Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Porozumienie marszałków Dolnego Śląska i Lubuskiego. Koleje Dolnośląskie za Polregio

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Dzisiaj (5.12) w Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej obradował Konwent Marszałków Województw RP. Głównymi tematami były: ochrona zdrowia i gospodarka odpadami, ale podczas konferencji prasowej padło też ważne oświadczenie marszałków Dolnego Śląska i Lubuskiego, dotyczące połączeń kolejowych.

Wśród zaproszonych gości, oprócz marszałków województw znaleźli się również przedstawiciele Prokuratorii Generalnej, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Administracji Skarbowej, Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Uczestnicy przyjęli dwa oficjalne stanowiska

Pierwsze dotyczy konieczności przeprowadzenia wcześniejszych aktualizacji wojewódzkich planów transformacji. Jest to działanie niezbędne do realizacji projektów i podjęcia działań planowanych do dofinansowania z funduszy unijnych, które nie zostały bezpośrednio wskazane w już zatwierdzonych planach, jednakże pozostają w zgodności z Mapą Potrzeb Zdrowotnych na lata 2022-2026 i Krajowym Planem Transformacji na lata 2022-2026 oraz dokumentem strategicznym „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.” - informują organizatorzy.

Drugie z przyjętych wspólnie stanowisk dotyczyło powołania zespołu koordynatorów do spraw polityki przestrzennej przy Związku Województw RP. Powołanie Zespołu jest podyktowane koniecznością podjęcia wspólnych, zintegrowanych działań na rzecz wzmocnienia roli polityki przestrzennej na poziomie regionalnym. W skład Zespołu powinni wejść przedstawiciele jednostek odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne oraz strategiczne na poziomie regionalnym, reprezentujący każdy spośród 16 samorządów województw. Zespół będzie stanowił forum współpracy międzyregionalnej, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie planowania przestrzennego. Jego zadaniem będzie wsparcie doradcze Związku Województw RP w sprawach związanych z planowaniem przestrzennym, do których należy w szczególności formułowanie wniosków, uwag, opinii, rekomendacji i stanowisk oraz współpraca ze stroną rządową, samorządami lokalnymi i innymi jednostkami - dodano w komunikacie.

Porozumienie Wrocławia z Zieloną Górą

To kwestia, która poruszała nas w obu regionach - były różnice w wyobrażeniu najlepszego rozwiązania. Wypracowaliśmy kompromis dotyczący połączeń między Wrocławiem a Zieloną Górą. Dotychczas te połączenia były obsługiwane przez Polregio - powiedział Marcin Jabłoński, który poinformował, że od następnego rozkładu jazdy (marzec 2024 r.) 8 z 12 par pociągów będą obsługiwać Koleje Dolnośląskie.

Dotychczas 12 par obsługiwało Polregio i były znaczące zarzuty co do jakości świadczonych usług. Sejmik Dolnośląski ma przegłosować projekt uchwały w tej sprawie w dn. 14 grudnia, natomiast lubuski odpowiednik 18 grudnia. Marszałek województwa lubuskiego liczy na to, że jakość przewozów z Żar/Żagania z Goerlitz zostanie poprawiona przez Polregio.

To drugie takie spotkanie szefów samorządów wojewódzkich podczas przewodnictwa Dolnego Śląska. Poprzednie odbyło się we wrześniu podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Od stycznia 2024 r. przewodnictwo w Konwencie Marszałków przejmie województwo śląskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto