Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie miasta biją się o kasę z Unii Europejskiej. Podpowiedz Tuskowi (GŁOSOWANIE)

Sylwia Królikowska
Już blisko 350 tys. głosów oddali internauci w naszym plebiscycie na portalu naszemiasto.pl. Pytamy tam, na co powinno się wydać pieniądze unijne przeznaczone dla Polski na lata 2014-2020. Głosowanie trwa do końca kwietnia. Wyniki przekażemy premierowi Donaldowi Tuskowi.

Na liście znalazło się ponad czterdzieści propozycji. Na czele, niemal od początku, utrzymuje się budowa obwodnicy Głogowa wraz z mostem na Odrze. Na tę inwestycję oddano już gru-bo ponad 126 tysięcy głosów. To głównie zasługa mieszkańców. W Głogowie zorganizowana została bowiem duża akcja internautów, którzy za pośrednictwem portali społecznościowych zwołują się do głosowania. Każdego dnia głosuje duża grupa głogowian. Wśród nich jest m.in. starosta głogowski Rafael Rokaszewicz.

NA CO ŚRODKI UNIJNE? ODDAJ GŁOS

- Jestem fanem tego pomysłu - mówi Rokaszewicz. - Uważam, że każda forma zwrócenia uwagi na ten problem jest dobra, a zwłaszcza taka inicjatywa społeczna. W Głogowie każdy wie, że miasto potrzebuje drugiego mostu i obwodnicy. Ale mam wrażenie, że gdzie indziej ten problem nie jest dostrzegany. Ta akcja to zmienia.

Na drugim miejscu jest budowa nowoczesnej bazy do rozgrywek i treningów futbolu amerykańskiego w Bielawie. Ta inwestycja uzyskała już blisko 45 tysięcy głosów. To wielki sukces, bo Bielawa liczy niewiele ponad 31 tysięcy mieszkańców. Ale inwestycja jest dla wszystkich ważna. Chodzi o boisko z oświetleniem i nagłośnieniem, halę treningową oraz szatnie.

Futbol amerykański jest w Bielawie coraz popularniejszy. Miasto ma swoją drużynę walczącą w ogólnopolskich rozgrywkach. - To byłaby świetna okazja do promowania miasta - mówi Katarzyna Stojko.

Wysoko w plebiscycie są też inwestycje wrocławskie. Mieszkańcy stolicy regionu najbardziej liczą na zmiany w komunikacji miejskiej. Chcieliby nowych linii tramwajowych na Jagodno, Nowy Dwór i Psie Pole. To wielu z nich ułatwiłoby życie. Magistrat planuje nowe linie tramwajowe, ale urzędnicy nie ukrywają, że na razie nie ma pieniędzy na ich wybudowanie. Pieniądze z Unii Europejskiej pomogłyby w realizacji tych inwestycji. Wiadomo, że urząd miejski najpierw chciałby uruchomić nową nitkę na Nowy Dwór, później na Psie Pole i na końcu na Jagodno.
- Liczę przede wszystkim na połączenie tramwajowe z Psim Polem. Można tam tanio wynająć mieszkanie, ale zrezygnowałam z tego pomysłu, bo połączenie z centrum jest bardzo kiepskie - opowiada Karolina Worończak, studentka z Wrocławia.

NA CO ŚRODKI UNIJNE? ODDAJ GŁOS

Ogromne nadzieje z nowym rozdaniem środków unijnych wiąże Wałbrzych, a właściwie Aglomeracja Wałbrzyska, której jest liderem. W jej skład wchodzi 16 gmin z regionu. Zgodnie uznały, że razem będzie łatwiej walczyć o wsparcie. Najwięcej pieniędzy jest potrzebnych na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. - Projekty takie jak połączenie z drogą S3, budowa drogi sudeckiej i budowa infrastruktury kolejowej, łączącej południe województwa z resztą kraju, umożliwi rozwój sektora surowców budowlanych - wylicza Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

W Legnicy za najważniejszą można uznać budowę obwodnicy południowo-wschodniej, która pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta. Ma to być też alternatywa dla autostrady A4. Mieszkańcy jednym tchem wymieniają kolejne pilne inwestycje. - Ulica Jawo-rzyńska powinna być zrobiona w pierwszej kolejności. Są tam ograniczenia do 30 km/h i dziury tak duże, że można w nich parkować - mówi Marcin Pomagal-ski, kierowca. Koszt inwestycji to ok. 60 mln zł. Legniczanom marzy się również odnowienie Zakaczawia, to jednak wydatek rzędu setków milionów złotych.

NA CO ŚRODKI UNIJNE? ODDAJ GŁOS

Wrocławianie za najważniejszą inwestycję drogową uznają na razie most Wschodni. Ma połączyć wiadukt nad ulicą Krakowską z Sępolnem. Plany budowy takiej przeprawy mieli jeszcze... Niemcy.
Jeleniogórzanom najbardziej komplikuje życie brak szybkie-go, bezpiecznego i wygodnego połączenia z resztą kraju. Dlatego mieszkańcy stawiają przede wszystkim na infrastrukturę drogową i kolejową. - Gdyby to-ry na trasie Jelenia Góra - Wrocław wyremontowano do końca, dojeżdżalibyśmy do stolicy województwa w półtorej godziny - mówi Jerzy Ziółkowski, który studiuje zaocznie we Wrocławiu.

Na ilustracji powyżej widzimy ranking (stan na piątek, 5 kwietnia). W plebiscycie internauci podpowiadają, na co wydać unijne pieniądze. Głosuj na www.wroclaw.naszemiasto.pl. Wszystkie propozycje internautów przekażemy premierowi Donaldowi Tuskowi, gdy przyjedzie z najbliższą wizytą na Dolny Śląsk.

NA CO ŚRODKI UNIJNE? ODDAJ GŁOS

Wsp.: ECH, MAT, KCH, MAT, ALKA, MM

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto