Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Milczenia w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej (ZDJĘCIA)

Aurelia Szymon
Marsz Milczenia we Wrocławiu. Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Marsz Milczenia we Wrocławiu. Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej Paweł Relikowski
10 kwietnia odbyły się obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej we Wrocławiu. Wrocławianie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Około 200 osób przeszło w Marszu Milczenia.

Na cmentarzu Świętej Rodziny przy ul. Smętnej zebrało się ponad stu wrocławian, którzy uroczystą mszą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy chcieli uczcić pamięć ofiar.

We Wrocławiu podczas obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, o godzinie 17:30 złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy, związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Chodzi o tablice upamiętniającą Aleksandrę Natalli-Świat na Placu Solnym, Janinę Natusiewicz-Mirer przy budynku Panoramy Racławickiej, Władysława Stasiaka przy Szewskiej 49 oraz Jerzego Szmajdzińskiego przy Oporowskiej.

O godzinie 18:30 we wrocławskiej katedrze odbyła się uroczysta msza w intencji ofiar katastrofy. Przewodniczył jej abp Józef Kupny. O 19:30 spod katedry na wrocławski Rynek ruszył Marsz Milczenia, zakończony na pl. Gołębim Apelem Pamięci.

- Katastrofa smoleńska jest nadal mimo upływu lat wyzwaniem dla państwa polskiego. Wyzwaniem, w którym stawką jest prawda i szacunek, niezależnie od tego, z jak wielkim natężeniem emocjonalnym przychodzi nam dziś obchodzić szóstą rocznicę śmierci świętej pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak w trakcie Apelu Pamięci, który odbył się po Marszu Milczenia. Na wrocławskim Rynku pojawiło się ponad 200 osób. Część z nich niosła zdjęcia osób, które zginęły przed sześcioma laty, część miała transparenty. Wśród nich także takie z wizerunkiem Ryszarda Petru, lidera partii Nowoczesna.pl czy Krzysztofa Mieszkowskiego, dyrektora Teatru Polskiego i z napisem "Wrocław przeprasza za tych gości".

- Obowiązkiem Państwa Polskiego wobec tych, którzy odeszli jest stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Jest to dziś dla Państwa Polskiego sprawa honoru - dodał Paweł Hreniak. Po nim głos zabrał także m.in. poseł Jacek Świat, który podkreślał: - Żądamy i domagamy się prawdy, bo to niebywałe, żeby poważne Państwo nie tylko nie potrafiło zapewnić bezpieczeństwa głowie Państwa, ale również nie potrafiło rzetelnie całej sprawy wyjaśnić. Dodał, że wierzy, że niedługo katastrofa smoleńska nie będzie zbiorem hipotez, ale faktów, rzetelnie wyjaśnionych.

ZOBACZ KONIECZNIE: 10 kwietnia 2010 r. Wrocław pogrążył się w żałobie (ZDJĘCIA, ARCHIWALNE WYDANIA GAZET)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto