Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Równych Praw rusza 4 października. Będzie Marsz Równości [program]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
4 października rozpocznie się Festiwal Równych Praw we ...
4 października rozpocznie się Festiwal Równych Praw we ... fotopioro
4 października rozpocznie się Festiwal Równych Praw we Wrocławiu.

Zobacz też: Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014 we Wrocławiu [program]

W programie znalazły się warsztaty antydyskryminacyjne, gram miejska i pokaz filmu "Zobaczcie nas! Parada i polityka".

Festiwal zakończy Marsz Równości, który zaplanowano na 11 października. Jego uczestnicy wyruszą spod pomnika Bolesława Chrobrego. Po marszu odbędzie się debata na temat związków partnerskich - poprowadzi ją znana wrocławska socjolog, dr Dorota Majka-Rostek.

Jest jeszcz kilka atrakcji festiwalowych przewidzianych na 12 października - chodzi m.in. o wspólne śniadanie festiwalowe.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne. Wyjątkiem jest impreza, która odbędzie się po marszu (bilet wstępu ma kosztować 5 złotych).

Program festiwalu

4 października (sobota)

11:00-17:00 - Warsztat antydyskryminacyjny, prowadzenie Katarzyna Ujek, Centrum Praw Kobiet (ul. Ruska 46)

Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych problematyką równości płci, praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji. To doskonała okazja do popracowania w przyjaznej atmosferze nad własnymi wyobrażeniami i przekonaniami na temat kobiet i mężczyzn, kobiecości i męskości, grup społecznie wykluczonych.  Liczba miejsc ograniczona – do 12 osób. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: [email protected]

18:00 - Malowanie transparentów na Marsz Równości, miejsce zostanie podane na FB

5 października (niedziela)

17.00-20:00 - „Drżąc przed Bogiem” pokaz filmu oraz dyskusja „Mniejszość w mniejszości” z Rabinem Wrocławia Tysonem Herbergerem, klub Włodkowica 21 (ul. Włodkowica 21).

W powszechnym mniemaniu judaizm nieprzychylnie odnosi się do homoseksualizmu. Seks pomiędzy dwoma mężczyznami uznawany jest przez Torę za obrzydliwość. Pomimo tego w społeczności żydowskiej znajdziemy gejów i lesbijki, którzy próbują pogodzić swoją orientację seksualną z wymogami wiary. Jak sobie radzą? Na to pytanie stara się odpowiedzieć dokument "Drżąc przed Bogiem". Po jego obejrzeniu rabin Wrocławia i Dolnego Śląska Tyson Herberger opowie o stosunku judaizmu ortodoksyjnego do homoseksualizmu i odpowie na pytania.

6 października (poniedziałek)

18:00 - Gra miejska „Wrocław-queerstoria miasta”. Tego jeszcze nie było!
Zgłoszenia drużyn (max 4 osoby) przyjmowane są do 3 października na adres: [email protected] (nazwa drużyny i dane kontaktowe)

7 października (wtorek)

17:00 - 20:00 - warsztat „Akcja-reakcja. Jak reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami”, prowadzenie Katarzyna Pawlik, EkoCentrum (Św. Wincentego 25A).

Stowarzyszenie NOMADA zaprasza na warsztaty, podczas których uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, czym jest przemoc motywowana uprzedzeniami, jakie najczęściej przybiera formy oraz kto i gdzie jej doświadcza.

Zgłoszenia należy nadsyłać na: [email protected] do 6 października do godz. 16:00.

Warsztat odbędzie się w ramach projektu: "Sukurs przeciwko przemocy motywowanej uprzedzeniami" realizowanego w ramach programu "Obywatele dla demokracji" finansowanego z Funduszy EOG.

8 października (środa)

17:00 - 18.30 - „Rodziny z wyboru w Polsce” spotkanie z Martą Abramowicz, miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55

Zapraszamy na prezentację wyników pierwszego w Polsce kompleksowego projektu badawczego Instytutu Psychologii PAN o rodzinach nieheteronormatywnych. W Polsce żyje ponad dwa miliony osób nieheteroseksualnych (lesbijek, gejów, osób transpłciowych biseksualnych). Wiele spośród nich wychowuje też dzieci. To właśnie te rodziny nazywa się „rodzinami z wyboru”. Tworzone są one często bez społecznego i prawnego wsparcia. O rodzinach tych wciąż w Polsce niewiele wiadomo, gdyż nie prowadzono dotychczas szeroko zakrojonych badań na ten temat. W trakcie spotkania przedstawiony zostanie raport przygotowany na podstawie badań ilościowych prowadzonych w ramach projektu „Rodziny z wyboru w Polsce. Życie rodzinne osób nieheteroseksualnych”. Raport opracowany został przez dr hab. Joannę Mizielińską, Martę Abramowicz oraz Agatę Stasińską. Po prezentacji wyników będzie okazja do rozmowy z Martą Abramowicz o dalszych etapach badania.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Pedagogicznych DSW.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.rodzinyzwyboru.pl

9 października (czwartek)

Warsztaty street-artowe część I, prowadzenie Darek Paczkowski i Tomek Piątek z Fundacji Klamra, miejsce zostanie podane na FB i stronie www.kulturarownosci.org

Warsztaty streetartowe prowadzone w ramach kampanii społecznej „Mow@ Miłości„. Część I to otwarte spotkanie wprowadzające do zagadnienia przeciwdziałania mowie nienawiści w Internecie (zagrożenia, praktyczne przykłady działań), część II - wspólne, społecznościowe tworzenie muralu w przestrzeni Wrocławia. „Mow@ Miłości” to kampania społeczna podnosząca kwestię zagrożenia mową nienawiści różnych grup, m.in. mniejszości etnicznych, narodowych, religijnych, seksualnych, osób z niepełnosprawnościami poprzez tworzenie murali w przestrzeni publicznej i promowanie działania w internecie. Kampania zrealizowana będzie co najmniej w 10 miastach w Polsce w ramach Koalicji Przeciw Nienawiści oraz Europejskiej Kampanii Bez Nienawiści Rady Europy: www.beznienawisci.pl Projekt jest finansowany z Funduszy EOG.

Więcej informacji o akcji na: www.klamra.org

18:00 – 21:00 - spotkanie warsztatowe „Wspólnie czyli z kim? Queerowa perspektywa jako alternatywna strategia polityczna”, prowadzenie kolektyw Q Alternatywie, Tajne komplety (Przejście Garncarskie 2)

My, czyli kto? Kim jesteśmy? O co walczymy? Gdzie kończą się nasze sprawy, a zaczynają sprawy, które nas nie obchodzą? Czy tzw. środowisko LGBTQ walczy tylko o prawa związane ze sferą seksualności? Co to jest solidarność społeczna i czy oczekując wsparcia dla swoich inicjatyw, nie powinniśmy również udzielać go innym? Chcemy być dołączeni do "normalnych", czy stajemy po stronie wykluczonych? Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć w ramach spotkania wokół queerowej perspektywy politycznej.

10 października (piątek)

Warsztaty street-artowe część II (wspólne stworzenie muralu) – prowadzenie Fundacja Klamra, czas: według ustaleń grupy

18:00 - Wernisaż wystawy fotograficznej Anny Smarzyńskiej „5 lat maszerowania”, Coffee Planet (Rynek 7)

Wystawa dokumentuje wrocławskie Marsze Równości. Anna Smarzyńska, fotografka i aktywistka, autorka wystawy „Równi w Europie: Tak, chcemy” (2010), poprzez cykl zdjęć chce postawić pytania: co dało nam 5 lat manifestacji? Czy wpisaliśmy się w tradycję wrocławskiej jesieni? Ile z naszych corocznych postulatów jest niestety wciąż aktualnych? Czy widać zmianę w Polsce, czy można ją zobaczyć poprzez fotografie, a jeśli tak – czy jest to zmiana na lepsze czy na gorsze? Bez względu na odpowiedzi, przez wszystkie prace przebija główna myśl: „Jesteśmy tu! Przyzwyczajcie się!”

18:30 – pokaz filmu „Zobaczcie nas! Parady i polityka”, Coffee Planet (Rynek 7)

Kanadyjski film dokumentalny z 2009 roku ukazujący sytuację w krajach, gdzie rażąco łamane są prawa osób LGBT, m.in. także i w Polsce. W Kanadzie parady organizowane przez organizacje LGBT przestały mieć silny wydźwięk polityczny. Są to obecnie festiwale radości, wolności, muzyki i tańca. Twórcy filmu zadają głośno pytanie, czy zachodni działacze LGBT nie powinni bardziej zaangażować się w walkę na rzecz równouprawnienia w krajach, w których państwo nie poczuwa się do ochrony mniejszości przed przemocą i dyskryminacją. W filmie zawarte są obszerne fragmenty zarejestrowane na paradach i manifestacjach ruchów LGBT - także w Polsce. Widać w nich brutalne incydenty z udziałem policji i zwolenników radykalnych organizacji prawicowych. Film daje jednak nadzieję i pokazuje, jak duża siła leży we wspólnych wystąpieniach. Stara się pokazać, o co tak naprawdę chodzi w masowej manifestacji. Pozwala głębiej zrozumieć idee, jakimi kierują się działacze i aktywiści na rzecz równouprawnienia. Film był pokazywany na ponad czterdziestu festiwalach filmowych na całym świecie i jest laureatem aż dziesięciu nagród za najlepszy dokument.

11 października (sobota)

14:00 – 16:30 - VI WROCŁAWSKI MARSZ RÓWNOŚCI, start pod pomnikiem Chrobrego przy ul. Świdnickiej

17:00 – 19:00 – debata „Po co nam te marsze?”, prowadzenie dr Dorota Majka Rostek, Coffee Planet (Rynek 7)

Głównym postulatem pierwszego wrocławskiego Marszu Równości było wprowadzenie Ustawy o Związkach Partnerskich. Od tego czasu minęło 6 lat, a powyższy postulat jest nadal aktualny. Czy organizacja manifestacji ulicznych coś zmienia, czy jest to mało skuteczna forma działania? Jaka formuła protestu najbardziej się sprawdza? Z jakimi problemami borykają się aktywistki i aktywiści organizujący Marsze Równości w innych miastach Polski. Jak ważna jest samoorganizacja środowiska LGBTIQ w przeciwdziałaniu homofobii? Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć wspólnie zaraz po zakończeniu tegorocznego marszu. W dyskusji uczestniczyć będą osoby organizujące Marsze Równości we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Poznaniu, m.in. Agata Teutsch, Damian Graczyk, Anna Smarzyńska, Jakub Stachowiak.

Do udziału w dyskusji zapraszamy szczególnie osoby uczestniczące VI Marszu Równości, aby podzieliły się swoim refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi organizacji manifestacji.

21:00 – IMPREZA POMARSZOWA, Coming Out Day Afterparty, Coffee Planet (Rynek 7)

12 października (niedziela)

12:00 - 14:00 - Wspólne śniadanie festiwalowe, Włodkowica 21 (Włodkowica 21)

Wspólne leniwe śniadanie, podczas którego w miłej niedzielnej atmosferze będziemy mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi marszu, dokończyć dyskusje rozpoczęte podczas spotkań festiwalowych oraz podzielić przepisami na wegańskie przekąski i ulepszanie świata. Śniadanie jako forma podziękowania wszystkim osobom wspierającym Marsz Równości i Festiwal Równych Praw, jest bezpłatne i całkowicie wegańskie. Łasuchy mile widziane.

14:00 – 16:30 - „Niewidoczne albo skandaliczne, czyli: kiedy lesbijka staje się wrogiem państwa i społeczeństwa? Na przykładzie spraw Sadowskiej i innych”, spotkanie z Agnieszką Weseli Furją, Włodkowica 21 (Włodkowica 21)

Zofia Sadowska była lekarką, działaczką feministyczną i społeczną. Pod koniec 1923 została oskarżona przez warszawską prasę brukową o uwodzenie pacjentek, o organizowanie orgii lesbijskich z elementami sadystycznymi, o prowadzenie lesbijskiego domu publicznego oraz podawanie kobietom narkotyków w celu ich uzależnienia od siebie. Procesy o zniesławienie, jakie wytoczyła redaktorom dwóch gazet i prywatnemu detektywowi, wzbudziły ogromne zainteresowanie również poza stolicą. Głównymi tematami na sali sądowej były orientacja psychoseksualna oraz styl życia oskarżycielki. "Sprawy Sadowskiej" to pierwszy w Polsce przypadek rozgłosu wokół kobiecej nieheteroseksualności, po raz pierwszy "lesbijka" - tak właśnie nazwana - pojawiła się, doskonale widoczna, w sferze publicznej. Mówienie o tym temacie było możliwe na tle przemian związanych z I wojną światową oraz między innymi dlatego, że Sadowska, ze swoją męską stylizacją, z "męskim" zawodem i ze swoimi jawnymi "praktykami", jak je określano, przekraczała granice tego, co dopuszczalne, i nazbyt rzucała się w oczy, inaczej niż pisarki, malarki, działaczki, które wiązały swoje życie z kobietami w XIX i w początkach XX wieku.

Autorka zaprasza na www.sprawysadowskiej.pl.

17:00 - 20:00 - „Dobra/zła decyzja – coming out w dobrym stylu”, spotkanie z dr Agatą Loewe

Z okazji Międzynarodowego Dnia Coming Out’u przyjrzymy się współczesnym trendom ujawniania swojej orientacji seksualnej. Czy i w jakich okolicznościach warto dzielić się informacjami o sobie i jakie może to mieć konsekwencje dla naszego życia. Na spotkanie z dr Agatą Loewe specjalizującą się w badaniach nad płcią, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi i identyfikacjami płciowymi oraz alternatywnymi stylami życia, założycielką Instytutu Pozytywnej Seksualności zapraszamy szczególnie osoby, które są przed lub w trakcie decydowania o tym „komu powiedzieć” oraz dla ich bliskich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto