Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus we Wrocławiu. Powstaje pierwsze osiedle w stolicy Dolnego Śląska! Jak starać się o wynajem? [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Tak ma wyglądać pierwsze osiedle z programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu
Tak ma wyglądać pierwsze osiedle z programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu PFR Nieruchomości
Blisko centrum Wrocławia przy ul. Kolejowej powstaje nowe osiedle, w skład którego wchodzi 469 mieszkań. To pierwsza inwestycja w mieście z rządowego programu Mieszkanie Plus. Kto będzie się mógł starać o mieszkanie? Jakie to będą lokale? Wszystko co musisz wiedzieć - znajdziesz poniżej!

Spis treści

Mieszkanie Plus we Wrocławiu - gdzie powstaje osiedle?

Osiedle budowane jest na terenie dawnej, przedwojennej fabryki wagonów braci Hoffmann, niegdyś największej tego typu w Europie. Historyczna zabudowa zostanie odrestaurowana i połączona z nowoczesną architekturą. Przed rozpoczęciem budowy działka należała do Poczty Polskiej, gdzie znajdowało się jej centrum logistyczne.

- Aktualnie na części budynków trwają prace murarskie związane z wznoszeniem ścianek działowych oraz prace instalacyjne m.in. przy kanalizacji deszczowej, sanitarnej, uziemieniu i instalacji Systemu Alarmowania Pożarowego. Ponadto, na całości inwestycji wykonywane są prace zbrojarskie oraz betonowe – mówi Ewa Syta z biura prasowego PFR Nieruchomości.

Projekt obejmuje osiem budynków, z czego na parterach w trzech z nich zagospodarowano cztery lokale usługowe (łącznie 750 m kw. powierzchni handlowej) oraz przedszkole. Przy ul. Kolejowej dla najemców zostanie przeznaczone 469 mieszkań, najwięcej 2- i 3-pokojowych:

  • 1-pokojowe, pow. 27,7 mkw.
  • 2-pokojowe, pow. 34,5-59,5 mkw.
  • 3-pokojowe, pow. 50,4-81 mkw.
  • 4-pokojowe, pow. 72,2-84,2 mkw.

Jak wykończone będą lokale w programie Mieszkanie+

Architekci projektujący osiedle zadbali o możliwość aranżacji i rozkładu pomieszczeń do zmieniających się potrzeb rodziny. Mieszkania oferowane będą z wykończeniem: podłogami, drzwiami, glazurą, terakotą, całkowicie gotowymi łazienkami i pomalowanymi na biało ścianami. Po stronie najemcy są meble, w tym kuchenne. Mieszkańcy otrzymają do dyspozycji balkony i tarasy o powierzchni do 33,6 mkw., na parterze zaś ogródki o pow. do 90 mkw. Osiedle będzie przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddane ponad 500 miejsc parkingowych, z czego około 450 w garażach podziemnych.

Nie zabraknie zieleni. Na osiedlu posadzone zostanie 50 drzew: klonów, buków, robinii akacjowych i wiśni piłkowatych oraz 12 tys. krzewów, trawy ozdobne i lawendowe łąki kwietne. Wykonawcą inwestycji jest spółka PORR. Prace zaczęto w lipcu i planowo zakończyć mają się do końca 2024.

Jak starać się o Mieszkanie Plus przy ul. Kolejowej we Wrocławiu?

Nabór najemców zacznie się około 6 miesięcy przed zakończeniem budowy. Składa się z dwóch etapów: weryfikacji pod kątem kryteriów społecznych i weryfikacji czynszowej, czyli zdolności opłacenia czynszu. Kryteria społeczne precyzują, którzy z mieszkańców będą mieli pierwszeństwo najmu i zostaną ustalone przez samorząd Wrocławia. Kryteria mogą być różne: przykładowo pierwszeństwo mogą otrzymać samotne matki z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami lub osoby starsze. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie spełniamy wymagań nie możemy starać się o najem mieszkania.

Zasady najmu są następujące:

  • Nie ma limitu zarobków dla osób, które starają się o mieszkanie z filaru rynkowego.
  • Aby wynająć mieszkanie, trzeba mieć tzw. zdolność czynszową, czyli możliwość opłacania czynszu. Nie można też mieć żadnych zaległych, przeterminowanych zadłużeń.
  • Osiedle zostanie objęte dopłatami do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start". Wysokość dopłaty zależy od indywidualnej sytuacji mieszkańca. Obecnie lokatorzy w Polsce pobierają od ok. 100 zł do 850 zł miesięcznie. Z dopłat można korzystać przez 15 lat i są udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
  • Nawet jeżeli najemca nie spełnia żadnego kryterium społecznego (tzw. kryterium pierwszeństwa), może się starać o mieszkanie.
  • Należy wpłacić kaucję wynoszącą 3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Wyższa kaucja jest przewidziana dla osób, które nie chcą przechodzić weryfikacji czynszowej. Kaucja jest wpłacana 7 dni przed datą zawarcia umowy.
  • Pierwsza umowa jest zawsze umową najmu instytucjonalnego na 24 miesiące. W inwestycjach przeznaczonych do opcji dojścia do własności, PFR Nieruchomości oferuje ją po zakończeniu procedur wydzielenia lokali i rozliczenia inwestycji.

Mieszkanie Plus - ile będzie wynosić czynsz we Wrocławiu

Zazwyczaj poziom czynszu jest zbliżony do rynkowego. Należy podkreślić, że cena czynszu wynika z kosztów realizacji inwestycji, która zostanie wyceniona po zakończeniu budowy. Stawki czynszu osiedla przy ul. Kolejowej we Wrocławiu zostaną ogłoszone około miesiąc przed startem naboru i nie są jeszcze znane. Znamy natomiast przykładowe kwoty czynszu z wliczoną opłatą eksploatacyjną za mieszkanie o powierzchni 50 mkw. w innych miastach (mogą różnić się od tych, które zostaną wprowadzone we Wrocławiu):

  • Katowice, osiedle Nowy Nikiszowiec – około 1530 zł/mc.
  • Toruń, ul. Okólna – około 1600 zł/mc.
  • Mińsk Mazowiecki, ul. Rodziny Popielów – około 1700 zł/mc.

We Wrocławiu planowane są dwie kolejne inwestycje z rynkowej części programu Mieszkanie Plus: przy ul. Białowieskiej (450 mieszkań) oraz ul. Zatorskiej (1300 mieszkań). Więcej o programie Mieszkanie Plus przeczytasz tutaj: PROGRAM MIESZKANIE PLUS

Mieszkania Plus we Wrocławiu - LOKALIZACJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto