Na Dolnym Śląsku rośnie liczba samobójstw. Jak im zapobiegać? Ruszyły szkolenia lekarzy POZ

Monika Fajge
Monika Fajge
Do września bieżącego roku (2022) na Dolnym Śląsku życie odebrało sobie aż 300 osób.
Do września bieżącego roku (2022) na Dolnym Śląsku życie odebrało sobie aż 300 osób. Jan Hubrich / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Dolnośląskie jest wśród pięciu województw o największej liczbie samobójstw. Do września tego roku (2022) życie odebrało sobie aż 300 mieszkańców naszego regionu. Smutne statystyki ma zmienić ogólnopolski Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym.

Spis treści

Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym to inicjatywa ogólnopolska, finansowana przez Ministerstwo Zdrowia, a realizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ma na celu:

  • zwiększenie dostępu do pomocy dla osób w kryzysie samobójczym
  • rozwój kompetencji osób udzielających pomocy
  • poprawę monitorowania prób i zgonów samobójczych
  • prowadzenie badań naukowych i polityki informacyjnej na temat zachowań samobójczych

Samobójstwa na Dolnym Śląsku – smutne statystyki

Do programu dołączył właśnie Dolny Śląsk. Województwo nie zostało wybrane przez przypadek. Samobójstw jest w naszym regionie dużo. Do września bieżącego roku (2022) na Dolnym Śląsku życie odebrało sobie aż 300 osób. To o prawie 70 więcej niż w roku 2021. Wtedy odnotowano 234 takie przypadki. Dla porównania, w całym 2020 roku samobójstwo popełniło 356 mieszkańców regionu.

– Realizowany przez nas program ma zasięg ogólnopolski, lecz naszymi działaniami pragniemy objąć szerzej Miasto Wrocław i województwo dolnośląskie oraz Miasto Olsztyn i województwo warmińsko-mazurskie. Wyłoniliśmy te dwa województwa drogą konsultacji eksperckich. Na ich terenie będziemy realizować działania szkoleniowe dla istotnych, z perspektywy celów programu, grup zawodowych, np.: pracowników opieki zdrowotnej, edukacji czy służb mundurowych – poinformowała na konferencji prasowej Marta Pawłowska z Instytutu Psychiatrii i Naurologii.

– Warmińsko-mazurskie i dolnośląskie to dwa zupełnie różne regiony. Pierwszy jest dość biedne, podczas gdy Dolny Śląsk to województwo uważane za jedno z najbogatszych w kraju. Tymczasem statystyki samobójstw, w obu tych regionach są wysokie. Pieniądze lub ich brak nie odgrywają więc w tym temacie kluczowej roli. To ważne – dodała dr Anna Baran z Instytutu Psychiatrii i Naurologii.

O założeniach programu mówili Marta Pawłowska i dr Anna Baran z Instytutu Psychiatrii i Naurologii oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
O założeniach programu mówili Marta Pawłowska i dr Anna Baran z Instytutu Psychiatrii i Naurologii oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym – szkolenia

W ramach programu, na Dolnym Śląsku, ruszają szkolenia skierowane do pracowników opieki zdrowotnej, głownie lekarzy i pielęgniarek “pierwszego kontaktu” – z POZ, bo to do nich pacjenci zgłaszają się w pierwszej kolejności.

– Chętnie włączamy się w działania mające na celu zapobieganie zachowaniom samobójczym, ponieważ to narastający problem zdrowia publicznego. Nasze zaangażowanie będzie miało wymiar organizacyjny, wspierający działania Instytutu Psychiatrii i Naurologii. Służymy naszą bazą infrastrukturalną, dotarciem do lokalnych władz samorządowych oraz grup zawodowych, do których są skierowane działania – wyjaśnił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Udział w szkoleniach, konferencjach i webinariach jest dobrowolny. Organizatorzy liczą jednak, że frekwencja będzie duża.

– Musimy podnosić świadomość społeczeństwa, że nie ma sytuacji, z której nie ma wyjścia. Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej to miejsca, gdzie trafiają osoby nie tylko z chorobami somatycznymi, np. z cukrzycą czy nadciśnieniem, ale też takie, które nie radzą sobie życiem. Lekarze muszą wiedzieć, jak reagować. Ten program ma skutkować podniesieniem umiejętności w tym zakresie wielu grup zawodowych – tłumaczyła dr Anna Baran.

Myśli samobójcze – co robić, gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz silne myśli samobójcze, zgłoś się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Otrzymasz pomoc lekarską tego samego dnia.
Masz kryzys? Zadzwoń do Centrum Wsparcia na bezpłatny numer: 800 70 2222, lub porozmawiaj na czacie - www.liniawsparcia.pl.
Możesz też uzyskać pomoc dzwoniąc na bezpłatny kryzysowy:

  • Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie od godz. 14.00 - do 22.00) .
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny codziennie od godz. 12.00 do 2.00).

Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl.
W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 12 elementów

Poprzednia najniższa cena: 49,99 zł119,99 zł49,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 7 elementów

Poprzednia najniższa cena: 29,99 zł69,99 zł29,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka emolientowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka humektantowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Zginęło kierownictwo MSW Ukrainy

Materiał oryginalny: Na Dolnym Śląsku rośnie liczba samobójstw. Jak im zapobiegać? Ruszyły szkolenia lekarzy POZ - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie