Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Era Nowe Horyzonty. 18 lipca 2008

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Rozpoczynamy naszą relację drugiego dnia festiwalu. Wczoraj (17 lipca) nastąpiło uroczyste otwarcie. Wyświetlono wtedy m.in. film pt. "Boski".

Boski

Film odwołuje się do historii Włoch i rządowych porachunków z mafią. Został nagrodzony przez jury na międzynarodowym Festiwalu w Cannes w 2008. Giulio Andreotti, a więc postać, wokół której obraca się cała fabuła, zaskakuje, wywołuje niesamowite wrażenie. Nie śpi, czas w nocy poświęca na pracę, modlitwę bądź rozważania nad trudem życia. Mimo że ma żonę, która stara się go z całej siły wspierać, czuje się samotny. Wydaje się jednak, że nic nie jest w stanie go złamać. I tu widz może się pomylić. Przeszkodą okazuje się mafia i jej zamiary. Dla oglądającego prawdziwe zaskoczenie może stanowić nietypowe zakończenie, którego jednak nie zdradzimy. Ciekawe wydaje się połączenie ostrej rockowej muzyki w niektórych scenach, kiedy film odnosi się do działań mafijnych.

Continental, film bez broni

Jest to wyjątkowo ambitny, trudny film, który przedstawia opowieść o życiu kilku osób, które z różnych powodów dotknęła samotność oraz o tym, jak muszą sobie z nią radzić. Widz zostaje wprowadzony w fabułę poprzez wątek zaginionego człowieka. Jego żona robi wszystko, żeby go odszukać. Film został nominowany w Konkursie Nowe Horyzonty.

To nie jedyny konkurs podczas tego festiwalu. Inną okazję do rywalizacji w tej imprezie stanowi Konkurs Nowe Filmy Polskie*, do którego nominowano również wyświetlany po raz pierwszy dzisiaj film "Tischner, ksiądz na manowcach" w reżyserii Artura Więcka.

Tischner, ksiądz na manowcach

Przed projekcją filmu o swoich inspiracjach życiem księdza Tischnera opowiedział reżyser, Artur Więcek "Baron":

- Jest to nasza kolejna odsłona przygody z księdzem Tischnerem. My wcześniej robiliśmy ekranizację książki księdza pt. " Historia filozofii po góralsku". To jest natomiast klasyczna biografia. Staraliśmy się jak najpełniej oddać życie Tischnera - mówił Arur Więcek publiczności tuż przed projekcją."

"Tischner, ksiądz na manowcach" ma charakter dokumentalny. Wypowiadają się w nim osoby, które bezpośrednio znały bądź zetknęły się w swoim życiu z księdzem Józefem Tischnerem, a więc m.in. prezydent Lech Wałęsa, kardynał Dziwisz, Jarosław Gowin czy Jacek Żakowski. Okazuje się, że nawet dokument może wzruszyć. Filozofia Tischnera wyrasta z tradycji fenomenologicznej, a przechodzi potem w formę dialogu, w którym podstawową rolę odgrywa piękno i wolność. W filmie padło określenie, że o postaci Józefa Tischnera można powiedzieć jako o "polskim Sokratesie". Było wiele anegdot, których w książkach i biografiach na pewno nie znajdziemy. Życie Tischnera zostało ujęte w taki sposób, żeby zawrzeć w nim najważniejsze wydarzenia, m.in. mowa o jednej ze słynnych dewiz: "Najpierw trzeba być filozofem, potem człowiekiem, a na końcu księdzem".

Patti Smith: sen życia

Film o Patti to ujęcia z życia znanej artystki, a przede wszystkim sławnej piosenkarki, która uwielbiała rock'n'roll. Fabuła odsłania jednak również te bardziej prywatne sceny z jej życia, a więc rozmowy z przyjaciółmi czy też jej dziećmi (Jacksonem i Jesse) i wreszcie wnętrze jej domu. Podczas projekcji dowiadujemy się, jaki stosunek do życia ma Patti Smith. Nie brakuje również ostrych poglądów politycznych. Film przedstawia zdecydowaną krytykę polityki George'a W. Busha. Chicago nazwane zostało tu centrum Ameryki, a Filadelfia miastem braterskiej miłości. Smith ukochała pokój, dlatego bardzo sprzeciwia się wojnie wIraku. Film stanowi również opowieść o tym, co może stać się sensem życia i jak pokonywać przeszkody codzienności. Jak zwykle w tego typu filmach, podstawową rolę gra muzyka, która tu jest pierwszorzędna.


*Konkurs Nowe Filmy Polskie nie istnieje od początku festiwalu, lecz dopiero od momentu, kiedy cała impreza zaczęła funkcjonować w naszym mieście. W skład jury wchodzą Svetlana Proskurina, Majid Majidi (reżyser irański znany z takich filmów jak na przykład "Dzieci niebios") i Ludmila Cvikova. W konkursie rywalizować będzie szesnaście filmów. "Tischner, ksiądz na manowcach" to drugi film wyświetlany w ramach konkursu. Pierwszą pozycją festiwalową walczącą o miano najlepszego nowego filmu polskiego był bowiem film "Rezerwat" w reżyserii Łukasza Palkowskiego"
.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto