Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Poznaj tajemnice regionu

Redakcja
Jak niemiecka huta "Josephine" zmieniła się w "Julię", co ...
Jak niemiecka huta "Josephine" zmieniła się w "Julię", co ... Lucyna Jadowska / archiwum MM
Jak niemiecka huta "Josephine" zmieniła się w "Julię", co zawierały zbiory Schaffgotschów, jak wyglądała średniowieczna sztolnia i jak się pracowało w kieracie? - to tylko niektóre sekrety, które będzie można odkryć podczas tegorocznych Dni Dziedzictwa.

Między 7 a 15 września w całej Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich organizowane są Europejskie Dni Dziedzictwa. To jedno z największych europejskich wydarzeń kulturalnych o charakterze edukacyjnym. Na Dolnym Śląsku zaprezentuje się 40 organizatorów, którzy przygotowali ponad 50 wydarzeń.

Wszystkie wydarzenia w ramach EDD są bezpłatne, wielu organizatorów udostępnia w tym czasie miejsca, których turyści na co dzień nie mogą zwiedzać. Tegoroczne EDD odbywające się pod hasłem "Nie od razu Polskę zbudowano"

Po raz pierwszy na EED dla zwiedzających zostanie udostępniona nowa atrakcja turystyczna Dolnego Śląska czyli Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku, otwarty w kwietniu tego roku.

Będzie można zobaczyć w nim, jak wyglądały najstarsze urządzenia techniki, takie jak kierat, koło deptakowe czy średniowieczna sztolnia. Poza tym do zwiedzania zostanie udostępniona chata kata i tunel strachu, będzie można także przejechać się "czołgiem Leonadra da Vinci" - urządzeniem zbudowanym według projektu mistrza.

Tajemnice zbiorów Schaffgotschów i losy pierwszych osadników

Podczas EDD turyści zapoznają się też z nową siedzibą Muzeum Przyrodnicznego w Jeleniej Górze-Cieplicach, które w tym roku przenosi się do budynku dawnego klasztoru. W tym obiekcie najpierw mieściła się prepozytura klasztoru cystersów w Krzeszowie, a później biblioteka Schaffgotschów.

Pracownicy muzeum zapraszają na wykład na temat biblioteki i losów zbiorów Schaffgotschów po 1945 roku, opowiedzą też o powstaniu i peregrynacji Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. W programie również zwiedzanie całego obiektu pocysterskiego z przewodnikiem.

W Ośrodku Kultury w Obornikach Śląskich będzie można posłuchać wspomnień pierwszych polskich osadników z 1945 roku Jadwigi Pawłow i Henryka Ogonowskiego, a w hucie szkła "„Julia" w Piechowicach spotkać się emerytowanymi pracownikami huty, którzy opowiedzą o zamianie huty z niemieckiej "Josephiny" na polską.

Odkryj archiwa radia

Polską myśl techniczną eksponują przede wszystkim organizatorzy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Zobaczymy śluzy, porty i elektrownie Odry z czasów zacumowanego przy nadbrzeżu rzeki holownika Nadbora, poznamy także historię powojennej żeglugi odrzańskiej.

Muzeum Radia Wrocław udostępni unikalne materiały radiowe sprzed lat, np. relacje ze Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu w 1948 r. czy papieskiej wizyty we Wrocławiu w 1983 r. Na oprowadzanie po zabytkowym budynku radia zaprasza Klub Przewodników i Pilotów "Rzepiór". Natomiast tego, jak wyglądały dawne radioodbiorniki produkowane przez Zakłady Diora można będzie zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Miejskie w Dzierżoniowie.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu specjalnie z okazji EDD przygotowało wystawę "Szewskie pasje", która poświęcona jest składa się z dwóch części. Jedna poświęcona jest szewstwu i cholewkarstwu oraz historii tych rzemiosł na Dolnym Śląsku, druga prezentuje twórczość wrocławskiego szewca i rzeźbiarza Zygmunta Trąbczyńskiego.

Zobacz szczegółówy program EDD na Dolnym Śląsku

 

 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto