Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasyczne nauczanie

Joanna Zamaria
(WROCŁAW) - Nauka języków starożytnych czy orientalnych wiąże się z poznaniem cywilizacji odległych w czasie i przestrzeni, stanowi klucz do zrozumienia podstaw współczesnej kultury - twierdzi dr Przemysław Szczurek, ...

(WROCŁAW) - Nauka języków starożytnych czy orientalnych wiąże się z poznaniem cywilizacji odległych w czasie i przestrzeni, stanowi klucz do zrozumienia podstaw współczesnej kultury - twierdzi dr Przemysław Szczurek, adiunkt Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z inicjatywy pracowników naukowych Wydziału Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej UW została powołana, w ubiegłym roku akademickim, Szkoła Języków Antycznych i Orientalnych.
- Nasza oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych nauką języków starożytnych i orientalnych, a więc głównie do studentów kierunków humanistycznych i uczniów szkół średnich. Mamy ponad stu kursantów, największą popularnością obecnie cieszy się język japoński. Uczymy: łaciny, greki, hebrajskiego, sanskrytu. Można poznać również tajniki wspomnianego japońskiego, chińskiego, arabskiego i nowogreckiego - mówi dr Przemysław Szczurek. - Ja sam wykładam sanskryt, który otwiera oczy na poznanie korzeni fantastycznego świata doliny Gangesu - dodaje z uśmiechem.
Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy, a także lektorzy obcojęzyczni: Yan Feng Gao z Chin i Dimos Adamidis z Grecji. Wykładowcy stosują tradycyjne metody, nauka rozpoczyna się od poznania alfabetu, podstaw gramatyki, a następnie zdobycia umiejętności tłumaczenia i konwersacji.
Cały kurs trwa dwa lata i kończy się uzyskaniem uniwersyteckiego certyfikatu, każdy semestr obejmuje 45 godzin i kosztuje 350 zł. Ćwiczenia prowadzone są w Instytucie Filologii Klasycznej przy ul. Szewskiej 49, odbywają się w trzygodzinnych modułach począwszy od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych.
Nasuwa się pytanie: czy takie kursy mogą, choćby w niewielkim stopniu, konkurować z popularnymi, choć nieco komercyjnymi zajęciami z języka angielskiego, niemieckiego? Dr Szczurek podkreśla, że nie mają takiego celu. Miejmy nadzieję że jest to jednak możliwe. Wszak języki antyczne stanowią tradycyjny element klasycznego wykształcenia, do którego uzyskania dąży coraz więcej młodych ludzi. Z drugiej zaś strony ciągle rośnie liczba osób zainteresowanie Wschodem, jego filozofią, religią i kulturą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto