Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Miasto duchów" na Dolnym Śląsku. Legalnie tam nie wejdziesz! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Przeczytajcie o tym tajemniczym miejscu. I zobaczcie zdjęcia!

Najpierw niemieckie Pstransse, (a w latach 1933–1945 Strans) po wojnie radziecki Strachów, choć oczywiście leżący na terytorium polskim i faktycznie dopiero od 1993 polskie Pstrąże. Wiosną wspomnianego roku wojsko polskie zaczęło zabezpieczanie i pilnowanie terenu opuszczanego przez sowietów. Plany zasiedlenia tego miejsca, które pojawiły się w latach 90-tych nie zostały zrealizowane, a "miasto widmo" wciąż niszczeje. Teraz już nikt go nie pilnuje i zostało z niego niewiele...

Na początku XX wieku rozpoczęto przebudowę wsi Pstrąże dla potrzeb armii niemieckiej. Powstały koszary dla wojska, stajnie (przebudowane potem na garaże), doprowadzono bocznicę kolejową z Leszna Górnego, wybudowano betonowy most na Bobrze. Jak wyglądała niemiecka baza wojskowa, możecie zobaczyć na początku galerii zdjęć, na czarno-białych fotografiach z pierwsze połowy XX wieku (źródło: Fotopolska.eu).

Niemcy się wycofują i wysadzają mosty

Gdy Niemcy wycofywali się na początku 1945 roku z Pstrąża, wysadzono most drogowy i kolejowy na Bobrze. Nie przeszkodziło to Armii Czerwonej w zajęciu bazy wojskowej w lutym 1945 roku. Sowieci odbudowali tylko most kolejowy (stoi do dziś), drogowy pozostał w ruinie, co ułatwiało izolację bazy na terytorium PRL-u. Od tego czasu miejscowość była niedostępna dla Polaków. Do części wojskowej dobudowano część cywilną - osiedle bloków mieszkalnych, ale także przedszkole, szkołę, kawiarnię o nazwie Bajka, kotłownię, plac zabaw i boisko.

Część wojskową odgrodzono murem. Wiadomo m.in., że był tam areszt, punkty kontrolne, stadion, basen, klub garnizonowy dla oficerów, sklepy, magazyny, biblioteka, poczta, ośrodek zdrowia, dwa place defilad i hotel. Radziecka armia zajmowała Pstrąże do 1992 roku, gdy zaczęła się wyprowadzka. Początkowe plany zasiedlenia tego miejsca przez Polaków nie powiodły się, ostatecznie w 1995 roku zdecydowano, że będzie to teren poligonu wojskowego. Budynki niszczały z roku na rok.

Pstrąże - poligon dla ćwiczeń wielu służb

Zabudowania popadające w ruinę stały się dobrym miejscem do ćwiczeń dla Wojska Polskiego, w tym wojsk specjalnych, a także straży pożarnej, ratownictwa i policji.

Nie tak dawno, bo w 2016 roku zdecydowano o rozbiórce zdewastowanych bloków mieszkalnych w części cywilnej. W ostatniej części galerii zdjęć znajdziecie zdjęcia bloków tuż przed ich wyburzeniem. Teraz pozostały po nich resztki gruzów. Nieco pozostałości można znaleźć w części wojskowej. Widać jeszcze konstrukcje dawnych budynków. Do czasu, bo zapewne to miejsce będzie niszczało przez kolejne lata. Oficjalnie jest to teren poligonu i zgodnie z prawem nie wolno tam wchodzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto