Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs MM. Taniec brzucha na salonach. Wygraj książkę "Tancerka z Kairu"

Konkursy MM
Konkursy MM
Tancerka z Kairu
Tancerka z Kairu Okładka książki
Mamy dla Was trzy egzemplarze książki "Tancerka z Kairu" autorstwa DeAnny Cameron.

Kim była tajemnicza kobieta, która tańcem brzucha uwiodła purytańskich Amerykanów? Jak to się stało, że dzięki niej wiele kobiet oswoiło się ze swoją cielesnością i nauczyło czerpać z niej przyjemność? Jakie sekrety skrywa historia jej życia?

Mówili na nią Little Egypt. Była Syryjką o bujnych kształtach i bardzo ponętnej sylwetce. To ona ukradła całe przedstawienie i stała się gwiazdą wieczoru na Wystawie Światowej w Chicago w 1893 roku. Jej taniec brzucha był czymś nie tylko egzotycznym, ale też wyjątkowo odważnym dla dość purytańskich w tamtych czasach Amerykanów. A jednak Little Egypt zdołała uwieść publiczność i wprowadzić ten taniec na salony.

Taniec kobiecej wolności

Historia syryjskiej tancerki stała się inspiracją dla powieści "Tancerka z Kairu" DeAnny Cameron, która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Otwartego. Autorkę szczególnie zafascynowało właśnie to, jak ogromne wrażenie na Amerykanach pod koniec XIX wieku zrobiły tancerki brzucha.

- Rzuciły wyzwanie obowiązującemu porządkowi i definicji bycia kobietą – mówi DeAnna Cameron. - Prezentowały kobiecy wizerunek, który łamał zasady obyczajowe w amerykańskim społeczeństwie, począwszy od stylu ubierania, poprzez sposób w jaki nabierały pewności siebie, a skończywszy na tym jak żyły 

W swojej powieści pisarka stara się zestawić te dwa światy. Główna bohaterka, Amerykanka Dora, pragnąc zdobyć uznanie apodyktycznego męża, angażuje się w przygotowania do Wystawy Światowej. Pod jej opiekę trafia grupa tancerek brzucha z Egyptu. Dora, zafascynowana ezgotycznym tańcem, dającym poczucie wolności, zaczyna inaczej patrzeć na swoje dotychczasowe życie. Odkrywa czym jest pasja, odwaga i namiętność i dostrzega, jak bardzo brakuje tego w jej świecie idealnej żony.

Tajemnica Little Egypt

Niektórzy twierdzą, że historia Little Egypt to tylko legenda. Rzeczywiście, na Wystawie Światowej zaprezentowano program artystyczny „Na ulicy w Kairze”, w którym wystąpiła Farida Mazar Spyropoulos. To ponoć do niej przylgnęło imię Little Egypt, które szybko stało się przydomkiem wszystkich występujących na Zachodzie tancerek brzucha.

A było ich coraz więcej. W krótkim filmie Thomasa Edisona z 1896 roku Coochee Coochee Dance zagrała Fatima Djemille. Kolejną Little Egypt została okrzyknięta Ashea Wabe – niesforna tancerka, która miała zostać aresztowana po tym, jak tańczyła nago na Piątej Alei z okazji wieczoru kawalerskiego.

W 1910 roku w Palace w Prescot pojawiła następna się tancerka tytułująca się Little Egypt. Niektórzy świadkowie rozpoznali w niej wtedy czterdziestoletnią wówczas Faridę Marię Spyropoulos – pierwszą, prawowitą Little Egypt. Ale jej legenda kryje więcej zagadek. Archiwa Sharlot Hall Museum są w posiadaniu fotografii egzotycznej tancerki, znanej właśnie jako Little Egypt. Rzecz w tym, że osoba na fotografii to z pewnością nie Farida Mazar Spyropoulos.

Obudzić w sobie pasję

Coraz częściej poddaje się dziś w wątpliwość istnienie tylko jednej Little Egypt, rozdzielając to legendarne miano między kilka tancerek. Jednak do umysłów wierzących w siłę amerykańskiego snu najbardziej przemawia historia Faridy Marii Spyropoulos, żony biznesmena i restauratora greckiego pochodzenia, której nauka tańca brzucha pozwoliła wyrwać się z domowych pieleszy, obudzić w sobie pasję i pożądanie, a także uwolnić się z ciasnych społecznych konwenansów. I to właśnie jej biografia była inspiracją dla powieści "Tancerka z Kairu".

Sam taniec brzucha, który wywodzi się z rejonów Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu ma w sobie wymowną symbolikę. Płynne ruchy brzucha i miednicy świadczą o kulcie płodności, są kwintesencją kobiecości. Nie jest tak sformalizowany jak klasyczne tańce towarzyskie, przez co daje szansę autentycznego wyrażania emocji. Wymaga on od kobiety akceptacji swojego ciała i oswojenia się z własną seksualnością, przez co nierzadko pełni funkcję terapeutyczną.

Konkurs

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki "Tancerka z Kairu" DeAnny Cameron. Napiszcie w komentarzu pod tym tekstem, co najbardziej fascynuje Was w kulturze arabskiej i dlaczego. Na Wasze komentarze czekamy do 29 marca do godz. 9.00. Jeszcze tego samego dnia podamy nicki zwycięzców (również w komentarzu pod tekstem). Szczęśliwców prosimy o przysłanie maila z imieniem i nazwiskiem w treści zatytułowanego TANCERKA Z KAIRU na adres [email protected] do 1 kwietnia do godz. 20.00. O sposobie odbioru nagród poinformujemy w mailu zwrotnym. 

Uwaga! W konkursie mogą brać udział tylko zarejestrowani użytkownicy.

Zobacz inne materiały na MMWroclaw.pl





Woodstock 2013
Prawo jazdy 2013
Koncerty we Wrocławiu
Asymmetry 2013
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto