Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Era Nowe Horyzonty. 20 lipca 2008

Daro
Daro
Niedziela na Erze Nowe Horyzonty przyniosła porcję tytułów konkursowych, kolejne dzieło Terence’a Daviesa, a także polecany przez samego mistrza musical oraz niezwykłe animacje.

W mieście Sylvii

 

Reżyser filmu José Luis Gubin przed projekcją stwierdził, że starał się ograniczyć w swoim filmie wątek fabularny do minimum. I tak rzeczywiście się stało.

 

Bohaterem jest młody mężczyzna, który włóczy się ulicami miasta, w poszukiwaniu poznanej sześć lat wcześniej nieznajomej. Obserwuje ludzkie zachowania, gesty, rysuje w notatniku napotkane kobiety. Akcja toczy się niezwykle wolno, więc widz może delektować się widokami miasta i samym obrazem.

 

Spotkajmy się w St. Louis

 

W ramach filmów polecanych przez goszczącego na festiwalu Terence’a Daviesa, widzowie obejrzeli w niedzielę słynny amerykański musical „Spotkajmy się w St. Louis”, który wyreżyserował Vincente Minnelli.

 

Akcja zrealizowanego w 1944 r. filmu toczy się na początku XX wieku. Oglądamy portret zamożnej rodziny, ich codzienne troski i rozterki. Musical jest obrazem pełnym ciepła, humoru i niezwykłej muzyki. W roli głównej wystąpiła Judy Garland.

 

Strach(y) w ciemności

 

To zbiór niezwykłych animacji inspirowanych filmami grozy i horrorami, stworzonych przez największych współczesnych grafików, twórców komiksu oraz sztuki ilustratorskiej.

 

W filmie obejrzymy wszystkie spotykane w horrorach sytuacje i motywy: m.in. pająki, owady, węże, ciemny las, dom, w którym straszy.

 

Każda z animacji zachwyca oryginalnym stylem, kreską, kolorystyką.

 

O czasie i mieście

 

Niedzielny seans był wyjątkowy z kilku powodów: to pierwszy dokumentalny film Terence’a Daviesa; wrocławska publiczność jako druga (po uczestnikach festiwalu KAN) miała okazję zobaczyć „O czasie i mieście” przed jego oficjalną premierą; ostatni z seansów, na którym obecny był sam reżyser.

 

Jego najnowsze dzieło opowiada historię jego rodzinnego miasta Liverpool. Sam Terence Davis udziela swojego głosu jako narrator. Dzieło zbudowane jest z archiwalnych filmów nagrywanych przez BBC oraz ujęć zrobionych nowoczesną kamerą cyfrową.

 

Retrospektywa Terenca Daviesa jest najbardziej obleganym cyklem tegorocznej Ery. Wszystkie jego filmy wyświetlane są w małej sali numer 4. Na film „O czasie i mieście” nie zmieściło się około 130 osób. Ci, którzy znaleźli się na sali musieli stać w kolejce ponad godzinę. Fani Daviesa apelują do organizatorów festiwalu o zmianę sali na większą. Od dzisiaj retrospektywa rusza od nowa. Ten, kto nie miał szczęścia dostać się na któryś z filmów mistrza ma na to ostatnią szansę.

 

Jedzcie, to jest bowiem ciało moje

 

Film biorący udział w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. Dzieło zarówno o wydźwięku lirycznym, jak i dokumentalnym.

 

Michelange Quay koncentruje się głównie na różnicach kulturowych, ciągle ukazywanej wyższości rasy białej nad czarną. 105 minut warte polecenia chociażby ze względu na genialne ujęcia, egzotykę Haiti oraz piękne krajobrazy.

Autorzy:
Arleta Staszak
Agnieszka Sinicka


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto