Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci i telefony sprawcami wypadków

Redakcja
Za rozmowę przez telefon w trakcie jazdy zapłacimy nawet 200 złotych kary. Badania wskazały, że możemy reagować tak samo, jak osoba, która ma promil alkoholu w organizmie! Okazuje się, że w jeździe przeszkadzają nam również… dzieci.

Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy jest naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Okazuje się, że dopuszcza się go ponad połowa kierowców! - tak wskazały badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC.

Milion złotych rocznie za mandaty

- Kierowca koncentrujący uwagę na klawiaturze telefonu przez ok. 50 m prowadzi samochód bez jakiejkolwiek kontroli – ostrzega mł. Inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

- Istnieje wówczas ryzyko niezauważenia znaków, a nawet potrącenia pieszego lub rowerzysty – dodaje podkomisarz Wojciech Ratyński. - Nie ma żadnych wątpliwości, że kierowca zajęty rozmową lub pisaniem sms-a zachowuje się tak samo, jak w stanie nietrzeźwości.

Kierowcy zdają sobie z tego, że grozi to mandatem. Mimo to 67 procent trzyma telefon przy uchu. Uwaga jest wtedy mocno rozproszona, podobnie jak ruchy i refleks. Zdaje sobie sprawę z tego 95 procent ankietowanych. Telefon służy im nie tylko do rozmawiania – 27 proc. respondentów czyta wyświetlane na ekranie komórki treści, 18 proc. pisze sms-y a nawet e-maile! 7 proc. respondentów korzysta z nawigacji w swoim telefonie. Zdarzają się także osoby, które w czasie prowadzenia samochodu przeglądają za pomocą komórki strony internetowe.

Rozmawiać w czasie jazdy oczywiście możemy, ale przy pomocy zestawu głośnomówiącego. Nie można trzymać słuchawki ani mikrofonu w ręku. Do kierowców nie przemawia mandat 200-złotowy. Rocznie płacą za to kilka milionów złotych!

Gdy dziecko krzyczy, łatwiej o wypadek

Kolejne badania przeprowadził jeden z brytyjskich serwisów internetowych. Wynik? Co drugiego kierowcę rozpraszają dzieci. Gdy kłócą się na tylnym siedzeniu stwarzają takie samo zagrożenie jak jazda pod wpływem alkoholu.

Badacze odkryli, że podczas jazdy z przekrzykującym się rodzeństwem, szybkość reagowania kierowcy spada o 13 proc., co wydłuża czas hamowania o 4 metry. Prawdopodobieństwo poważnego wypadku wzrasta o 40 proc. a poziom stresu rośnie o jedną trzecią. Co siódmego badanego najbardziej w samochodzie rozpraszają dorośli pasażerowie.

- Warto przed podróżą poświecić dziecku 10 minut na zwykłą rozmowę. Nasze pociechy zwykle przed wspólnymi wyjazdami maja dużo do powiedzenia. Jeśli damy im szansę „wygadania się” będą spokojniejsze – wyjaśnia Aleksandra Wielgus, pedagog. - Warto też tak zorganizować im czas, by nie miały czasu na nudę a co za tym idzie rozdrażnienie i chęci zwrócenia na siebie uwagi. Na rynku jest wiele gier skonstruowanych specjalnie z myślą o podróży samochodem. Warto mieć w samochodzie ulubioną przytulankę czy książkę, przenośne konsole do gier czy odtwarzacze DVD.

Jaki cel kampanii „Weekend bez ofiar"?

Uświadomienie kierowcom, jak ważne jest, by nie używać telefonu podczas prowadzenia pojazdów to jedno z działań kampanii edukacyjnej Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa “Weekend bez ofiar”. Podobnie, jak uświadomienie, jak ważne jest by zorganizować czas dziecku tak, by nie utrudniało prowadzenia pojazdu.

Od 6 czerwca w telewizji, radiu, prasie i Internecie umieszczane są informacje stylizowane na oficjalne urzędowe komunikaty, w których kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych nie przestrzegających zasad bezpieczeństwa wzywa się do pozostania w domach w weekend 24-26 czerwca. Apel kierowany jest do piratów drogowych, wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu lub zażyciu leków obniżających zdolności psychofizyczne, a także rowerzystów i pieszych poruszających się drogami bez odblasków. W ten sposób kampania zwraca uwagę na takie zachowania użytkowników dróg, które zwiększają ryzyko wypadków.

Do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa może przystąpić każdy. Akcję poprzeć można także za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl lub zostając fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook.

Organizatorzy

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto