Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa Dolnego Śląska z 1945 roku skrywa wiele niespodzianek. To unikat!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Teren dzisiejszego województwa dolnośląskiego, kształtem przypomniał ówczesny II okręg ziem odzyskanych i woj. wrocławskie. 
Pełną mapę możesz zobaczyć klikając poniższy link: https://eloblog.pl/wp-content/uploads/2015/09/mapa-polski-duza-1945.jpg
Teren dzisiejszego województwa dolnośląskiego, kształtem przypomniał ówczesny II okręg ziem odzyskanych i woj. wrocławskie. Pełną mapę możesz zobaczyć klikając poniższy link: https://eloblog.pl/wp-content/uploads/2015/09/mapa-polski-duza-1945.jpg polski.mapywig.org
Jak wiemy, Dolny Śląsk przez bardzo długi czas należał do Niemiec. Z tego powodu wiele miejscowości w latach wojennych i powojennych miały inne nazwy niż dotychczas. Można to wyczytać z unikatowej mapy Dolnego Śląska z 1945 roku, znajdującej się w zbiorach Wojska Polskiego.

Powojenna mapa Dolnego Śląska

Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego udostępniło skan pierwszej mapy Polski, stworzonej po II wojnie światowej. To prawdziwa perełka. Przedstawia ona powierzchnię naszego kraju na dzień 1 grudnia 1945 roku. Pełnowymiarową mapę opublikował Grzegorz Sanik na stronie Eloblog.

Mapa może być ciekawostką nie tylko dla fanów historii. Przykładowo, Zaolzie zostało uwzględnione jako terytorium sporne, na wschodzie natomiast są przedstawione granice sprzed 1951 roku. Także Dolny Śląsk wyglądał inaczej, niż dotychczas. Jakie są różnice?

Terytorium Dolnego Śląska zostało opisane jako obszary drugiego okręgu II ziem odzyskanych. W 1946 roku został on przemianowany na województwo wrocławskie. Miało ono podobną powierzchnię do obecnego województwa dolnośląskiego. Na wschodzie swoim obszarem obejmowało Brzeg i Namysłów (dziś to woj. opolskie).

Dolny Śląsk sięgał wówczas aż do Zielonej Góry, Nowej Soli i Szprotawy na północy. W jego granicach znajdował się także Żóraw i Żegań, czyli obecnie Żary i Żagań.

Szereg mniejszych miejscowości na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych wciąż ma niemieckie nazwy. Podane są one w nawiasach, często jeszcze bez swoich polskich odpowiedników. Na przykład na mapie Świeradów-Zdrój to wciąż Flinsberg, w dodatku z polską końcówką Zdrój. Podobna sytuacja pojawia się przy nazwach rzek. Bóbr podpisany jest jako Bobrawa, a Kwisa to Kwiaż – czytamy we wpisie Grzegorza Sanika.

Większość nazw miast, które zostały ustalone po I wojnie światowej, różni się od tych, którymi obecnie się posługujemy. Na przykład Lignica, Kładzko, Zgorzelice i Rychbach; dziś to odpowiednio Legnica, Kłodzko, Zgorzelec i... Dzierżoniów.

Skany map znajdziecie Państwo w naszej GALERII.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa Dolnego Śląska z 1945 roku skrywa wiele niespodzianek. To unikat! - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto