Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej (PROGRAM)

Ewa Wilczyńska
Walc był kiedyś uznawany za niemoralny, bo mężczyzna poufale obejmuje w nim kobietę. Dlatego na początku tańczono go tylko w podrzędnych lokalach na peryferiach, a finałem zabawy była zazwyczaj ogólna bijatyka, połączona z łamaniem mebli i rzucaniem butelkami. To właśnie wybitnym kompozytorom wiedeńskim zawdzięczamy wyniesienie walca na salony. W powszechnym przekonaniu kojarzy się często z nudą, anachronizmem, ale to nieprawda. Przekonać się o tym można podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej.

To już 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Po raz pierwszy organizatorem imprezy jest Narodowe Forum Muzyki. Dyrektorem artystycznym i jednocześnie dyrygentem Koncertu Galowego w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa jest Jan Ślęka. Oprócz Koncertu Galowego Na XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej składa się także Koncert Młodych Talentów.

CZYTAJ TAKŻE: TRWA BUDOWA NARODOWEGO FORUM MUZYKI (ZDJĘCIA)

Koncert Młodych Talentów
22.10.2014, środa, godz. 19:00
Aula Leopoldina
cena biletów: 10 zł

Wiedeń, miasto moich marzeń (Wien, du Stadt meiner Träume) zanucą wraz ze śpiewakami miłośnicy muzyki znad Dunaju podczas Koncertu Młodych Talentów. W świat wytwornych pałaców, parków idealnych na romantyczne schadzki i gwarnych kawiarenek przeniosą nas popularne pieśni oraz arie ze znanych operetek
Kto nie kojarzy słów walca „Co się dzieje, oszaleję, niebo w sercu mam” z Księżniczki czardasza? Wszyscy potrafimy przywołać melodię piosenki Brunetki, blondynki. Śmiały obyczajowo tekst: „Brunetki, blondynki – ja wszystkie was dziewczynki, całować chcę” pochodzi z filmu Ich liebe alle Frauen (Kocham wszystkie kobiety) z 1935 roku, w którym główną – podwójną rolę grał Jan Kiepura.

Polskim akcentem w muzyce wiedeńskiej jest także postać kompozytora Rudolfa Sieczyńskiego, którego rodzina miała polskie korzenie. Tak naprawdę komponowaniem zajmował się on hobbystycznie, a zawodowo był kierownikiem wydziału rolnictwa i radcą dworu. W wolnym czasie pisał książki o historii Wiednia i układał piosenki o swoim ulubionym mieście. Jego urocza pieśń Wien, du Stadt meiner Träume pojawia się w filmie Oczy szeroko zamknięte Stanleya Kubricka.

Koncert Galowy
26.10.2014, niedziela, godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii
cena biletów: 40 zł (normalne), 25 zł (ulgowe)

Na Koncercie Galowym XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej nie zabraknie arii operetkowych z humorem przedstawiających perypetie miłosne bohaterów, które zawsze dobrze się kończą.

Ich bin verliebt (Jestem zakochana) pochodzi z operetki Piękny jest świat, komedii omyłek wynikającej z ukrywania swojej tożsamości przez bohaterów próbujących uniknąć aranżowanego małżeństwa. W efekcie przeznaczeni sobie książę i księżniczka naprawdę się w sobie zakochują. Aria Dein ist mein ganzes Herz z Krainy uśmiechu stała się standardem zespołów jazzowych, swingowych i big bandów. W obu operetkach, jak w całej twórczości Franza Lehára, banalna fabuła jest uszlachetniona pełną ekspresji muzyką.

Wpadający w ucho walc Straussa Rosen aus dem Süden pojawia się często w repertuarze słynnych bali noworocznych w Operze Wiedeńskiej, ale znany jest także fanom Star Treka ze sceny tańca w pierwszym sezonie serialu. Innym znanym walcem Johanna Starussa syna, który zabrzmi podczas gali, jest Cesarski Walc (Kaiser-Walzer) napisany jako symboliczny toast przyjaźni na spotkanie cesarza austriackiego (Franza Josefa) z niemieckim (Wilhelmem II).

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto