Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hałas nam szkodzi

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Na co dzień we Wrocławiu stykamy się z hałasem, czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo może być on szkodliwy dla naszego organizmu.

Niestety, mieszkając w metropolii, hałas należy do elementów codzienności. Możliwość wyciszenia się można uzyskać jedynie dzięki wyjazdowi na wieś. Nie zawsze jest to możliwe.

Hałas o poziomie 90-130 decybeli jest niebezpieczny dla organizmu i może uszkodzić słuch. To nie znaczy jednak, że niższe wartości decybeli nie mają żadnego wpływu na nasz organizm. Np. przedział od 35 do 70 decybeli wpływa niekorzystnie na sen i wypoczynek, powoduje problemy z koncentracją, natomiast od 70 do 85 zmiejsza wydajność w pracy.

Wracając z klubu, słyszymy często charakterystyczne dudnienie w uszach. Jest to objaw zmęczenia organizmu bawieniem się przy głośnej muzyce. Z kolei podczas koncertu poziom decybeli dochodzi 110-115 decybeli. Dlatego muzycy i didżeje często używają zatyczek do uszu. Brzmi śmiesznie, ale właśnie tak to wygląda. Tym bardziej, że jest to ich codzienna praca.

Może więc warto uwolnić się od hałasu, kiedy to możliwe, tym bardziej że nieraz jest to niemożliwe. Np. co ciekawe, podczas przerwy w szkole hałas dochodzi do poziomu ok. 90 decybeli. Niestety, z hałasem stykamy się codziennie i całkowicie się od tego nie uwolnimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto