Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Po pierwsze rodzina". Ogólnopolska akcja, której działania mają pomóc stwarzać rodzinne więzi

Tomasz Pawlak
Wideo
od 7 lat
Program "Po pierwsze Rodzina!" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest skierowany do organizacji społecznych, takich jak stowarzyszenia, fundacje i inne instytucje, które wspierają rodziny, uznając je za najlepsze środowisko opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci i miejsca przygotowujące młodych ludzi do wyzwań życia rodzinnego.

- Realizując nasze działania, planujemy uruchomienie 24 Family Spotów na terenie całej Polski. Każdy z tych punktów będzie prowadził własny program, uwzględniający potrzeby i specyfikę lokalnej społeczności oraz dostępną infrastrukturę. W założeniu, każdy z tych miejsc będzie współpracować z lokalnym samorządem, którego zaangażowanie polegać będzie przede wszystkim na bezpłatnym udostępnieniu niezbędnej infrastruktury do prowadzenia zajęć edukacyjnych i integracyjnych dla rodzin. Projekt ma charakter pilotażowy, służąc weryfikacji potrzeb rodzin – wyjaśnia Karol Grabiec z ZDR 3+, koordynator projektu.

Więcej informacji na temat projektu, lista i program działań Family Spotów już wkrótce na

stronie internetowej.

Jak będzie funkcjonować Family Spot? Akcja, edukacja – integracja!

W ramach Family Spotu odbędą się dwa rodzaje zajęć:
[lista
[*]edukacyjne,
[*]podnoszące kompetencje rodzicielskie,
[*]oraz specjalistyczne warsztaty skierowane do różnych grup odbiorców.[/lista]

Warto podkreślić, że program działania każdego Family Spotu będzie unikalny, uwzględniający możliwości współpracy z lokalnym samorządem i odpowiadający na konkretne potrzeby lokalnego środowiska rodzin.

- Dotychczasowe doświadczenia Związku Dużych Rodzin w całej Polsce sugerują przykładowy zestaw zajęć, które będą prowadzone głównie w lokalach partnerów projektu. Dodatkowo, możliwe są także wydarzenia plenerowe, takie jak spacery edukacyjne czy aktywności sportowe dla rodzin, organizowane w innych miejscach. Wszystkie zajęcia organizowane w ramach Family Spot będą bezpłatne, co istotnie zwiększa ich dostępność dla rodzin – informuje jedna z krajowych koordynatorek projektu w ZDR 3+, Lilianna Sicińska.

Zajęcia edukacyjne podnoszące kompetencje rodzicielskie

W ramach tego obszaru przewidziano między innymi warsztaty dotyczące budowania relacji, komunikacji w związku, tematyczne zajęcia z obszarów rodzicielstwa oraz metodyki wychowania. Ponadto, rodziców zaprosi się na spotkania z ekspertami, w tym:

  • psychologami,
  • pedagogami,
  • prawnikami,
  • oraz terapeutami.

Podczas tych zajęć, Family Spot zapewni opiekę dla dzieci, aby obaj rodzice mogli aktywnie uczestniczyć w warsztatach.

Specjalistyczne warsztaty dedykowane różnym grupom odbiorców

To druga ważna przestrzeń w ramach Family Spotu, która ma służyć integracji całych rodzin. Jej celem jest budowanie i wzmacnianie więzi rodzinnych. Przewidziano tu między innymi warsztaty ekologiczne, grupy wsparcia, akademie kreatywności dla rodzin, zajęcia rozwijające talenty, warsztaty noszenia dzieci w chuście, zajęcia pilates z niemowlętami, pikniki integracyjne, warsztaty etnograficzne, tematykę bliskości w rodzinie itp.

Ten element zakłada współpracę z ruchami skautowymi, harcerstwem oraz lokalnymi instytucjami w organizowaniu projektów dla rodzin, takich jak lokalne olimpiady sportowe dla dzieci i młodzieży, zajęcia teatralne, warsztaty kulinarno-artystyczne i rzemieślnicze.

Animator Rodzinny – miejscowy lider w Family Spot

Za sprawną organizację, promocję wydarzeń i współpracę z samorządem odpowiedzialny będzie Animator Rodzinny. Funkcjonowanie każdego Family Spotu będzie wspomagane przez wykwalifikowanych szkoleniowców oraz wolontariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto