Jak wygląda nauka w szkole policealnej? Ile trwa?

Materiał informacyjny GoWork
Wzrost zainteresowania nauką w szkole policealnej to naturalny proces, który jest wynikiem zmian pojawiających się na płaszczyźnie rynku pracy. Zamiast iść na studia, obecnie opłaca się bowiem inwestować w zdobycie praktycznych umiejętności, których oczekują pracodawcy. Możliwość nabycia określonych kwalifikacji mają słuchacze Szkoły Policealnej GoWork, którzy rozwijają swoje perspektywy zawodowe w wielu dziedzinach. Jak wygląda nauka w takiej placówce?

Szkoła Policealna GoWork - dla kogo?

Rola, jaką pełni Szkoła Policealna GoWork w procesie kształcenia jest dostosowana do wyzwań, z którymi zmaga się współczesny rynek pracy. Chodzi nie tylko o łatwą dostępność nauki, ale też program przewidziany dla zawodów, w których zapotrzebowanie na pracowników będzie wzrastać.

Dla kogo więc szkoła policealna będzie dobrą metodą na rozwój zawodowy? Praktycznie dla każdego, kto ma do tego chęć. Aby przyjąć się do Szkoły Policealnej GoWork, nie trzeba zdać matury - wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej lub technikum. Oprócz tego wybrane kierunki są całkowicie bezpłatne, a więc nawet osoby, które nie mają funduszy na opłacenie czesnego, wpisowego, legitymacji, indeksu, czy egzaminów mogą podjąć się kształcenia w placówce GoWork.

Ze względu na elastyczność nauczania szkoła policealna będzie też świetną propozycją dla osób, które już funkcjonują na rynku pracy, ale chcą się przebranżowić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przykładowo sprzedawca nauczył się technik masażu, czy nabył kwalifikacje opiekuna medycznego. Wybór nowego zawodu zależy głównie od indywidualnych potrzeb, ale też zapotrzebowania na pracowników w danej lokalizacji.

Szkoła policealna czy studia?

Zmniejszenie liczby studentów widoczne było już na przełomie wielu ubiegłych lat. W roku akademickim 2005/2006 osób kształcących się na studiach było prawie 2 mln. W kolejnych latach następowały spadki. Według GUS w 2011 roku było już 1,8 mln studentów, a w 2021 roku około 1,2 mln. W ciągu dekady ubyło aż 34% studiujących i nie wynika to jedynie ze zmian demograficznych.

Problem uwidocznił się w ostatnich latach. Zdobycie wyższego wykształcenia wcale nie gwarantuje dobrych perspektyw zawodowych. Pracodawcy znacznie częściej niż ukończonych studiów oczekiwali od kandydatów umiejętności praktycznych i doświadczenia w danym zawodzie. To duży cios szczególnie dla osób, które ukończyły naukę w uczelni wyższej opartą na dużej dawce teoretycznej wiedzy, licząc na dobry start na rynku pracy. Brak umiejętności praktycznych przesądzał jednak o niepowodzeniu w wielu rekrutacjach.

Alternatywą dla kilkuletnich studiów stało się kształcenie w szkole policealnej. Taka placówka zapewnia bowiem programy oparte na wielogodzinnych zajęciach praktycznych, a ukończenie wybranego kierunku wiąże się z uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego nabycie cennych dla pracodawcy umiejętności. Nic dziwnego, że podjęcie praktycznej nauki w szkole policealnej o wiele bardziej przybliża do uzyskania wymarzonego stanowiska niż studia, które tracą na znaczeniu.

Jak wygląda nauka w Szkole Policealnej GoWork?

Nauka w Szkole Policealnej GoWork jest przede wszystkim nastawiona na praktyczne kształcenie w wybranych zawodach. Jednocześnie dba o różne potrzeby i gwarantuje jakość prowadzonych zajęć na najwyższym poziomie. Co jeszcze można powiedzieć o nauce w szkole policealnej?

Czas trwania nauki

W zależności od konkretnego kierunku, kształcenie w Szkole Policealnej GoWork trwać w przedziale 1-2 lata. Zewnętrzne egzaminy praktyczne i teoretyczne z wybranej kwalifikacji przeprowadzane są dokładnie po 2, 3 lub 4 semestrach nauki.

Tryby zajęć

Aby sprostać potrzebom osób zainteresowanych nauką, Szkoła Policealna GoWork oferuje różne formy organizacji zajęć. W zależności od indywidualnej sytuacji można podjąć naukę w trybie:

●     dziennym - zajęcia w minimum 3 dni powszednie w tygodniu prowadzone od godzin porannych do popołudniowych;

●     wieczorowym - zajęcia w minimum 3 dni powszednie w tygodniu, prowadzone w godzinach popołudniowych;

●     weekendowy - zajęcia odbywają się w weekendy.

Taki wybór sprawia, że kształcenie w szkole policealnej z łatwością można pogodzić z inną pracą, opieką nad dziećmi, czy innymi obowiązkami i zajęciami, które niekoniecznie wiążą się z karierą zawodową.

Przedmioty w trakcie kształcenia

Na wielu kierunkach można spotkać się z naciskiem na przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym. Wielogodzinne zajęcia w pracowniach mają bowiem nauczyć słuchaczy obsługi nowoczesnych sprzętów i wykonywania różnych zabiegów. Zdobycie kwalifikacji umożliwiają też przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym. Z kolei uzupełnieniem tej wiedzy są przedmioty ogólnokształcące, które mają charakter uniwersalny, wykraczający poza ramy konkretnego zawodu.

Uzyskane kwalifikacje

Szkoła Policealna GoWork ma uprawnienia szkoły publicznej. W związku z tym absolwenci placówki zdają egzaminy zewnętrzne, które są przygotowywane przez OKE. W przypadku ich zdania można otrzymać dyplom świadczący o nabyciu przez daną osobę odpowiednich kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu.

Po jakich kierunkach w szkole policealnej można zdobyć dobrą pracę?

Aby zapewnić dobre perspektywy zawodowe słuchaczom, którzy zdecydowali się na naukę w placówce, wybór dostępnych zawodów jest bardzo duży. Przykładowo Szkoła Policealna Wrocław proponuje cały szereg dziedzin, w których zdobycie kwalifikacji zwiększa szanse na rynku pracy.

Jakie kierunki są warte polecenia? Na popularności zyskują stanowiska związane z branżą medyczną i zdrowotną, gdzie zapotrzebowanie na pracowników będzie stale rosnąć. Należy do nich kierunek technik masażysta, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, czy opiekun medyczny. W związku z dynamicznym rozwojem branży beauty perspektywy stabilnej i dobrze płatnej pracy stoją również przed absolwentami kierunku technik usług kosmetycznych. Co więcej, kierunek ten jest darmowy, a więc dostępny praktycznie dla każdego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto