Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury: projekt mikroGRANTY pozwala realizować pomysły

Małgorzata Matuszewska
Europejska Stolica Kultury: te róże zdobią ogród przy ul. Milickiej i stały się inspiracją dla Magdaleny Krzanowskiej
Europejska Stolica Kultury: te róże zdobią ogród przy ul. Milickiej i stały się inspiracją dla Magdaleny Krzanowskiej Europejska Stolica Kultury/Magdalena Krzanowska
Europejska Stolica Kultury – projekt mikroGRANTY pozwala wrocławianom realizować różnorodne pomysły.

Wrocławianie robią zdjęcia i wystawy, spisują wspomnienia do pamiętnika pt. Wrocław. Pamiętam, że.... Tu każdy pomysł na organizację wydarzenia kulturalnego, społecznego, artystycznego, edukacyjnego ma szansę na realizację. Trzeba tylko złożyć projekt do Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, finansującego zwycięskie propozycje do kwoty 5 tys. zł brutto. Nabór skończy się 15 sierpnia, kolejny w październiku. – To program dla wrocławian i przez nich realizowany – przypomina Krzysztof Maj, dyrektor ESK Wrocław 2016. – W zeszłym roku testowaliśmy program, przeznaczyliśmy na dofinansowanie projektów po 30 tys. zł w dwóch edycjach. Wybraliśmy wtedy 12 projektów, a w tym roku już 30 – opowiada. – I wprowadziliśmy nowości.

Europejska Stolica Kultury – nowości w mikroGRANTACH

Program ma formułę konkursową, a jego nabory odbywają się w pierwszej połowie parzystych miesięcy. W trakcie naborów pomysł można złożyć na stronie www.wroclaw2016.pl/mikrogranty. Zespół programu prowadzi codzienne konsultacje wniosków: od poniedziałku do piątku, w godz. 17-19 w Barbarze przy Świdnickiej 8c. Do programu można zgłaszać propozycje działań z każdej dziedziny sztuki. Jedynym wymaganiem jest odniesienie się do hasła Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – Przestrzenie dla piękna. Biuro ESK Wrocław 2016 nie określa, czym jest piękno, a zachęca wręcz wszystkich, by sami je definiowali, poszukiwali go, uwidaczniali je w różnych sferach swojego życia i namawiali do tego innych. – Stawiamy na temat i uzasadnienie, chcemy, żeby projekt odpowiadał na potrzeby mieszkańców – tłumaczy Natalia Mutor, koordynatorka. – A pomysły są czasem szalone – uśmiecha się. Jedną z najważniejszych zmian w ocenianiu jest sposób wyboru projektu. Liczy się zaangażowanie mieszkańców Wrocławia w projekt – jakość, włączenie mieszkańców do procesu, pozwolenie im na twórcze działanie, a nie liczba uczestników. Dodatkowe punkty można uzyskać za zaplanowanie działania poza administracyjnym obszarem Starego Miasta (+ 10 punktów do oceny komisji), a także za osiągnięcie wysokich wyników w poprzednich edycjach programu (5 proc. najwyższej punktacji z któregokolwiek z naborów z 2015 roku, jeśli w wniosek uzyskał minimum 210 punktów i nie był zapraszany do negocjacji). Po ogłoszeniu wyników oceny komisji, możliwe jest również zgłoszenie swojego pomysłu do głosowania internetowego. W każdym naborze komisja programu (zawsze 5 osób reprezentujących środowiska: akademickie, artystyczne, społeczne, edukacyjne i zwycięzców poprzednich edycji programu) wybiera 8 wniosków do realizacji, a internauci 2 wnioski. Każdy wniosek, który nie został wytypowany do negocjacji przez komisję lub internautów może być złożony ponownie w kolejnym naborze.

Europejska Stolica Kultury – oni już pracują

Grupa nieformana Teatr A+A (Arkadiusz Cyran i Anna Skubik) zrealizuje spektakl grany w prywatnych mieszkaniach w projekcie Zaproś teatr pod swój dach. Wystawią Związek otwarty Dario Fo i Franki Ram. – Prywatne domy staną się przestrzenią dla piękna. Powstanie profil na Facebooku, tak będziemy zbierać zgłoszenia osób chcących gościć mały teatr – mówi Anna Skubik. – A po spektaklu, w domowej atmosferze, widzowie będą mogli porozmawiać o tym, co się wydarzyło – dodaje.

Europejska Stolica Kultury – Laba w mieście Breslau

Już w niedzielę (9 sierpnia) zacznie się gra miejskaLaba w mieście Breslau, a jej uczestnicy podążą śladami popularnych przed wojną miejsc rekreacji. Ruszą w południe z parku Staromiejskiego im. Mikołaja Kopernika, a o godz. 15 w EkoCentrum przy ul. św. Wincentego 25a będzie piknik otwarty dla wszystkich. – W jednym z miejsc przed wojną był cyrk osobliwości z hydrauliczną instalacją doprowadzającą różne rodzaje piwa – mówi Kuba Żary, organizator. – Na pikniku będzie zabawa przy muzyce, gry podwórkowe i warsztaty historyczne dla dzieci – dodaje.

Europejska Stolica Kultury – wrocławskie odkrytki

Projekt Odkrytki. Kochanym ciotkom to tworzenie przyjaznych pocztówek. – Nie ma na nich kolaży, napisów i najbardziej znanych miejsc w mieście – tłumaczy Paulina Anna Galan-ciak. Na warsztatach na Nadodrzu seniorzy, uczniowie pod kierunkiem artystów, uczyli się fotografii. Powstały pocztówki, zostaną pokazane na wystawie w Konturach Kultury. Są na nich nieodryte dotąd widoki miasta. – Jesienią zorganizujemy warsztaty na Krzykach, w przyszłym roku m.in. w Śródmieściu – dodaje. Jedną z uczestniczek jest Magdalena Krzanowska, w wolnych chwilach ogrodniczka. To m.in. jej zdjęcie będzie znajdzie się na wystawie.

Europejska Stolica Kultury – poezja na murze

Justyna Rawińska zaprasza do Akcji poetyckiej, tworzenia murali z fragmentami poezji. Cytaty będą tworzyć wrocławscy artyści, a zgłoszenia propozycji cytatów, wierszy, piosenek, można przesyłać na adres: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto