  • punkt przyjmowania bagaży
  • i portiernia.

Za głównym budynkiem powstały dwukondygnacyjne budynki urzędów kolejowych oraz budynek dyrekcji kolei w stylu włoskiej willi.

Zobacz jak przeciwko rozbudowie autostrady A4 protestowano pod siedzibą GDDKiA:

Gdy Towarzystwo Kolei Górnośląskiej otrzymało koncesję na budowę linii kolejowej Wrocław – Poznań, podjęto decyzję o budowie nowego, większego budynku stacyjnego. W ten sposób powstał obecny Dworzec Główny, który został otwarty w 1857 roku.

Aby doprowadzić tory kolejowe do nowego gmachu, wyburzono dwa stare biurowce Górnośląskiego dworca. Po uruchomieniu stacji Wrocław Główny pozostałości po budynku z ul. Małachowskiego przerobiono na biura i lokale mieszkalne oraz zakłady produkcyjne.

Byliśmy w środku dworca Górnośląskiego. Zobacz zdjęcia!

Budynek służył po wojnie do 1989 roku

Na terenie dworca po II wojnie światowej mieściły się tu gabinety kolejowej służby zdrowia. Na początku XXI wieku spółka PKP sprzedała najstarszą z części prywatnemu inwestorowi.

Od 2012 roku planowane było opuszczenie przez PKP ostatnich pomieszczeń budynku. Cały obszar jest praktycznie nieużywany. Jedynie dobudowana w późniejszych latach część służy noclegowni im. Brata Alberta.

Pożar strawił część obiektu

15 czerwca 2017 roku miał miejsce pożar prawego skrzydła budowli. Dwie osoby zostały poszkodowane. Byli to bezdomni zamieszkujący nieużytkowane już budynki dawnego dworca. Około godziny 3 w nocy pożar był już opanowany i trwało dogaszanie pojedynczych zarzewi ognia.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 10 zastępów straży, a także pogotowie ratunkowe, gazowe, energetyczne i policja. Ulica Małachowskiego była zamknięta dla ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najstarszy dworzec kolejowy w Polsce znajduje się we Wrocławiu. Dworzec Górnośląski to dziś ruina! - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie