MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu 2024: Kwiaty z całego świata i setki metrów materii. Tak powstały trzy kwiatowe suknie!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Kolejny już raz, odwiedzający 34. Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu - w majowy weekend 2024 - mogą podziwiać kwietne suknie prezentowane w zamku i jego otoczeniu przez wyjątkowe modelki. Trzeci raz są to projekty tej samej artystki. Do tegorocznych wykonań potrzebne były kwiaty z różnych części globu, szlachetne metale, a także niemało niepowtarzalnych materiałów oraz zabiegów, by te trzy suknie były piękne przez cały festiwal.

Spis treści

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu: trzy kwietne suknie i ich symbolika

Od kilku lat na każdym ksiażańskim Festiwalu Kwiatów i Sztuki jest piękna i eteryczna ozdoba w postaci trzech kwiatowych sukien. Pierwsze kwietne suknie noszone przez młode modelki - twarze ubiegłorocznych festiwali - przypominały dawne sztywne krynoliny ozdobione barwnymi kwietnymi dekoracjami. Sukniom towarzyszyły dodatki kwiatowe na głowy i trzymane w rękach. Każde pojawienie się pań w tych kwietnych ozdobach przyciągało turystów i odwiedzających zamek. Zdjęcia pań i z kwietnymi paniami są od lat cenioną festiwalową pamiątką. Zmieniały się kwietne trendy i dodatki oraz kolory, ale od lat zawsze są trzy ukwiecone panie - ozdoby festiwalu.

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu 2024: Kwiaty z całego świata i setki metrów materii. Tak powstały trzy kwiatowe suknie!
Elżbieta Węgrzyn

Również w 2024 trzy młode, śmiałe dziewczęta z dumą noszą kwiatowe ozdoby i pozują do zdjęć z odwiedzającymi zamek.

- Trzeci już przygotowuję kwiatowe suknie, są one związane tematycznie z motywem przewodnim każdej kolejnej edycji imprezy. Dwa lata temu nawiązywaliśmy do tematu bajek, rok temu do rocznicy związanej z księżną Daisy, a dziś stroje nawiązują do tematu przewodniego festiwalu "Książ sercem Europy" - wyjaśnia Małgorzata Szwagiel, projektantka tegorocznych kwietnych sukien na książański festiwal. Mistrzyni florystyki z ramienia Stowarzyszenia Florystów Polskich pracuje w Zamku Książ w Wałbrzychu kolejny rok tworząc aranżacje kwiatowe oraz niepowtarzalne kwiatowe suknie.

Kolory trzech najważniejszych corocznych sukien zawsze inspirowane są przewodnim motywem danej edycji festiwalu oraz modą okresu. I tak, jak wyjaśnia projektantka:

  1. tegoroczna suknia chabrowa inspirowana jest kolorem flagi Unii Europejskiej. Uważny obserwator dostrzeże też złote gwiazdki jako ozdoby stroju chabrowego;
  2. suknia czerwona nawiązuje do flagi Polski, a dodatki tego stroju zaczerpnięte są również z ognistych kolorów i ich zestawień z symboliki hiszpańskiej;
  3. suknia peach fuzz, czyli rodzaj koloru brzoskwiniowego to barwa modna tego roku, jego wybór zależał od obecnych trendów modowych. Brzoskwiniowa suknia zdobiona jest strusimi i pawimi piórami.

Poza trzema sukniami noszonymi przez cały festiwal przez modelki powstało więcej kwiatowych strojów, są to kwietnie ubrania prace konkursowe, które również można spotkać jako ozdoby książańskiej trasy turystycznej.

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu 2024: Kwiaty z całego świata i setki metrów materii. Tak powstały trzy kwiatowe suknie!
Elżbieta Węgrzyn

Wałbrzyski Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ - jego kwiatowe stroje to już tradycja

Kolory, materiały i niepowtarzalny krój. Tegoroczne suknie wykonane zostały ze zwiewnych, dużych połaci materii. Krój prosty poszerzono o liczne zakładki i falbany. W tych strojach można się wygodnie poruszać. Łatwo materiałową część założyć, wygodnie zdjąć. Kwiaty zaś występują w dodatkowych elementach usztywnianych: kapeluszu, parasolu, rodzaju gorsetu i dodane do fascynatora z piórami. Same suknie nie są ciężkie, trudne do noszenia i zakładania, w przeciwieństwie do strojów znanych sprzed kilku lat. Trudniej stroje się te nosi w połączeniu z dodatkami.

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu 2024: Kwiaty z całego świata i setki metrów materii. Tak powstały trzy kwiatowe suknie!
Elżbieta Węgrzyn

- W tegorocznych sukniach królują storczyki: _Falenopsisy, Storczyk Wanda, a także Cymbidium. Dobieramy też elementy m.in. Bromeli. Wszystkie one są żywe i wytrzymałe, a w połączeniu z zielonymi roślinami stanowią ciekawą kompozycję. Suknie są zaprojektowane i uszyte przez krawcowe, do każdej z nich użyto dużej ilości metrów tiulu - 100 do 200 metrów. Po akceptacji projektu suknie powstawały przez kilka tygodni. Konstrukcje do tych ubiorów powstały już tu, na zamku_ - wyjaśnia pomysłodawczyni tegorocznych outfitów.

  • Kapelusz chabrowy wyplatano z około 3 tys. drucików kreatywnych,
  • konstrukcję do sukni czerwonej wzbogacono o drut biżuteryjny i duży element złoty dający "efekt lustrzany",
  • parasolka i etola wykonane są technikami plastycznymi - kwiaty wpięto w druty. Każdy drucik osobno kształtowano i owijano włóczką, to była iście mrówcza, rzemieślnicza i misterna praca.
  • Same konstrukcje kapelusza, etoli i parasola wykonywało kilka osób przez około tydzień czasu.
  • Część roślin użytych do konstrukcji jak Anturium, czy Falenopsisy specjalnie barwione i przygotowywane na potrzeby kwietnych strojów sprowadzano z zagranicy, m.in. z Holandii.
  • Kwiaty są "kondycjonowane", odpoczywają razem z modelkami na trzecim piętrze zamku, kwiaty z konstrukcji przygotowanych do sukien są utrwalane specjalnymi preparatami, by przedłużyć ich żywotność. Część roślin montowana jest do konstrukcji w niewidocznych probówkach. One przedłużają ich witalność.
Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu 2024: Kwiaty z całego świata i setki metrów materii. Tak powstały trzy kwiatowe suknie!
Elżbieta Węgrzyn

Te utkane z żywych kwiatów i pasji suknie są warte majątek

Wycenienie każdej z festiwalowych kreacji nie jest łatwe. Na pewno same materiały niezbędne do ich wykonania kosztują tysiące, bo część roślin użytych w nich pochodzi z dalekiej Holandii, czy odległego Ekwadoru. Jednak poza nietanimi materiałami i komponentami stoi kunszt wielu osób, pasja i godziny pracy zespołu. Tego nie można prosto wycenić.

- Bez pasji i pomocy florystów przyjeżdzających na ten festiwal nie byłoby takiego efektu jaki osiągamy - dodaje nasza rozmówczyni.

A osiągnięty efekt każdego roku jest oszałamiający. Nieprawdaż? Kwiatowe suknie możecie jeszcze tylko przez jeden dzień podziwiać na zamku i w jego otoczeniu!

Festiwal Kwiatów i Sztuki 2024 w Zamku Książ w Wałbrzychu: Jest wiele do podziwiania

Kwietne suknie na najbardziej reprezentacyjnej zamkowej sali... i ich pomysłodawczyni

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu 2024: K...

Wiosna w zamku jest niesamowita!

Przypominamy jak dojechać do zamku, a także szczegóły dotyczące festiwalu i biletów:
https://walbrzych.naszemiasto.pl/festiwal-kwiatow-i-sztuki-w-zamku-ksiaz-w-walbrzychu-2024-w/ar/c7-9691379

Co można zjeść podczas festiwalu na przedzamczu?
https://walbrzych.naszemiasto.pl/festiwal-kwiatow-i-sztuki-w-zamku-ksiaz-walbrzychu-co-i-za/ar/c7-9693521

Do zamku dojeżdża specjalna linia autobusowa ze Śródmieścia

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu 2024: K...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto