Grecy wygrali jednym punktem ze Słowenią i zostali trzecią drużyną EuroBasketu 2009

Tylko jeden punkt zadecydował o klasyfikacji na trzecim i czwartym miejscu Mistrzostw Europy koszykarzy. Grecy, dzięki świetnej postawie rezerwowego Schortsanitisa, pokonali w katowickim Spodku Słoweńców 57:56.

Pierwsze pięć punktów spotkania zdobyli Grecy. Po trzech minutach obudzili się Słoweńcy i zaczęli skutecznie atakować kosz rywali. Dzięki dwóm trójkom Nachbara i dobrej obronie nie dali Grekom odskoczyć na więcej niż dwa punkty, a w siódmej minucie meczu wyszli na prowadzenie 11:9. Kwarta była bardzo wyrównana i zakończyła się prowadzeniem Greków 16:13. Połowę punktów dla prowadzących zdobył, wprowadzony za Bourousisa, Schortsanitis.

Pierwsza kwarta była bardzo wyrównana

W drugiej kwarcie Grecy dalej popisywali się świetną skutecznością w rzutach za dwa punkty, której brakowało Słoweńcom. Pudłował Slokar, Udrih i Lorbek. Drużyna z Hellady grała zespołowo i konsekwentnie w ataku, utrzymując przewagę do przerwy 31:24.

W trzeciej kwarcie ambitnie zagrali Słoweńcy. Jednak Grecy ciągle byli skuteczni w strefie podkoszowej. Ta część meczu była bardzo wyrównana i zakończyła się wynikiem 42:37. W ostatniej odsłonie po celnym rzucie Udriha w 37 min. meczu przewaga Greków stopniała do jednego punktu. Trener Kazlauskas wziął czas dla swojej drużyny.

Po chwili za dwa trafił Calathes, ale trafieniami z wolnych odrobił przewagę Lakovic. Obie ekipy dużo faulowały. Zawodnicy wielokrotnie stawali na linii rzutów osobistych. Dwie minuty przed końcem kwarty po trzypunktowym rzucie Lorbeka Słoweńcy przegrywali tylko dwoma oczkami. Na 30 sekund przed końcem meczu trójką popisał się Fotsis. Słoweńcy próbowali ratować się rzutami z dystansu, ale piłka nie znalazła po nich drogi do kosza. Grecja wygrała 57:56.

Najlepszy na boisku - Sofoklis Schortsanitis

Grecy mieli świetną skuteczność za dwa punkty - 52 proc., słabo rzucali za trzy - 20 proc. i średnio z osobistych - 68 proc. Słoweńcy w tych statystykach zanotowali kolejno: 30, 30 i 78 proc. Pod tablicami o dwie zbiórki lepsza była drużyna z Hellady, ale Słoweńcy mieli aż 9 strat mniej.

Najlepszym graczem Greków był Sofoklis Schortsanitis (23 pkt. i 6 zb.).  Wyróżniał się Ioannis Bourousis (9 pkt. i 7 zb.).
Wśród przegranych najlepiej zaprezentowali się Jaka Lakovic (16 pkt.) i Erazem Lorbek (12 pkt i 9 zb.).

Więcej na temat EuroBasketu i koszykówki w EuroBasket 2009 - serwis specjalny.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani